Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Jednoduché účetnictví malým firmám zůstane

K tomu aby drobní živnostníci s nízkým obratem mohli i nadále používat jednoduché účetnictví, schází poslední krok - podpis prezidenta republiky.


Senátoři schválili novelu zákona o dani z příjmu, která povoluje vedení jednoduchého účetnictví pro podnikatele, jejichž obrat nepřesáhne ročně 15 miliónů korun.


Politici původně chtěli, aby na systém podvojného účetnictví povinně přešli všichni podnikatelé s ročním obratem přes šest miliónů korun, ale při projednávání zákona ve sněmovně poslanci limit zvýšili. "Rozhodli jsme se tak na základě požadavků podnikatelské sféry," prohlásil před senátory ministr financí Bohuslav Sobotka.


Senátoři odsouhlasili i dalších bezmála šedesát změn daňového zákona. Ty firmy, které i přes zvýšení hranice obratu musí od příštího roku na podvojné účetnictví přejít, mohou tímto krokem vynucené zdanění zásob rozložit téměř na dvojnásobek původně zamýšleného období.


"Podle přijatého pozměňovacího návrhu lze hodnotu zásob a pohledávek rozložit z pěti zdaňovacích období až na devět. Pro zemědělce či drobné obchodníky to je uspokojivé řešení," řekl Sobotka.


Zákon by měl firmám rovněž umožnit rychlejší odepisování majetku. Nová pravidla se budou vztahovat například na počítače, klimatizaci, automobily nebo lodě. Podle odhadů ekonomů vydělají na změněných pravidlech podnikatelé v příštím roce asi 10 miliard a v roce 2006 dokonce 14 miliard.


V balíku změn je i vyšší hranice, do které lze při podnikání zahrnout do nákladů nákup automobilu. Původně navrhovaná hranice byla 900 tisíc, ale po sérii připomínek ji poslanci zvýšili na 1,5 miliónu korun.


Aby uvedené změny skutečně platily, musí schválenou novelu podepsat Václav Klaus a to tak rychle, aby ještě letos vyšla ve sbírce zákonů. Před hlasováním senátoři ministrovi financí vytkli, že zákon dostali tak pozdě, že i když k němu mají několik připomínek, raději ho kvůli podnikatelům schválí. "Kdybychom provedli v tomto zákoně jakoukoli změnu, tak nestihneme, aby do konce roku vyšel ve sbírce," řekl ministrovi předseda hospodářského výboru Senátu Milan Balabán z ODS.


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod