Home | Dnes je 24.04.2024
AKTUALITY

Aktuální informace č.8/2007: Zákaz prodeje toluenu spotřebitelům (nepodnikatelským subjektům)

 

Na základě častých dotazů i informací, které jste mohli zaregistrovat v médiích Vám sdělujeme informace získané ze strany Ministerstva životního prostředí ve věci zákazu prodeje „toluenu“ spotřebitelům – nepodnikatelským subjektům.

 

Omezení prodeje toluenu spotřebitelům (včetně prostředků obsahujících toluen) stanovuje vyhláška č. 284/2006 Sb (novela vyhlášky č. 221/2004, příloha č.II). Uvedená vyhláška je transpozicí směrnice 2005/59/ES, ke které Ministerstvo životního prostředí požádalo o vyjádření/stanovisko orgány Evropské komise. Na základě obdrženého stanoviska bylo potvrzeno, že prodej toluenu spotřebitelům je zakázán a to od 15. 6. 2007. Vzhledem k tomu, že spotřebitel je podle zákona č. 634/1992 Sb. definován jako fyzická nebo právnická osoba, která nakupuje nebo používá výrobky za jiným účelem než pro podnikání, nevztahuje se uvedené omezení na podnikatelskou sféru.

 

Výše zmiňovaná vyhláška obsahuje ještě další omezení (např. omezení množství ftalátů ve výrobcích či používání chemických přípravků při výrobě), které se však týkají z větší části výroby nikoliv maloobchodního prodeje. Přesto doporučujeme této záležitosti věnovat zvýšenou pozornost.

 

Dle vyjádření legislativního odboru Ministerstva životního prostředí se pracuje na výkladu, který by měl osvětlit postupy pro podnikatelské subjekty včetně možností dalšího prodeje toluenu. V současné době se pouze spekuluje o variantách „nesamoobslužného“ prodeje či prodeje na vyžádání proti předložení živnostenského listu, tak aby byl zaručen prodej jen oprávněným subjektům. Požádali jsme proto vedení MŽP o okamžité projednání a poskytnutí zpřesněných a jasných dispozic. Mimoto bylo zatím oficiálně oznámeno, že další informace z ministerstva by měli být k dispozici v průběhu pondělního odpoledne. Záležitost sledujeme a jakmile získáme potřebné informace, sdělíme je.

 

Ing. Vladimír Stříteský

vedoucí průmyslové sekce

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR


Diskuse: 1

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod