Home | Dnes je 26.06.2024
AKTUALITY

Manažerské smlouvy čeká kvůli zákoníku změna

Stovky českých manažerů, kteří byli do funkcí jmenováni, řeší podle Hospodářských novin problém, jak naložit se svou pracovní smlouvou. Pokud do konce roku neuzavřou se zaměstnavatelem novou dohodu, budou z funkce prakticky neodvolatelní. Zato ale ztratí právo firmu ze dne na den opustit a jít za lepší nabídkou. Nový zákoník práce, který začne platit v lednu, totiž ruší v podnikatelské sféře dnes platné manažerské smlouvy a šéfové firem a ředitelé se stanou běžnými zaměstnanci, píše deník.

"Ustanovení, jež se týkají jejich odměňování, benefitů, rozsahu práce či konkurenční doložky, v jejich smlouvách zůstanou platná. Ale podmínky pro odchod z funkce se mění," cituje právničku Svazu průmyslu Jitku Hejdukovou.

Zaměstnavatel nebude moci od ledna vrcholového manažera odvolat, zbaví se ho jedině výpovědí, okamžitým zrušením pracovního poměru nebo dohodou, stejně jako každého řadového zaměstnance.

Právníci doporučují, aby firmy s manažery ještě před koncem roku uzavřely dodatek k pracovní smlouvě, kde se na podmínkách odchodu z funkce obě strany dohodnou.

"Změny v pracovních smlouvách budou kvůli nové terminologii muset být provedeny téměř u všech zaměstnanců v ČR," řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Tyto změny mohou podle něj přinést komplikace především ve firmách s více zaměstnanci. Byrokratickou zátěž ale představují i pro drobné podnikatele, kteří budou muset nové pojmosloví zanést do pracovních smluv.

V některých firmách ale podle HN panují obavy, zda dohody uzavřené před koncem roku budou později platné. "Když následně dojde ke sporu, může dobrý advokát dohodu rozbít, protože nebyla opřena o zákon. A když problém začneme řešit až po prvním lednu, mohou to někteří manažeři odmítnout, protože funkci už budou mít jistou," řekl HN personalista textilky Slezan Frýdek-Místek Luděk Korč.

Personální šéf mladoboleslavské Škody Auto Martin Jahn ale soudí, že ve srovnání s jinými problémy v novém zákoníku práce jsou manažerské smlouvy marginálií. S úpravou přesčasů či bezpečnosti práce bude problém mnohem větší.

Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod