Home | Dnes je 25.06.2024
AKTUALITY

Identifikační číslo provozovny nebude třeba vyvěšovat

Povinnost podnikatelů označovat nové provozovny identifikační číslem platí od roku 2010. Označit provozovny živnostníci původně měli do 1. srpna 2012. Vzhledem k tomu, že novela má nabýt účinnosti na konci června, mohou být podnikatelé teoreticky v klidu a s označováním provozovny se nezabývat. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které novelu předložilo, odhaduje, že tato změna by podnikatelům měla ušetřit 47 milionů korun.

Další novinka se týká stěhování podnikatelů. Pokud budou mít živnostníci místo podnikání na stejné adrese, kde bydlí, bude jim stačit tuto skutečnost dopředu ohlásit živnostenskému úřadu. Při samotném stěhování by se již nemuseli starat o nahlašování změny adresy místa podnikání. Živnostenský úřad si příslušnou adresu zjistí z evidence obyvatel.

Poslední hlavní změnou se má stát rozšíření nabídky služeb centrálních registračních míst (CRM). Novela podnikatelům umožní, aby na CRM mohli oznámit i správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce nebo zdravotní pojišťovně změnu údajů, kterou neoznamují přímo živnostenskému úřadu. Dalším záměrem této novely je odstranit z úpravy živnostenského zákona neodůvodněné odchylky od obecné procesní úpravy dané správním řádem. Návrh rovněž odstraňuje dílčí nepřesnosti právní úpravy zjištěné z aplikační praxe, doplnil při prvním čtení ve sněmovně Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu.

Podnikatelé s novelou souhlasí

Jak již dříve informoval server Podnikatel.cz, živnostníci novelu vítají, jelikož podle nich přinese zjednodušení pro podnikatele. Hospodářská komora ČR uvedla, že čím méně bude státní správa podnikatele zatěžovat zbytečnými úkony a povinnostmi, tím se více budou moci soustředit na své podnikání a tím přímo i přispívat prosperitě celé ekonomiky. Čtěte více: S označováním provozovny číslem počkejte, brzy tato povinnost skončí.


http://www.podnikatel.cz/clanky/identifikacni-cislo-provozovny-skonci-drive-nez-zacalo-platit/ 

Tiskové oddělení HK ČR


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod