Home | Dnes je 27.04.2024
AKTUALITY

Krize působí: Čechů, kteří si nechávají vracet DPH za nákupy v cizině, rychle přibývá

Snaha co nejvíc šetřit připomněla Čechům, jak výhodně nakoupit v zahraničí. Proto nyní opět ožívá pozapomenutá možnost vracení DPH za nákupy mimo Evropskou unii. Především v Chorvatsku a Turecku se vyplněním pár formulářů dají při větším nákupu získat tisíce korun zpátky.

 

Češi se učí ušetřit i při nákupech na dovolených. Zatímco ještě před dvěma lety se nikdo moc nezajímal o možnosti vracení daně z přidané hodnoty za nákupy mimo země Evropské unie, nyní se to mění.

 

"Proti loňskému roku jsme zaznamenali dvojnásobný nárůst počtu Čechů, kteří si chodí vracet DPH za nákupy v cizině,„ říká Adéla Kupková, marketingová manažerka společnosti Global Blue, která zajišťuje refundaci DPH.

 

Pro vrácení daně je potřeba vzít si stvrzenku z nákupu, požádat o daňový formulář v obchodě a to pak nechat při odjezdu ze země na celnici na hranicích nebo na letišti orazítkovat. Vyplněný formulář pak stačí zaslat poštou na adresu, která je na něm uvedená, nebo se přímo na dané výplatní místo osobně zastavit.

 

K nejčastějším a nejbližším zemím, kam jezdí Češi na dovolené a kde si lze nechat vrátit DPH za nákupy, patří Chorvatsko, Turecko nebo třeba Švýcarsko. Růstu zájmu nahrává i fakt, že stále víc Čechů jezdí na dovolenou do Turecka.

 

Například podle cestovní agentury Zájezdy.cz se letos zvýšil prodej pobytů v Turecku o 3,5 procenta.

 

Jedničkou v dovolených přitom ale stále zůstává Chorvatsko, kam jezdí ročně přes 800 tisíc Čechů. "Do Chorvatska jezdí Češi rádi nejen na dovolenou, ale právě i za nákupy," sdělila Kupková.

 

Podle statistik Global Blue přitom v loňském roce stoupl téměř o sto procent počet těch, kteří si nechávají vracet DPH. A letos dál lidí přibývá. Hodnota průměrné útraty činí zhruba osm tisíc korun.

 

Právě v Chorvatsku se ale krátí doba, kdy bude možné na nákupech ušetřit. V polovině příštího roku by totiž země měla vstoupit do Evropské unie a možnost nechat si vracet DPH tím skončí. Možnost vrácení DPH platí i pro věci z výprodejů nebo outletů.

 

Přitom zrovna v Chorvatsku je vracení DPH velmi výhodné. Jeho sazba totiž činí 25 procent. Aby si mohl člověk nechat vrátit peníze zpět, musí v jednom obchodě utratit alespoň 2500 korun (740 kun). V takovém případě pak zpátky dostane 370 korun.

 

Vedle toho v Turecku stačí utratit alespoň 1350 korun (118 tureckých lir). Sazba DPH činí 18 procent na elektroniku, hodinky, šperky a optiku. Proti tomu na oblíbené turecké koberce, textil nebo obuv je DPH jen osm procent.

 

Češi si mohou nechat vracet DPH také za nákupy ve Švýcarsku, kde je sazba ale jen osm procent a zároveň minimální útrata musí dosáhnout alespoň 6300 korun (300 švýcarských franků).

 

Výhodnější je to o poznání v Norsku, kde činí DPH 25 procent a utratit se musí minimálně 1100 korun (315 norských korun).

 

Aby si člověk mohl nechat vrátit DPH, musí v obchodě požádat o Tax Free formulář a schovat si originální účtenku. Formulář si pak nechá orazítkovat na celním úřadě při výjezdu ze země. Když se vrátí do Čech, může si nechat vyplatit hotovost třeba hned na letišti nebo poslat formulář poštou. 

 

URL http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-56997750-krize-pusobi-cechu-kteri-si-nechavaji-vracet-dph-za-nakupy-v-cizine-rychle-pribyva 


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod