Home | Dnes je 19.03.2024
AKTUALITY

Jedete služebně? Dostanete více na jídlo, méně za auto.

Každý, kdo se v roce 2009 chystá na služební cestu po České republice, dostane od svého zaměstnavatele méně peněz za pracovní cesty vlastním autem. Naopak více peněz dostane na jídlo. Pokud pojede například na Slovensko, polepší si dokonce i o více než dvě stě korun na den.

Ministerstvo práce a sociálních věcí mění po roce vyhlášku, která určuje výši náhrad zaměstnancům při cestách. Stravné v Česku se mění po pěti letech, i když jen nepatrně: při cestě delší než 18 hodin zaměstnanec získá oproti letošku maximálně šest korun navíc.

Velkou změnou prochází diety do zahraničí: limity v řadě případů už nejsou v dolarech, ale v eurech, na čem zaměstnanci v přepočtu na koruny vydělají.

Méně výhodná než letos však bude jízda vlastním autem pro firemní účely. Stát totiž podstatně snížil průměrnou cenu pohonných hmot, podle které se pak vypočítává cestovní náhrada. "Pokles souvisí s vývojem cen benzinu na trhu," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Spadne však náhrada za ujetý kilometr, což je obvykle nejvýznamnější položka na cestovních výkazech.

Dosud byla cena benzinu podle vyhlášky 30,90 Kč za Natural 95. Od ledna už je to 26,80 koruny. Zatím ale lidé dostanou za litr benzinu od zaměstnavatele více, než kolik je stojí na pumpách. Na pumpách se dá zatím sehnat i pod 23 korun za litr "Vítáme to, neboť to koresponduje s meziročním reálným snížením cen pohonných hmot," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Vyhláška se mění obvykle jen jednou ročně, a tak může v průběhu roku 2009 nastat podobná situace jako v polovině letošního roku: na benzinu mohou řidiči prodělat, protože vyhlášková cena je nižší než na pumpách. Zaměstnanci však mají možnost ceny benzinu doložit paragonem a nechat si proplatit plnou výši.

Pro zjednodušení většina používá průměrných cen. Některé firmy navíc zneužívají systém jízd se soukromými auty pro částečné nezdaněné odměňování zaměstnanců: vymyslí jim fiktivní cestu, kterou jim proplatí a nemusí jim ji zdanit jako příjem. Podle auditorů jde však o zanedbatelné položky a ani je příliš nezkoumají finanční úřady.

Podnikatelům i zaměstnancům se však nelíbí, že vláda současně snížila částku na úhradu opotřebení auta - kilometr "zlevnil" o dvacet haléřů. Od ledna dostane za kilometr 3,90 Kč.

Cena nových aut sice klesla, výše sazby ale nerozlišuje, jak drahé auto zaměstnanec používá. "Ta sazba není moc férová, je relativně hodně nízká," říká Dana Trezziová, bývalá náměstkyně ministra financí, dnes partnerka společnosti Procházka, Randl, Kubr.

Například auto za čtvrt milionu se zaplatí touto sazbou až po ujetí více než 64 tisíc kilometrů. To je o tři tisíce více než loni. "Snížení sazby základní náhrady za kilometr u osobních vozů považujeme za iracionální a nikterak nepodložené faktickým snižováním nákladů na provoz automobilu," řekl Kužel.

Zaměstnanci na služebních cestách po tuzemsku se však mohou těšit na větší úhrady za jídlo. Mění se i úhrady pro ty, kteří jedou do zahraničí.

Nejčastější cíle služebních cest zůstávají na stejné výši, polepší si však v přepočtu ti, kteří jezdí například na Slovensko. Namísto 650 slovenských korun na den teď dostanete třicet eur, což je v přepočtu o dvě stě korun na den více.

U řady zemí se přechází z dolarů na eura: například denní limit v Afghánistánu je teď 35 eur namísto 40 dolarů, což je v přepočtu podle aktuálního kurzu zhruba o 177 korun více.


URL| http://ekonomika.idnes.cz/jedete-sluzebne-dostanete-vice-na-jidlo-mene-za-auto-fhy-/ekonomika.asp?c=A081230_202941_ekonomika_abr


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod