Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Kontroloři vyrazili do firem. Hledají „černochy„

30. 4. 2012 Horizont  

 

Nemáte svou pracovní smlouvu na pracovišti? Hrozí vám 100tisícová pokuta
Pracujete v odloučené provozovně nebo na stavbě? A máte u sebe pracovní smlouvu? Pokud ne, hrozí vám pokuta 100 tisíc korun za práci načerno.
Od dubna se pověření úředníci zaměřují na nelegální činnost cizinců, práci načerno nebo švarcsystém, kdy lidé sice vykonávají práci pro zaměstnavatele, ale vystupují jako osoby samostatně výdělečně činné. Kontrolami pracovních smluv chce ministerstvo práce skoncovat s nelegálním zaměstnáváním. Tzv. černí pracovníci totiž neplatí řádně daně, neodvádějí sociální a zdravotní pojištění a zaměstnavatelé si tím snižují náklady na pracovní sílu.
Státní úřad inspekce práce v hledání nelegálního zaměstnávání spolupracuje i s úřady práce. Úřady práce poskytují údaje ze svých evidencí, přímo na kontrolách se ale nepodílejí. Celá agenda kontrolní činnosti nelegálního zaměstnávání přešla na oblastní inspektoráty práce.

 

Se smlouvou i v montérkách
Podle zákona o zaměstnanosti je od dubna povinností všech zaměstnavatelů, zaměstnanců i samostatných podnikatelů mít v místě pracoviště kopie dokladů, které by prokázaly pracovněprávní vztahy. Pokud uzavřené pracovní smlouvy nebo sjednané dohody o provedení práce či pracovní činnosti nepředložíte, budete pokutováni.
Znamená to tedy, že zaměstnanec musí mít smlouvu s sebou i na odloučeném pracovišti nebo na staveništi, například v montérkách. Pokud tomu tak nebude, zaplatí pokutu 100 tisíc korun. V případě zaměstnavatele je sankce daleko vyšší - minimálně 250 tisíc korun. Navíc se firma může dopustit trestného činu, u něhož hrozí trest odnětí svobody až na šest měsíců, nebo jí může Státní úřad inspekce práce dokonce zakázat činnost. Kontrolovaným je ale v prvé řadě zaměstnavatel a nikoliv zaměstnanec. I osoba samostatně výdělečně činná musí inspektorům předložit kupříkladu smlouvu o dílo. Problém budou mít podnikatelé, u kterých se ale prokáže takzvaný zastřený pracovní vztah. Jedná se o ty, kteří pro zaměstnavatele vykonávají určitou práci nesoucí všechny znaky závislého zaměstnání. I v tomto případě se bude jednat o nelegální zaměstnávání a podnikatelé budou muset své příjmy, po následné kontrole finančního úřadu, dodatečně zdanit.
Narychlo podepsané smlouvy nepomůžou. Inspekce totiž může nahlédnout i do povinné docházky a tím případné kamufláže odhalit. Zpřísnění pravidel má za cíl zvýšit konkurenceschopnost poctivých zaměstnavatelů.

 
PETRA MARTYNKOVÁ

 


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod