Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Senát vyděsil hoteliéry, potěšil autory

Hoteliérům se včera vrátila noční můra, umělci se mohou utěšovat nadějí, kterou jim včera poskytl Senát.


Ten totiž Poslanecké sněmovně včera vrátil návrh novely autorského zákona, která zbavuje provozovatele ubytovacích služeb poplatků za rozhlasové a televizní přijímače na pokojích. Důvodem k vrácení novely je požadavek senátorů, aby poplatky nemusely platit také nemocnice, kde přijímače krátí čas pacientům. Zákon byl pod palbou kritiky nejen umělců, kteří zveřejnili odsuzující dopis, ale také Ochranného svazu autorského.

»Nejsme žádní gangsteři, vymáhající peníze od zpívajících dětiček,« prohlásil v počátcích jeho projednávání člen OSA Mikoláš Chadima. Sdružení se naopak domnívá, že celá právní úprava vznikla pod tlakem lobbistů hoteliérů. Soukromí podnikatelé podle něj znemožňují odměňování autorů. Zákon prý zpochybňuje jejich právo na honorář.
Sdružení ve svém stanovisku připomíná, že současný poplatek za pokoje vybavené televizí nebo rádiem činí pouhých 10 korun. Předkladatelé novely naopak argumentují tím, že hotelový pokoj je soukromý prostor, nejedná se tedy o veřejné zprostředkování díla. Zákon ve své původní podobě může svojí většinou Poslanecká sněmovna přehlasovat a pak už jej může vetovat pouze prezident.


Zdroj: headlines.cz


Diskuse: 1

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod