Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Stát zvýšil podporu nových pracovních míst

Obtížně umístitelný uchazeč o zaměstnání může od Krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě získat na zahájení své živnosti příspěvek nově až ve výši 100 tisíc korun.

 

Stejným způsobem budou podporována i nově zřizovaná chráněná či společensky účelná pracovní místa ve firmách. Moravskoslezská pobočka ÚP k tomu přistoupila od srpna vzhledem k nárůstu nezaměstnanosti. „Nezaměstnanost stoupá. Chceme motivovat zaměstnavatele k vytváření těchto míst a uchazeče k samostatné výdělečné činnosti," řekla Právu vedoucí referátu trhu práce Krajské pobočky ÚP v Ostravě Vladana Piskořová.

 

Dosud maximální výše příspěvku činila 70 tisíc korun. „Od srpna nabízíme obtížně umístitelným uchazečům o zaměstnání možnost získat zvýšený finanční příspěvek na zahájení výkonu samostatné výdělečné činnosti, a to v závislosti na pořizovacích uznatelných nákladech až do výše 100 tisíc korun," upřesnila Piskořová.

 

„Také zaměstnavatelé mohou dostat příspěvek až do výše sto tisíc korun na zřízení chráněného pracovního místa pro osoby se zdravotním postižením nebo společensky účelného pracovního místa, přičemž konkrétní částka se opět odvíjí od uznatelných nákladů," řekla.

 

Úřad práce dále může zaměstnavatelům poskytnout finanční příspěvek na mzdu, včetně pojištění, ve výši maximálně osm tisíc korun měsíčně, a to v rámci společensky účelného pracovního místa, které firma obsadí obtížně umístitelným uchazečem o zaměstnání, doplnila Piskořová.

 

Podrobnější informace zájemci mohou získat na jednotlivých kontaktních pracovištích moravskoslezské krajské pobočky ÚP (bývalých okresních úřadech práce) na referátu trhu práce.

 

Ke konci července bylo v kraji registrováno 73 675 nezaměstnaných, proti předchozímu měsíci o zhruba 1100 více, meziročně o 700 více.

 

Nezaměstnanost minulý měsíc opět stoupla po předchozím sezónním čtyřměsíčním poklesu. Počet volných pracovních míst je dlouhodobě nedostatečný, ke konci července jich úřady práce v regionu mohly nabízet kolem 4 500.

 

Před čtyřmi lety, než se v Moravskoslezském kraji začaly projevovat dopady hospodářské krize, byla poptávka firem po nových zaměstnancích proti nynějšímu stavu více než trojnásobně vyšší, přičemž nezaměstnaných bylo zřetelně méně. Koncem července 2008 měly úřady práce v kraji nahlášeno kolem 15 700 volných pracovních míst. Tehdy evidovaly zhruba 55 tisíc uchazečů o zaměstnání.

 

Krajská pobočka ÚP od počátku letošního roku podpořila prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti vytvoření 687 společensky účelných pracovních míst. S podporou úřadu práce letos vytvořilo 128 nezaměstnaných pracovní místa pro sebe, když zahájili samostatnou výdělečnou činnost. 


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod