Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Sněmovna schválila roční odklad zavedení registračních pokladen

Praha (ČTK) - Registrační pokladny budou s největší pravděpodobností zavedeny až od 1. ledna 2008. Roční odklad zavedení pokladen dnes schválila sněmovna. Změnu ale ještě musí potvrdit horní komora a podepsat prezident republiky. Očekává se, že Senát odklad hladce schválí. Povinné registrační pokladny původně prosadila ČSSD jako nástroj na omezení šedé ekonomiky. Sociální demokraté si od jejich zavedení slibovali lepší výběr daní a zabránění daňovým únikům.


Registrační pokladny měly být podle platné legislativy zavedeny již od 1. ledna 2007. Poslanci napříč politickým spektrem ale navrhli odklad této povinnosti o rok. Pro odklad zavedení registračních pokladen hlasovalo 148 ze 180 přítomných poslanců, proti jich bylo jen pět.


Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) nemá zavedení registračních pokladen žádný smysl. "Vzhledem k politické situaci, která v současné době panuje, jsem nemohl navrhnout zrušení této povinnosti, ale pouze její odložení. Jsem rád, že i Jiří Paroubek coby náruživý příznivec registračních pokladen uznal nesmyslnost tohoto předpisu," řekl dnes ČTK Říman. Dodal, že příští rok se pokusí získat dostatečnou podporu pro úplné zrušení této povinnosti.


Stát se letos pomocí daňových slev snažil přimět co nejvíce obchodníků k nákupu a evidenci registračních pokladen ještě do konce června, tehdy opoziční ODS však slíbila, že v případě volebního vítězství tuto povinnost zruší. Podnikatelé se proto do nákupu pokladen nehrnuli a registrační pokladny navzdory lákadlu daňových slev do konce června přihlásila úřadům jen zhruba tisícovka obchodníků a restauratérů. Podnikatelé totiž tvrdí, že registrační pokladny s fiskální pamětí znamenají zvýšené náklady nejen pro firmy, ale i pro státní správu. "Náročnější je také manipulace při opravách a revizích, stejně jako administrativa finančních úřadů spojená s jejich provozem," řekl již dříve ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Odložení platnosti povinnosti mít registrační pokladnu by podle něj vytvořilo časový prostor k nalezení efektivnějšího řešení.


Registrační pokladny se vlády snaží v zemi neúspěšně zavést už od roku 1996. Předností elektronických fiskálních pamětí v pokladnách je podle ČSSD to, že zdokumentuje všechny operace pokladny od jejího uvedení do provozu. Falšování údajů a krácení tržeb by bylo obtížnější. Do paměti by měli přístup jen kontroloři finančních úřadů a při opravách pracovníci specializovaných servisních firem. Podle dřívějšího odhadu bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) by roční výnos ze zavedení pokladen činil zhruba miliardu korun.


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod