Home | Dnes je 25.06.2024
AKTUALITY

Dohody o provedení práce v nové úpravě

3.5.2012 Liberecký deník 


Novely zákoníku práce a pojistných zákonů s účinností od 1. ledna 2012 zásadně změnily úpravu dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Tyto dohody se používají k výkonu práce, jejíž objem kolísá (sezónnost, kolísání poptávky apod.), případně jde o práci, jejíž rozsah je trvale malý (např. úklidové práce apod.). K největším změnám došlo v úpravě dohody o provedení práce, kterou mají v oblibě zaměstnavatelé i zaměstnanci.
Dohoda o provedení práce vzniká jasným projevem vůle zaměstnance i zaměstnavatele a zákoník práce proto nově stanoví, že musí být uzavřena písemně. Při nedodržení písemné formy je dohoda neplatná. Rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být u jednoho zaměstnance a jednoho zaměstnavatele větší než 300 hodin v kalendářním roce.
Do 31. 12. 2011 neodváděli z odměn vyplácených na základě sjednaných dohod o provedení práce sociální a zdravotní pojištění zaměstnanci ani zaměstnavatelé. Od nového roku však zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce, jejichž započitatelný příjem činí více než 10 000 Kč měsíčně, z tohoto příjmu sociální i zdravotní pojištění odvádějí stejně jako jejich zaměstnavatelé.
Optimalizace daňové a odvodové zátěže pro zaměstnance i firmy je tedy s ohledem na výše uvedenou úpravu u dohod o provedení práce jednoduchá – regulovat rozsah měsíční práce a výše odměny tak, aby v jednotlivých případech měsíční odměna zaměstnance činného na dohodu o provedení práce nepřekročila 10 000 korun.

 

VLADIMÍR OPATRNÝ, DAŇOVÝ PORADCE A PŘEDSEDA KHK LIBERECKÉHO KRAJE 

 


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod