Home | Dnes je 26.06.2024
AKTUALITY

Beskydské hotely nabízí slevy, chtějí po kraji překlenovací úvěr

Ostrava 18. ledna (ČTK) - Hoteliéři a vlekaři v Beskydech zřejmě požádají krajský úřad o pomoc při řešení problémů, do kterých se dostali kvůli letošní mimořádně teplé zimní sezóně. Prostřednictvím Krajské hospodářské komory chtějí oslovit Moravskoslezský kraj, aby jim pomohl zajistit bezúročný překlenovací úvěr. ČTK to dnes řekl Zdeněk Kopka, předseda představenstva Sdružení podnikatelů v pohostinství, stravovacích a ubytovacích službách UNIHOST. Někteří podnikatelé ale s plošnou podporou nesouhlasí. Kraj žádost zřejmě zamítne, zjistila ČTK.

Situace beskydských hoteliérů a vlekařů začíná být kvůli nedostatku sněhu kritická. V provozu jsou pouze dva vleky v Mezivodí a na Pustevnách, většina hotelů je i po vyhlášení akčních cen bez zákazníků. Mnoho podnikatelů přitom loni do svých areálů a hotelů investovalo nemalé peníze a teď nemají z čeho platit úvěry a leasingové splátky.

"Hoteliéři a provozovatelé sjezdovek si po loňské optimistické zimě nabrali úvěry a teď nemají nejen na splátky, ale ani na výplaty. Ohroženi jsou hlavně ti, kteří podnikají v nájmu," řekl Kopka. Podle něj by mohl kraj podpořit dvou- až tříleté úvěry ze svého havarijního fondu.

Moravskoslezský kraj zatím oficiální žádost nedostal. "Obecně se dá říct, že soukromé podnikání takovýmto způsobem nemůžeme podpořit, to by byla nedovolená veřejná podpora. Každý podnikatel si musí být vědom rizik ve svém oboru, ztráty z podnikání kvůli počasí těžko může hradit kraj," uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Swiderová.

Pomoc kraje by uvítalo například sdružení SKI Vítkovice Bílá, jež si vzalo desetiletou půjčku na výstavbu nové lanovky. "Nechceme, aby nám někdo dával peníze. Ideální by bylo odložení splátek, snížené úroky nebo překlenovací úvěr," řekl šéf sdružení Jaromír Vlček. Hoteliéři a vlekaři navíc podle něj budou muset do budoucna omezit plánované investice a šetřit na údržbě.

V podobné situaci jsou provozovatelé areálu v Mezivodí, kteří potřebují splatit část z dotace 2,5 milionu korun, jež firma využila na modernizaci areálu a zasněžovací děla. "Žádost o podporu kraje určitě podpoříme," řekl provozovatel areálu Zbyněk Žák.

Další hoteliéři ale mají odlišný postoj, podle některých názorů musí podnikatelé v cestovním ruchu s rizikem počítat. "Situace je vážná, v provozu máme jediný z deseti vleků, navíc ten nejkratší. Ale chci být spravedlivý ke všem. Provozovatelé bazénů přece také nedostanou podporu, když je v létě špatné počasí," řekl šéf společnosti SK Skialpin Pustevny Jan Mikeska. Podpořit by se ale podle něj mohli ti podnikatelé, kteří mají dobrý záměr a jsou nyní na pokraji krachu.

Rovněž areál na Pustevnách prošel před letošní zimou rozsáhlou modernizací za více než sedm milionů korun. "Budeme si také muset půjčit nějaké peníze. U věcí pořízených na leasing jednáme o odložení splátek," připustil Mikeska.

Do vybavení hotelů lyžařských středisek putovaly loni rekordně vysoké částky, většinou díky soukromým investicím nebo dotacím z Evropské unie. V dalších letech měli podnikatelé v plánu výstavbu dalších lanovek, vleků i modernizaci hotelů, nyní jsou ale jejich záměry ohroženy.

Podle krajských úředníků si mohou podnikatelé v cestovním ruchu za problémy částečně sami. Jen málo z nich totiž pro své hosty připravilo takzvané produktové balíčky s dalšími variantami zábavy a rekreace v případě špatného počasí. V Beskydech také chybí kvalitní hotely s bazény a dalším zázemím pro volný čas a relaxaci.

Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod