Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Hejtman se přimluvil za odklad splátek

26.1.2007 Moravskoslezský deník

Hejtman Evžen Tošenovský převzal petici podnikatelů v cestovním ruchu, kteří žádají Moravskoslezský kraj o pomoc kvůli pozdnímu nástupu zimy a z toho vzniklým ztrátám z podnikání. Upozornil je však na to, že kraj je finančně podpořit nemůže, protože by to bylo nezákonné. Úředníci by podle něj navíc nemohli posoudit, kdo měl dobrý podnikatelský záměr a kdo šel do nepřiměřeného rizika. Myslí si ale, že banky by mohly být vstřícnější k vlekařům a hoteliérům, které pozdní nástup zimy postihl.

„Věřím, že banky a leasingové společnosti by v tomto ohledu mohly být vstřícnější ke svým dobrým platícím klientům, kteří se kvůli pozdnímu začátku zimy dostali do mínusu, například v možnostech odkladů splátek,“ podotkl hejtman.

Shodl se s předsedou Unihostu Zdeňkem Kopkou a předsedou Krajské hospodářské komory Pavlem Bartošem na tom, že tato zima je poučením do budoucna. „Nelze spoléhat jen na to, že napadne sníh a postavit podnikatelské záměry na jediném způsobu vyžití. V Beskydech i Jeseníkách chybějí alternativní možnosti trávení volného času a relaxace v případě, že se nedá lyžovat. Je tedy třeba dobudovat infrastrukturu v cestovním ruchu tak, aby se turista zabavil kdykoli,“ konstatovali shodně.

„Velké možnosti v tomto směru dávají programy Evropské unie. V následujícím období do kraje poplynou desítky milionů eur i do rozvoje cestovního ruchu,“ doplnil je Tošenovský.

Podle předané petice, kterou podepsalo téměř padesát podnikatelů, je situace v Beskydech a Jeseníkách kritická. „Zisky jsou nulové, většina vleků se ještě vůbec nerozjela,“ píší v prohlášení. Hoteliéři a vlekaři si po loňské úspěšné zimě vzali na nové investice velké úvěry, které nyní nemají z čeho splácet.

Diskuse: 2

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod