Home | Dnes je 21.07.2024

KLASIFIKACE HOTELŮ

HOTELSTARS Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení ČR

HotelStars

Asociace hotelů a restaurací České republiky spolu se svou evropskou zastřešující organizací HOTREC pracují již několik let na podpoře systému OFICIÁLNÍ JEDNOTNÉ KLASIFIKACE UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ ČR, který v Čechách funguje na dobrovolné bázi již od roku 2004. Materiál Oficiální jednotné klasifikace vznikl ve spolupráci AHR ČR, UNIHOST a za podpory MMR ČR a agentury CzechTourism.

 

Začátek roku 2010 přinesl nový systém přidělování hvězdiček. Hotelové asociace 7 zemí EU založily Hotelstars Union /HSU/, unii, která si dala za cíl především sjednotit klasifikaci hotelových služeb pomocí jednotné metodiky a využití společného marketingu při propagaci certifikovaných zařízení. Jestliže u vzniku Hotelstars Union stálo 7 zemí EU, rok před uplynutím prvního období její platnosti se rozšířil jejich počet na 11. V současné době aplikují tyto země společná kritéria v udělování hvězdiček: Německo, Rakousko, Švédsko, ČR, Maďarsko, Švýcarsko, Nizozemí. Dále Lucembursko a pobaltské země- Litva, Lotyšsko a Estónsko a v roce 2012 se přidala Malta.

 

Příchodem Nového roku 2012 vstoupila 1. mezinárodní certifikace Hotelstars Union v podobě Oficiální jednotné klasifikace ubytovacích zařízení v ČR do cílové roviny jejího prvního tříletého období.

 

AHR ČR spolu s partnerskými asociacemi ostatních členských zemí začala pracovat na přípravě nové certifikace, která vstoupí v platnost k 1. 1. 2013. Certifikace je živý organismus, který reaguje na aktuální vývoj hotelového průmyslu. V této souvislosti nabývá na významu hodnocení uplynulého období a poznatků z aplikace jednotných kritérií vybavení a služeb na mezinárodní úrovni. Nesporným přínosem byla a je podpora certifikace HSU ze strany Evropského parlamentu, Ministerstva pro místní rozvoj a České centrály cestovního ruchu CzechTourism.

 

Nejsou HVĚZDY JAKO HVĚZDY

 

Je čas odlišovat ty hotely, které se k této dobrovolné certifikaci přihlásí, od těch ostatních, které se sice na fasádě a ve svých prezentacích honosí určitým počtem hvězdiček, ale již negarantují podle jakého systému se tak označují, tedy negarantují jasné a transparentní služby.

 

Pochybnosti a nejistotu při výběru ubytování mohou vyvolávat i kategorie, s nimiž se lze setkat, a které český právní řád nezná /např.: rezidence, hotelový dům, zájezdní hostinec, ubytovací středisko apod./.

 

Členové Hotelstars Union si dali za cíl především sjednotit kritéria hotelových služeb pomocí jednotné metodiky a využití společného marketingu při propagaci certifikovaných zařízení. Hotelová klasifikace má celkem 270 hodnotících kritérií, která vznikla na podkladu průzkumů očekávání hotelových hostů a potřeb trhu. Systém se opírá o povinná kritéria a dobrovolně volitelné požadavky. Na náš hotelový trh přináší i řadu novinek, především možnost zařazení do již zmíněné třídy s přívlastkem SUPERIOR.

 

V současné době klademe důraz na spolupráci s internetovými portály nabízejícími ubytování. Pro tyto účely jsme vytvořili znak Oficiální jednotné klasifikace, kterým jsou označována oficiálně certifikovaná zařízení. Seznam našich partnerů, kteří tento systém podporují, budou brzy zpřístupněny v rámci těchto stránek.

 

Hledáte-li tedy ubytování v Čechách, doporučujeme vybírat takové hotely, které jsou označeny na vchodu oficiální nálepkou, deklarující počet hvězd a nesoucí loga CzechTourism a Asociace hotelů a restaurací České republiky.


Novinky v Hotelstars

Od konce roku 2012 bude postupně končit platnost klasifikace Hotelstars Union prvním přibližně 250 certifikovaným ubytovacím zařízením.

 

Systém recertifikace je připraven tak, aby byla minimalizována administrativa spojená s žádostí a zaměří se hlavně na případné změny oproti původnímu stavu. Klasifikace bude následně obnovena na roky 2013-2015. Platná klasifikace je podmínkou pro zařazení ubytovacího zařízení do všech propagačních aktivit připravovaných pro klasifikaci Hotelstars Union jak na národní úrovni, tak v rámci společného marketingu všech členských zemí HSU.

 

V polovině měsíce června byla také spuštěna nová, aktualizovaná verze stránek www.hotelstars.cz. Největší změna se týká položky „Žádost o ceritifikát“, jejíž elektronická podoba je nyní více intuitivní a byla výrazně zpřehledněna a zjednodušena. Její vyplnění by tedy zájemcům o certifikaci nemělo činit žádné problémy. Další výrazné změny se týkají administračního prostředí pro zadávání a správu kontrol, ulehčí tak práci správcům a kontrolorům. Stránky Hotelstars budou také postupně rozšiřovány o řadu zajímavých informací, už nyní jsou například propojeny s dalšími turistickými portály. Zároveň se chystá nový vzhled znaků a certifikátů Oficiální jednotné klasifikace ubytovacích zařízení – Hotelstars, jejichž podoba bude ve všech zemích, které jsou členy Hotelstars Union, jednotná. Tyto znaky budou poprvé vydány ubytovacím zařízením, kterým bude udělena certifikace na roky 2013-2015.

 

Převzato ze Zpravodaje AHR, ročník 6, červenec-srpen 2012 


Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod