Home | Dnes je 09.12.2024
AKTUALITY

Vláda souhlasí se zrušením podpory stravenek

25.2.2008 iHNed.cz

Poslanecký návrh na zrušení daňové podpory stravenek by měli vedle vlády podpořit i zákonodárci koaličních stran a nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka. V případě uzákonění by měl návrh začít platit od poloviny roku. Hospodářská komora ČR poukazuje na nekorektnost toho návrhu. Vláda vyslovila souhlas s poslaneckým návrhem na zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Návrh, který podala řada poslanců ODS včetně předsedy vlády Mirka Topolánka, by měl zrušit daňovou uznatelnost příspěvků, které zaměstnavatelé poskytují zaměstnancům na stravenky.

V současné době si mohou zaměstnavatelé odečíst 55 procent z nominální hodnoty stravenek z daňové základu. Zrušení tohoto daňového zvýhodnění má pravděpodobně ve sněmovně šanci na schválení. Kromě koaličních poslanců by mohli návrh podpořit i nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka.

"Tento návrh ve vládním reformním balíků byl. Vypadl jako kompromis pod tlakem odborů a zaměstnavatelů," upozornil Topolánek. Topolánek již dříve odmítl podezření, že za "vypadnutím" návrhu stojí úplatek 100 000 eur od společnosti Sodexho Pass, největšího vydavatele stravenek v zemi.

Proti návrhu stojí opozice, odbory, zaměstnavatelé i restauratéři. Návrh bude bez ohledu na stanovisko vlády projednávat Poslanecká sněmovna. Nesouhlasí s ním opozice, odbory, zaměstnavatelé i majitelé restaurací. Naopak zástupci poslaneckých klubů koaličních stran KDU-ČSL a Strany zelených již dříve uvedli, že na daňové výhodě u stravenek netrvají a předpokládají jednotný postup koalice v této věci.

Jak uvádí předkládací zpráva, zrušení daňové podpory stravenek by mělo do státní kasy přinést částku mezi 600 miliony a jednou miliardou korun. V případě, že bude návrh na zrušení podpory stravenek schválen, změna by měla začít platit od 1. července letošního roku.

Zaměstnavatelé: Zrušení podpory stravenek je nesystémový krok
Majitelé restaurací se obávají, že zrušení daňového zvýhodnění stravenek jim přinese výrazný pokles tržeb. V současné době totiž tvoří stravenky v některých podnicích i přes polovinu obratu. Zaměstnavatelé se obávají znevýhodnění malých a středních firem před společnostmi, které poskytují závodní stravování.

Zavodní stravování by totiž díky tomuto, dle zaměstnavatelů nesystémovému, kroku zůstalo zvýhodněné i nadále. Odboráři pak považují shodně závodní stravování i příspěvek na stravenky za náklad podobný nákladům na ochranu pracovního prostředí, bezpečnosti či hygieny práce.
HK: Diskuse o stravenkách až v souvislosti s rokem 2010. "Podle Hospodářské komory by bylo nejlepší, aby se diskuse o stravenkách otevřela až v souvislosti s rokem 2010, kdy se chystají významnější daňové úpravy, například nový zákon o daních z příjmu. Tak, jak to plánují nyní, že by se to mělo měnit v podstatě už v průběhu tohoto roku, je to přinejmenším nekorektní. Jsou totiž již hotové rozpočty a podnikatelské plány na celý rok, a toto je může výrazně narušit," uvedla na dotaz serveru iHNed.cz mluvčí Hospodářské komory ČR Viktorie Plívová.

Hospodářská komora proti tomu bude podle Plívové bojovat v Poslanecké sněmovně. "A to minimálně s požadavkem na posunutí termínu od 1. ledna příštího roku. Zároveň chceme otevřít diskusi nad tím, čím toto kompenzovat. Navíc tu existuje ještě rozpor v tom, že se ruší zvýhodnění u stravenek, ale neruší se u závodních jídelen. Je to nesystémové, jednostranné a narychlo," dodala Plívová.



Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod