Home | Dnes je 24.04.2024
AKTUALITY

Registrační pokladny už za dva roky?

Poslanecká sněmovna dnes schválila zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí, ODS je chce zrušit.


Pokladny mají používat od 1. ledna 2007 provozovatelé maloobchodu nebo hostinské činnosti. Za porušení zákona by platili pokutu až půl milionu korun. Opoziční ODS, která je podle průzkumů veřejného mínění favoritem parlamentních voleb v příštím roce, však chce pokladny hned v příštím volebním období zrušit.


Registrační pokladny patří k hlavním bodům ekonomického programu vlády Stanislava Grosse (ČSSD). Opatření má vládě pomoci bojovat se šedou ekonomikou. Zákon se ale živnostníkům nelíbí. Tvrdí například, že uvažované pokladny s pamětí přijdou na 20.000 až 40.000 Kč a jsou pro menší živnostníky drahé. Podle nich stačí, aby finanční úřady důsledně kontrolovaly užívání registračních pokladen jakéhokoli typu.


Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban nepředpokládá, že by po zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí výrazně vzrostly příjmy státního rozpočtu. "Pokud mají mít smysl (registrační pokladny), tak musí mít fiskální paměť. Na druhou stranu od toho neočekávám nějaký významný efekt z hlediska inkasa příjmů státního rozpočtu. Pokud ale budou (registrační pokladny s fiskální pamětí) zavedeny, tak lze očekávat větší pořádek v celém podnikání," řekl dnes novinářům Urban.


Fiskální pamětí se rozumí elektronické zařízení, které by dokumentovalo všechny operace pokladny od jejího uvedení do provozu. Falšování údajů a krácení tržeb by bylo obtížnější. Do fiskální paměti by měli přístup jen kontroloři finančních úřadů a při opravách pracovníci specializovaných servisních firem.


Proti zavedení pokladen se staví ODS. Tvrdí, že zákon bude mít značný dopad na živnostníky. Zpravodaj předlohy Michal Doktor (ODS) uvedl, že zákon by se měl dotknout až 300.000 osob. Soudí, že předloha se svými účinky přidá k zákonům, které ničí drobné podnikatele. "Registrační pokladny nejsou přirozenou součástí výběru daní vyspělých ekonomik," upozornil Doktor.


Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý těsně před klíčovým hlasováním oznámil, že hned v příštím volebním období podá ODS návrh na zrušení zákona o zavedení registračních pokladen.


Předlohu dnes přijala sněmovna díky hlasům vládní koalice a KSČM. Pro hlasovalo 129 ze 187 přítomných poslanců, proti bylo 53 poslanců. Předseda sněmovního rozpočtového výboru a KDU-ČSL Miroslav Kalousek poznamenal, že hlasování je výsledkem koaliční dohody. Lidovci totiž dříve prosazovali pozdější termín zavedení pokladen. Například loni na podzim v rozpočtovém výboru Kalousek poznamenal, že pokud bude schválen některý z termínů před rokem 2008, bude to fiasko.


Dnes ale řekl, že zákon podpoří výměnou za to, že se nebude projednávat zákon o majetkových přiznáních. "Nehlasujeme pro tento zákon proto, že bychom byli přesvědčeni, že posílí daňovou správu, ale proto, že chceme ochránit větší část populace před šikanou plošných majetkových přiznání," řekl Kalousek.


Sporná ale i po dnešním schválení zákona zůstává otázka, kolik by mohly do státního rozpočtu pokladny přinést. Například ministerstvo financí tvrdí, že roční výnosy ze zavedení pokladen budou činit asi miliardu korun. "Neexistuje na světě přímá souvislost mezi zavedením registračních pokladen a lepším výběrem nepřímých daní," řekl před časem Kalousek a odhady ministerstva financí tak zpochybnil. Naznačil, že ministerstvo odhad vypracovalo na základě politické objednávky a ne na základě faktů a reality.


Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.


Zdroj: iHNed.cz


NAJDĚTE SI SVÉHO DODAVATELE:

» Registrační pokladny a systémy


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod