AKTUALITY
2007-01-03
Co čeká podnikatele v roce 2007?
Na začátku roku se musí smířit s novým zákoníkem práce. Prosadila ho ještě před volbami sociální demokracie společně s komunisty a kvůli patovému povolebnímu stavu se na něm už nic nezměnilo. Případná středopravá koalice vedená ODS sice slibuje lepší podnikatelské prostředí a daňové změny, potřebnou většinu ve sněmovně ale bude hledat těžko. Česko tak nejspíš čeká místo nutných reforem další přešlapování na místě.
Nejvýraznější novinkou letošního roku je nepochybně zákoník práce. Sporům kolem jeho přijetí, stejně jako jednotlivým změnám a nelogičnostem, jsme se v Profitu průběžně věnovali po celý loňský rok (podrobný přehled novinek jsme zveřejnili v čísle 48/2006). Skutečně zásadních změn přitom nový zákoník přináší poměrně málo. V něčem se sice dosavadní pravidla zlepší, v něčem ale naopak zhorší.
Jednou z mála příjemných změn je fakt, že nový zákoník je komplexnější než ten dosavadní. Upravuje totiž i oblasti, obsažené dosud v desítkách samostatných předpisů, například mzdu či cestovní náhrady. Přesto ale neobsahuje úpravu náhrady škody na zdraví při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání - to řeší samostatný zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců, který je další důležitou novinkou letošního roku.
CO NENÍ ZAKÁZÁNO, JE DOVOLENO
Zatímco dosavadní zákoník práce se řídil principem „co není dovoleno, je zakázáno,“ od letošního ledna je to přesně naopak: Co není zakázáno, je dovoleno. Liberalizace je však pouze zdánlivá. Podle kritiků zákoníku je totiž omezení tolik, že zmíněný princip nebude v praxi vůbec poznat. Naprostá většina paragrafů totiž ukládá zaměstnancům povinnosti, od nichž se nelze odchýlit.
Některá ustanovení skutečně přinášejí větší smluvní volnost, například v oblasti pracovní doby, práce z domova či sjednávání nadstandardních podmínek v pracovních smlouvách. V řadě jiných případů ale naopak dochází ke zpřísnění pravidel. Příkladem je třeba ustanovení, že pracovní smlouva musí být vždy písemná - dosud to u pracovních poměrů sjednaných na méně než jeden měsíc nebylo nutností.
Nově také nebude možné, aby podnikatel-fyzická osoba zaměstnával svého manžela. Dosud takový zákaz platil jen při přijímání do pracovního poměru - nevztahoval se tedy na případy, kdy ke sňatku došlo až během pracovněprávního vztahu.
Dalším příkladem zpřísnění dosavadních pravidel je faktické zrušení vedlejších pracovních poměrů. Nově se na ně vztahují téměř stejná pravidla jako na poměry hlavní, což mimo jiné znamená i klasickou výpovědní lhůtu a povinnost platit odstupné.
POHOTOVOST UŽ JEN MIMO PRACOVIŠTĚ
Pozitivní změnou nového zákoníku je zavedení konta pracovní doby. Umožní přidělovat zaměstnancům práci v průběhu roku podle aktuální potřeby firmy - v době s množstvím zakázek třeba 12 hodin denně, jindy naopak pouze čtyři hodiny. Tento krok by měl přispět k přirozenému zániku švarcsystému.
Naopak velmi kritizovanou změnou je nová definice pracovní doby, vycházející z unijních směrnic. Od ledna se do ní počítá nejen doba, v níž je zaměstnanec povinen konat pro zaměstnavatele práci, ale i doba, v níž je „na pracovišti připraven k výkonu práce podle pokynů zaměstnavatele“. Pohotovost lze tedy nově vykonávat jen mimo pracoviště, typicky tedy doma u telefonu. Jestliže je zaměstnanec povinen být na pracovišti, považuje se takový čas již za běžnou pracovní dobu a náleží mu za něj plná mzda.
ODPADÁ NABÍDKOVÁ POVINNOST
Volání firem po větší pružnosti pracovního trhu bylo v novém zákoníku vyslyšeno jen velmi nepatrně. Příjemnou novinkou je vypuštění takzvané nabídkové povinnosti. Jestliže firma dá zaměstnanci výpověď z organizačních důvodů, už mu nemusí nabídnout (nebo dokonce zajistit) jiné pracovní místo. Toto zjednodušení má vést k menšímu strachu z přijímání určitých zaměstnanců, zejména zdravotně postižených.
Nadále bude možné propustit zaměstnance jen z jednoho ze zákonem stanovených důvodů. Ty přitom zůstávají stejné jako dosud. Výpovědní doba se sice oboustranně zkracuje ze současných tří na dva měsíce, kompenzací je ale zvýšení odstupného z dvou na trojnásobek měsíčního platu. Novinkou je odstupné až ve výši dvanáctinásobku měsíčního výdělku pro zaměstnance, kteří dostanou výpověď ze zdravotních důvodů.
Zákaz výpovědi z organizačního důvodu nově platí pro situaci, kdy se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle smlouvy vykonávána. To může být pro zaměstnavatele podle okolností výhodou i nevýhodou, měli by proto věnovat velkou pozornost stanovení tohoto místa ve smlouvě.
NENÁPADNÁ ZMĚNA: ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY
Nový zákoník obsahuje i málo známou a přitom téměř revoluční novinku - možnost odstoupení od pracovní smlouvy. Tato změna se do zákoníku dostala nejspíš nedopatřením či nepozorností tehdejšího Škromachova ministerstva práce a sociálních věcí. Řadu měsíců po přijetí zákoníku o ní nic netušili ani odboráři.
Nový předpis totiž odkazuje na občanský zákoník. V praxi tak zaměstnavatel i zaměstnanec může odstoupit od pracovní smlouvy, a to nejen před vznikem pracovního poměru, ale i kdykoliv během jeho trvání. Jedinou podmínkou je, aby možnost odstoupení výslovně uvedli už v původní smlouvě. K takové formulaci je sice nutný souhlas obou stran, v praxi však řada zaměstnanců smlouvu nečte, nebo nemá příliš možností k její změně.
Připouští-li smlouva případné odstoupení, mohou pak zaměstnanec i zaměstnavatel jednostranně podat výpověď bez toho, aby byli omezeni zákonnými výpovědními důvody, předepsanými lhůtami či povinností odstupného!
VYŠŠÍ PŘÍPLATKY A NÁHRADY
Od ledna se také zvýšila odpovědnost zaměstnavatele za škody způsobené zaměstnanci v práci. Například při ztrátě věci na pracovišti se náhrada zvyšuje z dosavadních maximálně 5 na 10 tisíc korun. Příplatek za práci v noci vzrostl z dosavadního minima šesti korun za hodinu na 10 procent průměrného výdělku. Stejný příplatek náleží za práci v sobotu a v neděli.
Bez souhlasu zaměstnance jej může firma převést na jinou práci pouze kvůli odvrácení mimořádné události nebo jiné hrozící nehody nebo ke zmírnění jejich důsledků. Není už to tedy možné z důvodu prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy.
Stručně připomeňme ještě další důležité změny nového zákoníku práce: Kolektivní smlouvu stačí uzavřít jen s největší odborovou organizací. Roční limit pro dohody o provedení práce se zvyšuje ze 100 na 150 hodin. Doručování písemností zaměstnancům je možné také prostřednictvím elektronické pošty. A vytváří se lepší právní prostředí pro výkon práce z domova.
O NEMOCENSKOU SE JEŠTĚ POSTARÁ STÁT
Celý loňský rok jsme v Profitu sledovali také přípravu nového systému nemocenské. Prvních 14 dnů nemoci měly zaměstnancům platit přímo firmy, kompenzací by bylo snížení odvodů na pojištění. Firmy s méně než 26 zaměstnanci by si mohly vybrat, zda zvolí nový systém, nebo zůstanou u starého.
Z jednorázové změny k 1. lednu 2007, kterou původně prosazovali sociální demokraté, ale nakonec sešlo. Nový systém se spustí o rok později, až od ledna 2008 - pokud ho mezitím poslanci ještě znovu nezmění.
V letošním roce tedy výplata nemocenské ještě zůstane na státu. Podnikatelé budou i nadále odvádět za pracovníky na pojistném 3,3 procenta. V roce 2008 by pak firmy měly proplácet lidem prvních 14 dnů nemoci samy, polovinu výdajů ale stát podnikům zpětně vrátí. Odvody se sníží na 2,3 procenta. Od roku 2009 by pak stát přestal na nemocenskou přispívat, odvody by klesly na 1,4 procenta. Zamýšlená změna se ale mnoha firmám nelíbí. Mimo jiné proto, že nedostanou žádnou účinnou možnost, jak dodržování nemocenské kontrolovat. Levice a odboráři totiž nesouhlasili s návrhem ODS, aby se porušení léčebného režimu stalo jedním z možných výpovědních důvodů.
Už od ledna 2007 ale došlo ke zvýšení nemocenských dávek. Redukční hranice pro výpočet denního vyměřovacího základu se zvyšují ze současných 510 na 550 korun a ze 730 na 790 korun. Nejvyšší dávky tedy dosáhnou měsíčně 12 995 korun, což je o 975 korun víc než v loňském roce. Nárok na ně budou mít lidé s příjmem nad 24 tisíc korun (viz tabulka).
MINIMÁLNÍ POJISTNÉ OPĚT VZROSTLO
Osoby samostatně výdělečně činné opět čeká vyšší pojistné na zdravotní pojištění. Minimální měsíční záloha se zvyšuje z 1272 na 1360 korun. U sociálního pojištění činí minimální záloha 1491 korun (v případě hlavní samostatné výdělečné činnosti) či na 597 korun (u vedlejší činnosti).
Už za leden musí toto minimum zaplatit lidé, kteří letos začínají podnikat, nebo kteří v loňském roce platili nižší částku (s výjimkou těch, které nemají stanoven minimální vyměřovací základ). Ostatní platí loňskou výši záloh, a to až do doby podání Přehledu za rok 2006. Z něj pak vyplyne nová výše měsíčních záloh.
Příjemnou novinkou je snížení sazby penále na polovinu. „Místo 0,1 procenta tak za každý den nezaplaceného pojistného může být vyměřeno jen 0,05 procenta z dlužné částky,“ říká ředitel odboru výběru pojistného Všeobecné zdravotní pojišťovny Tomáš Červinka.
Letošní rok přináší také úlevu pro autory. Z placených příspěvků do novin, časopisů nebo rozhlasu a televize se od 1. ledna nemusí odvádět pojistné. U měsíčních honorářů nepřevyšujících 3000 korun se tak pouze strhává daň podle zvláštní sazby.
STRMÝ RŮST MINIMÁLNÍ MZDY SE ZPOMALIL
V loňském roce zvýšila vláda vedená ČSSD minimální mzdu hned dvakrát, vzrostla tak z 7185 korun na 7955 korun. Odboráři a bývalý ministr Zdeněk Škromach navrhovali pro letošní rok zvýšení o 500 až 700 korun. Vláda ODS se však rozhodla nepokračovat ve strmém zvyšování minimální mzdy a pouze zaokrouhlila její výši na 8000 korun měsíčně či 48,10 koruny za hodinu.
Zásadní změny přináší letošní rok v oblasti sociálních dávek. Částka životního minima pro jednotlivce činí 3126 korun, přičemž se do ní již nezahrnují náklady spojená s bydlením. Jde tedy pouze o částku potřebnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Zavádí se také nová hodnota, nazvaná existenční minimum, stanovená na 2020 korun. Ta určuje jakýsi minimální životní standard umožňující přežití. Faktické snížení životního minima má zvýhodnit aktivní lidi před pasivními příjemci dávek.
Novinkou je také zákon o sociálních službách. Zdravotně postižení lidé a senioři, kteří se neobejdou bez pomoci, začnou dostávat příspěvky přímo „na ruku“. Sami budou moci rozhodnout, zda za ně zaplatí služby některého zařízení sociální péče, nebo zda si pořídí osobního asistenta, nebo se o ně postará vlastní rodina.
DANĚ: ÚROK Z PRODLENÍ MÍSTO PENÁLE
Letos podruhé mohou lidé využít možnosti společného zdanění manželů, kteří společně vychovávají alespoň jedno dítě. Nic se nemění ani na takzvané minimální dani: Za zdaňovací období roku 2006 se minimální základ daně zvyšuje na 112 900 korun. I nadále si lze od základu daně odečíst úroky z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření, životní pojištění a penzijní připojištění.
Zcela nově jsou od 1. ledna stanoveny sankce za pozdní úhradu daní: Dosud musel poplatník zaplatit za každý den prodlení penále ve výši 0,1 procenta z nedoplatku daně. V případě dodatečného vyměření daně dosud platil penále ve výši 0,05 procenta (je-li daň doměřena z podnětu samotného poplatníka) nebo 0,2 procenta (při doměření z podnětu finančního úřadu). Po uplynutí prvních 500 dní se počítalo penále jako 1,4 násobek diskontní sazby ČNB platné první den příslušného kalendářního čtvrtletí. Nyní se bude platit úrok z prodlení, a to nejdéle za pět let. Jeho výše odpovídá výši repo sazby stanovené ČNB, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí a zvýšené o čtrnáct procentních bodů. Nově se zavádí penále ve výši 20 procent z částky daně dodatečně vyměřené finančním úřadem a ve výši pěti procent z částky, o kterou je dodatečně snižována daňová ztráta. Penále nebude požadováno, pokud poplatník sám podá dodatečné daňové přiznání.
CHYSTÁ SE JEDNOTNÁ DAŇ Z PŘÍJMU
Jaké změny nás čekají, pokud se vládního kormidla skutečně chopí ODS, lidovci a zelení a podaří se jím prosadit novinky i ve sněmovně?
Trojkoalice před Vánoci navrhla výši daní, která jakoby z oka vypadla reklamě o falešných sobech: jednu sazbu pro všechny. Pro daň z příjmů fyzických i právnických osob by se měla pohybovat někde mezi 17 až 19 procenty. Na stejné úrovni jako daň z příjmů by měla být i daň z přidané hodnoty. Zachována by měla zůstat nižší sazba DPH pro vybrané potraviny nebo ubytovací služby.
Pokud by návrh skutečně uspěl, nové sazby by zřejmě začaly platit až od roku 2008, nicméně vyloučen zatím není ani dřívější termín. Věcný záměr zákona je podle politiků již hotov a v krátké době jej bude možno předložit do sněmovny v paragrafovém znění.
Úřadující ministr financí Vlastimil Tlustý před Vánoci řekl, že vedle zmíněného odstranění progresivního zdanění patří mezi jeho další cíle zjednodušení zákona o dani z příjmu a snížení prostoru pro daňové úniky.
SPOLEČNÝ VÝBĚR DANÍ A POJISTNÉHO
Vláda ODS na konci roku odsouhlasila i záměr ministerstva financí sloučit výběr daní a sociálního a zdravotního pojištění. Vedle toho by měly vzniknout pro každého občana a firmu speciální účty, což by mělo zpřehlednit a zjednodušit celý systém. Ministerstvo financí nyní připraví podrobný plán postupných změn.
Kompetence k výběru sociálního a zdravotního pojistného mají být z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotních pojišťoven převedeny na daňovou a celní správu. Novinka má přinést nejen efektivnější výběr daní, ale také snížení administrativy u plátců, protože by pro ně znamenala kontakt pouze s jediným úřadem.
STABILNĚJŠÍ PRÁVNÍ PROSTŘEDÍ? SPÍŠE JEN SLIBY
Podnikatelé čím dál tím silněji volají po stabilnějších podmínkách pro podnikání, přehlednějších zákonech a včasné informovanosti o změnách. Politici napříč stranami slibují, že legislativní džungli vyčistí, omezí takzvané přílepky a zjednoduší podnikatelské prostředí.
Nový zákoník práce je přitom ukázkou, jak to - přinejmenším politici ČSSD a KSČM - s těmito sliby myslí v praxi: Veřejně připouštějí, že nový zákoník bude potřeba kvůli jeho nedostatkům co nejrychleji novelizovat, na navrhované odložení účinnosti ale nepřistoupili. Do života tak uvedli další legislativní zmetek s množstvím potřebných novelizací, což firmám přinese zbytečné výdaje a nejistotu. Jak dlouho bude nový zákoník platit ve stávající podobě, zatím nikdo neví. Zvláště když do hry může zasáhnout i Ústavní soud. Podívejme se ale na příjemnější novinku: Od začátku roku, i když nikoliv hned od 1. ledna, budou na internetu přístupné všechny návrhy zákonů jdoucí do vlády. Jejich povinnou součástí navíc bude hodnocení dopadů regulace. Aby přijímané normy zbytečně nekomplikovaly život, budou muset před schválením ve vládě projít podrobnou analýzou. (Podrobněji jsme o tom psali v Profitu č. 51-52/2006). S iniciativami na zjednodušení živnostenských předpisů přišlo i ministerstvo průmyslu a obchodu.
Tyto novinky však bohužel neřeší, jak zamezit pozdějším změnám návrhů zákonů ve sněmovně. Tam poslancům zůstane neomezená možnost přicházet s pozměňovacími návrhy, mnohdy i zcela nesouvisejícími. Nejrůznější novely novel či nelogické přílepky se snaží omezit návrh na takzvaný legislativní stop-stav. Skupina kolem senátorky Soni Paukrtové, podporovaná mimo jiné i Hospodářskou komorou, chce letos prosadit snížení počtu zákonů, přehlednější prostředí a „ukázněnější“ činnost poslanců. K tomu je ale potřeba změna Ústavy, tedy souhlas tří pětin poslanců i senátorů.
Nový zákoník obsahuje i málo známou a přitom téměř revoluční novinku - možnost odstoupení od pracovní smlouvy.
Minimální mzda letos vzrostla jen nepatrně - o 45 korun na 8000 korun.
Autor: Petr Kučera, HK ČR
Nejvýraznější novinkou letošního roku je nepochybně zákoník práce. Sporům kolem jeho přijetí, stejně jako jednotlivým změnám a nelogičnostem, jsme se v Profitu průběžně věnovali po celý loňský rok (podrobný přehled novinek jsme zveřejnili v čísle 48/2006). Skutečně zásadních změn přitom nový zákoník přináší poměrně málo. V něčem se sice dosavadní pravidla zlepší, v něčem ale naopak zhorší.
Jednou z mála příjemných změn je fakt, že nový zákoník je komplexnější než ten dosavadní. Upravuje totiž i oblasti, obsažené dosud v desítkách samostatných předpisů, například mzdu či cestovní náhrady. Přesto ale neobsahuje úpravu náhrady škody na zdraví při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání - to řeší samostatný zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců, který je další důležitou novinkou letošního roku.
CO NENÍ ZAKÁZÁNO, JE DOVOLENO
Zatímco dosavadní zákoník práce se řídil principem „co není dovoleno, je zakázáno,“ od letošního ledna je to přesně naopak: Co není zakázáno, je dovoleno. Liberalizace je však pouze zdánlivá. Podle kritiků zákoníku je totiž omezení tolik, že zmíněný princip nebude v praxi vůbec poznat. Naprostá většina paragrafů totiž ukládá zaměstnancům povinnosti, od nichž se nelze odchýlit.
Některá ustanovení skutečně přinášejí větší smluvní volnost, například v oblasti pracovní doby, práce z domova či sjednávání nadstandardních podmínek v pracovních smlouvách. V řadě jiných případů ale naopak dochází ke zpřísnění pravidel. Příkladem je třeba ustanovení, že pracovní smlouva musí být vždy písemná - dosud to u pracovních poměrů sjednaných na méně než jeden měsíc nebylo nutností.
Nově také nebude možné, aby podnikatel-fyzická osoba zaměstnával svého manžela. Dosud takový zákaz platil jen při přijímání do pracovního poměru - nevztahoval se tedy na případy, kdy ke sňatku došlo až během pracovněprávního vztahu.
Dalším příkladem zpřísnění dosavadních pravidel je faktické zrušení vedlejších pracovních poměrů. Nově se na ně vztahují téměř stejná pravidla jako na poměry hlavní, což mimo jiné znamená i klasickou výpovědní lhůtu a povinnost platit odstupné.
POHOTOVOST UŽ JEN MIMO PRACOVIŠTĚ
Pozitivní změnou nového zákoníku je zavedení konta pracovní doby. Umožní přidělovat zaměstnancům práci v průběhu roku podle aktuální potřeby firmy - v době s množstvím zakázek třeba 12 hodin denně, jindy naopak pouze čtyři hodiny. Tento krok by měl přispět k přirozenému zániku švarcsystému.
Naopak velmi kritizovanou změnou je nová definice pracovní doby, vycházející z unijních směrnic. Od ledna se do ní počítá nejen doba, v níž je zaměstnanec povinen konat pro zaměstnavatele práci, ale i doba, v níž je „na pracovišti připraven k výkonu práce podle pokynů zaměstnavatele“. Pohotovost lze tedy nově vykonávat jen mimo pracoviště, typicky tedy doma u telefonu. Jestliže je zaměstnanec povinen být na pracovišti, považuje se takový čas již za běžnou pracovní dobu a náleží mu za něj plná mzda.
ODPADÁ NABÍDKOVÁ POVINNOST
Volání firem po větší pružnosti pracovního trhu bylo v novém zákoníku vyslyšeno jen velmi nepatrně. Příjemnou novinkou je vypuštění takzvané nabídkové povinnosti. Jestliže firma dá zaměstnanci výpověď z organizačních důvodů, už mu nemusí nabídnout (nebo dokonce zajistit) jiné pracovní místo. Toto zjednodušení má vést k menšímu strachu z přijímání určitých zaměstnanců, zejména zdravotně postižených.
Nadále bude možné propustit zaměstnance jen z jednoho ze zákonem stanovených důvodů. Ty přitom zůstávají stejné jako dosud. Výpovědní doba se sice oboustranně zkracuje ze současných tří na dva měsíce, kompenzací je ale zvýšení odstupného z dvou na trojnásobek měsíčního platu. Novinkou je odstupné až ve výši dvanáctinásobku měsíčního výdělku pro zaměstnance, kteří dostanou výpověď ze zdravotních důvodů.
Zákaz výpovědi z organizačního důvodu nově platí pro situaci, kdy se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle smlouvy vykonávána. To může být pro zaměstnavatele podle okolností výhodou i nevýhodou, měli by proto věnovat velkou pozornost stanovení tohoto místa ve smlouvě.
NENÁPADNÁ ZMĚNA: ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY
Nový zákoník obsahuje i málo známou a přitom téměř revoluční novinku - možnost odstoupení od pracovní smlouvy. Tato změna se do zákoníku dostala nejspíš nedopatřením či nepozorností tehdejšího Škromachova ministerstva práce a sociálních věcí. Řadu měsíců po přijetí zákoníku o ní nic netušili ani odboráři.
Nový předpis totiž odkazuje na občanský zákoník. V praxi tak zaměstnavatel i zaměstnanec může odstoupit od pracovní smlouvy, a to nejen před vznikem pracovního poměru, ale i kdykoliv během jeho trvání. Jedinou podmínkou je, aby možnost odstoupení výslovně uvedli už v původní smlouvě. K takové formulaci je sice nutný souhlas obou stran, v praxi však řada zaměstnanců smlouvu nečte, nebo nemá příliš možností k její změně.
Připouští-li smlouva případné odstoupení, mohou pak zaměstnanec i zaměstnavatel jednostranně podat výpověď bez toho, aby byli omezeni zákonnými výpovědními důvody, předepsanými lhůtami či povinností odstupného!
VYŠŠÍ PŘÍPLATKY A NÁHRADY
Od ledna se také zvýšila odpovědnost zaměstnavatele za škody způsobené zaměstnanci v práci. Například při ztrátě věci na pracovišti se náhrada zvyšuje z dosavadních maximálně 5 na 10 tisíc korun. Příplatek za práci v noci vzrostl z dosavadního minima šesti korun za hodinu na 10 procent průměrného výdělku. Stejný příplatek náleží za práci v sobotu a v neděli.
Bez souhlasu zaměstnance jej může firma převést na jinou práci pouze kvůli odvrácení mimořádné události nebo jiné hrozící nehody nebo ke zmírnění jejich důsledků. Není už to tedy možné z důvodu prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy.
Stručně připomeňme ještě další důležité změny nového zákoníku práce: Kolektivní smlouvu stačí uzavřít jen s největší odborovou organizací. Roční limit pro dohody o provedení práce se zvyšuje ze 100 na 150 hodin. Doručování písemností zaměstnancům je možné také prostřednictvím elektronické pošty. A vytváří se lepší právní prostředí pro výkon práce z domova.
O NEMOCENSKOU SE JEŠTĚ POSTARÁ STÁT
Celý loňský rok jsme v Profitu sledovali také přípravu nového systému nemocenské. Prvních 14 dnů nemoci měly zaměstnancům platit přímo firmy, kompenzací by bylo snížení odvodů na pojištění. Firmy s méně než 26 zaměstnanci by si mohly vybrat, zda zvolí nový systém, nebo zůstanou u starého.
Z jednorázové změny k 1. lednu 2007, kterou původně prosazovali sociální demokraté, ale nakonec sešlo. Nový systém se spustí o rok později, až od ledna 2008 - pokud ho mezitím poslanci ještě znovu nezmění.
V letošním roce tedy výplata nemocenské ještě zůstane na státu. Podnikatelé budou i nadále odvádět za pracovníky na pojistném 3,3 procenta. V roce 2008 by pak firmy měly proplácet lidem prvních 14 dnů nemoci samy, polovinu výdajů ale stát podnikům zpětně vrátí. Odvody se sníží na 2,3 procenta. Od roku 2009 by pak stát přestal na nemocenskou přispívat, odvody by klesly na 1,4 procenta. Zamýšlená změna se ale mnoha firmám nelíbí. Mimo jiné proto, že nedostanou žádnou účinnou možnost, jak dodržování nemocenské kontrolovat. Levice a odboráři totiž nesouhlasili s návrhem ODS, aby se porušení léčebného režimu stalo jedním z možných výpovědních důvodů.
Už od ledna 2007 ale došlo ke zvýšení nemocenských dávek. Redukční hranice pro výpočet denního vyměřovacího základu se zvyšují ze současných 510 na 550 korun a ze 730 na 790 korun. Nejvyšší dávky tedy dosáhnou měsíčně 12 995 korun, což je o 975 korun víc než v loňském roce. Nárok na ně budou mít lidé s příjmem nad 24 tisíc korun (viz tabulka).
MINIMÁLNÍ POJISTNÉ OPĚT VZROSTLO
Osoby samostatně výdělečně činné opět čeká vyšší pojistné na zdravotní pojištění. Minimální měsíční záloha se zvyšuje z 1272 na 1360 korun. U sociálního pojištění činí minimální záloha 1491 korun (v případě hlavní samostatné výdělečné činnosti) či na 597 korun (u vedlejší činnosti).
Už za leden musí toto minimum zaplatit lidé, kteří letos začínají podnikat, nebo kteří v loňském roce platili nižší částku (s výjimkou těch, které nemají stanoven minimální vyměřovací základ). Ostatní platí loňskou výši záloh, a to až do doby podání Přehledu za rok 2006. Z něj pak vyplyne nová výše měsíčních záloh.
Příjemnou novinkou je snížení sazby penále na polovinu. „Místo 0,1 procenta tak za každý den nezaplaceného pojistného může být vyměřeno jen 0,05 procenta z dlužné částky,“ říká ředitel odboru výběru pojistného Všeobecné zdravotní pojišťovny Tomáš Červinka.
Letošní rok přináší také úlevu pro autory. Z placených příspěvků do novin, časopisů nebo rozhlasu a televize se od 1. ledna nemusí odvádět pojistné. U měsíčních honorářů nepřevyšujících 3000 korun se tak pouze strhává daň podle zvláštní sazby.
STRMÝ RŮST MINIMÁLNÍ MZDY SE ZPOMALIL
V loňském roce zvýšila vláda vedená ČSSD minimální mzdu hned dvakrát, vzrostla tak z 7185 korun na 7955 korun. Odboráři a bývalý ministr Zdeněk Škromach navrhovali pro letošní rok zvýšení o 500 až 700 korun. Vláda ODS se však rozhodla nepokračovat ve strmém zvyšování minimální mzdy a pouze zaokrouhlila její výši na 8000 korun měsíčně či 48,10 koruny za hodinu.
Zásadní změny přináší letošní rok v oblasti sociálních dávek. Částka životního minima pro jednotlivce činí 3126 korun, přičemž se do ní již nezahrnují náklady spojená s bydlením. Jde tedy pouze o částku potřebnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Zavádí se také nová hodnota, nazvaná existenční minimum, stanovená na 2020 korun. Ta určuje jakýsi minimální životní standard umožňující přežití. Faktické snížení životního minima má zvýhodnit aktivní lidi před pasivními příjemci dávek.
Novinkou je také zákon o sociálních službách. Zdravotně postižení lidé a senioři, kteří se neobejdou bez pomoci, začnou dostávat příspěvky přímo „na ruku“. Sami budou moci rozhodnout, zda za ně zaplatí služby některého zařízení sociální péče, nebo zda si pořídí osobního asistenta, nebo se o ně postará vlastní rodina.
DANĚ: ÚROK Z PRODLENÍ MÍSTO PENÁLE
Letos podruhé mohou lidé využít možnosti společného zdanění manželů, kteří společně vychovávají alespoň jedno dítě. Nic se nemění ani na takzvané minimální dani: Za zdaňovací období roku 2006 se minimální základ daně zvyšuje na 112 900 korun. I nadále si lze od základu daně odečíst úroky z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření, životní pojištění a penzijní připojištění.
Zcela nově jsou od 1. ledna stanoveny sankce za pozdní úhradu daní: Dosud musel poplatník zaplatit za každý den prodlení penále ve výši 0,1 procenta z nedoplatku daně. V případě dodatečného vyměření daně dosud platil penále ve výši 0,05 procenta (je-li daň doměřena z podnětu samotného poplatníka) nebo 0,2 procenta (při doměření z podnětu finančního úřadu). Po uplynutí prvních 500 dní se počítalo penále jako 1,4 násobek diskontní sazby ČNB platné první den příslušného kalendářního čtvrtletí. Nyní se bude platit úrok z prodlení, a to nejdéle za pět let. Jeho výše odpovídá výši repo sazby stanovené ČNB, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí a zvýšené o čtrnáct procentních bodů. Nově se zavádí penále ve výši 20 procent z částky daně dodatečně vyměřené finančním úřadem a ve výši pěti procent z částky, o kterou je dodatečně snižována daňová ztráta. Penále nebude požadováno, pokud poplatník sám podá dodatečné daňové přiznání.
CHYSTÁ SE JEDNOTNÁ DAŇ Z PŘÍJMU
Jaké změny nás čekají, pokud se vládního kormidla skutečně chopí ODS, lidovci a zelení a podaří se jím prosadit novinky i ve sněmovně?
Trojkoalice před Vánoci navrhla výši daní, která jakoby z oka vypadla reklamě o falešných sobech: jednu sazbu pro všechny. Pro daň z příjmů fyzických i právnických osob by se měla pohybovat někde mezi 17 až 19 procenty. Na stejné úrovni jako daň z příjmů by měla být i daň z přidané hodnoty. Zachována by měla zůstat nižší sazba DPH pro vybrané potraviny nebo ubytovací služby.
Pokud by návrh skutečně uspěl, nové sazby by zřejmě začaly platit až od roku 2008, nicméně vyloučen zatím není ani dřívější termín. Věcný záměr zákona je podle politiků již hotov a v krátké době jej bude možno předložit do sněmovny v paragrafovém znění.
Úřadující ministr financí Vlastimil Tlustý před Vánoci řekl, že vedle zmíněného odstranění progresivního zdanění patří mezi jeho další cíle zjednodušení zákona o dani z příjmu a snížení prostoru pro daňové úniky.
SPOLEČNÝ VÝBĚR DANÍ A POJISTNÉHO
Vláda ODS na konci roku odsouhlasila i záměr ministerstva financí sloučit výběr daní a sociálního a zdravotního pojištění. Vedle toho by měly vzniknout pro každého občana a firmu speciální účty, což by mělo zpřehlednit a zjednodušit celý systém. Ministerstvo financí nyní připraví podrobný plán postupných změn.
Kompetence k výběru sociálního a zdravotního pojistného mají být z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotních pojišťoven převedeny na daňovou a celní správu. Novinka má přinést nejen efektivnější výběr daní, ale také snížení administrativy u plátců, protože by pro ně znamenala kontakt pouze s jediným úřadem.
STABILNĚJŠÍ PRÁVNÍ PROSTŘEDÍ? SPÍŠE JEN SLIBY
Podnikatelé čím dál tím silněji volají po stabilnějších podmínkách pro podnikání, přehlednějších zákonech a včasné informovanosti o změnách. Politici napříč stranami slibují, že legislativní džungli vyčistí, omezí takzvané přílepky a zjednoduší podnikatelské prostředí.
Nový zákoník práce je přitom ukázkou, jak to - přinejmenším politici ČSSD a KSČM - s těmito sliby myslí v praxi: Veřejně připouštějí, že nový zákoník bude potřeba kvůli jeho nedostatkům co nejrychleji novelizovat, na navrhované odložení účinnosti ale nepřistoupili. Do života tak uvedli další legislativní zmetek s množstvím potřebných novelizací, což firmám přinese zbytečné výdaje a nejistotu. Jak dlouho bude nový zákoník platit ve stávající podobě, zatím nikdo neví. Zvláště když do hry může zasáhnout i Ústavní soud. Podívejme se ale na příjemnější novinku: Od začátku roku, i když nikoliv hned od 1. ledna, budou na internetu přístupné všechny návrhy zákonů jdoucí do vlády. Jejich povinnou součástí navíc bude hodnocení dopadů regulace. Aby přijímané normy zbytečně nekomplikovaly život, budou muset před schválením ve vládě projít podrobnou analýzou. (Podrobněji jsme o tom psali v Profitu č. 51-52/2006). S iniciativami na zjednodušení živnostenských předpisů přišlo i ministerstvo průmyslu a obchodu.
Tyto novinky však bohužel neřeší, jak zamezit pozdějším změnám návrhů zákonů ve sněmovně. Tam poslancům zůstane neomezená možnost přicházet s pozměňovacími návrhy, mnohdy i zcela nesouvisejícími. Nejrůznější novely novel či nelogické přílepky se snaží omezit návrh na takzvaný legislativní stop-stav. Skupina kolem senátorky Soni Paukrtové, podporovaná mimo jiné i Hospodářskou komorou, chce letos prosadit snížení počtu zákonů, přehlednější prostředí a „ukázněnější“ činnost poslanců. K tomu je ale potřeba změna Ústavy, tedy souhlas tří pětin poslanců i senátorů.
Nový zákoník obsahuje i málo známou a přitom téměř revoluční novinku - možnost odstoupení od pracovní smlouvy.
Minimální mzda letos vzrostla jen nepatrně - o 45 korun na 8000 korun.
Autor: Petr Kučera, HK ČR
Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.
Další články: 352
- Tisková zpráva – workshop „Zásady moderní přípravy jídel II: Sezóna chřestu“ (2022-07-06)
- Tisková zpráva – workshop "Zásady moderní přípravy jídel II: Velikonoční menu" (2022-06-12)
- Workshop "Jarní menu" (2022-03-25)
- Tisková zpráva z workshopu v Českém Těšíně (2022-03-08)
- Tisková zpráva – workshop „Svatomartinské menu“ (2022-02-02)
- KOMPENZAČNÍ OPATŘENÍ PRO PODNIKATELE (2021-12-13)
- Tisková zpráva: "Zásady moderní přípravy jídel II: Ryba a mušle" (2021-12-13)
- Smuteční oznámení (2021-02-10)
- Info pro členy UNIHOSTu: služba Outplacementu "MOJE MÍSTO V MSK" (2020-11-20)
- Zpracování žádosti do Programu COVID Ubytování (2020-10-06)
- Informace pro členy Hospodářské komory České republiky (2020-03-11)
- Příručka k elektronické evidenci tržeb (2020-01-22)
- ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO (2020-01-15)
- Závěrečná zpráva projektu „Zásady moderní přípravy jídel“ (2019-12-09)
- Tisková zpráva - Svatomartinské menu (2019-11-29)
- Tisková zpráva: Workshop „Zásady moderní přípravy jídel" (2019-11-28)
- 10. ročník soutěže ,,Martinská husa“ se vydařil (2019-11-11)
- KALEIDOSKOP MODERNÍ GASTRONOMIE (2019-10-21)
- Tisková zpráva: Zásady moderní přípravy jídel (2019-10-21)
- Tisková zpráva: Zásady moderní přípravy jídel (2019-10-07)
- Tisková zpráva: Workshop „Zásady moderní přípravy jídel“ (2019-06-06)
- Tisková zpráva (2019-04-11)
- Budoucí kuchaři si osvojí moderní trendy v gastronomii (2019-03-27)
- „O pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje 2019“ (2019-03-18)
- Akreditovaný vzdělávací program Kaleidoskop moderní gastronomie I. (2018-10-09)
- Hotelová škola reprezentovala Českou republiku ve Francii (2018-09-10)
- Pozvánka na členskou schůzi UNIHOSTu (2018-09-04)
- Upozornění na změnu místa konání workshopu ke GDPR (2018-05-12)
- GDPR - praktický workshop pro pohostinství a ubytovací služby (2018-04-24)
- Juniorská barmanská soutěž „O pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje 2018“ (2018-03-19)
- Nová pravidla ochrany osobních údajů, informační příručka k GDPR (2018-02-22)
- Řemeslo má zlaté dno (2018-01-05)
- GDPR v kostce a 12 kroků pro jeho implementaci v oblasti cestovního ruchu (2017-12-14)
- 25 hlavních změn pro podnikatele v roce 2018 (2017-12-03)
- Projekt GIVT.cz (2017-10-26)
- Pozvánka na členskou schůzi UNIHOSTu (2017-06-15)
- Stanovisko Hospodářské komory ČR k zákazu kouření a soukromým klubům (2017-06-09)
- Daňový balík: Víc podnikatelů dosáhne na paušální daň (2017-06-01)
- Setkání podnikatelů z České, Polské a Slovenské republiky (2017-06-01)
- Číšnický pětiboj 2017 (2017-05-03)
- Juniorská barmanská soutěž - „O pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje 2017“ (2017-03-21)
- Příručka pro podnikání (2017-01-26)
- Novela zákona povoluje zvyšovat autorské poplatky pouze o inflaci (2017-01-24)
- Řemeslo má zlaté dno (2017-01-13)
- Kde se dozvědět více o EET? (2016-11-08)
- Pomozte s námi potřebným (2016-10-25)
- Pozvánka na konferenci a veletrh k EET v Ostravě (2016-10-18)
- Pozvánka na výstavu k EET v Ostravě (2016-09-27)
- Hledáte brigádu? (2016-09-09)
- Pozvánka na školení "Elektronická evidence tržeb v praxi" (2016-09-01)
- Na zbojnické stezce (2016-08-19)
- Zmírnění sankcí u kontrolního hlášení (2016-08-10)
- Hospodářská komora ČR bude testovat zařízení pro EET. Dlouhý míří za provozovateli hospod a bufetů (2016-06-23)
- KOMORA SPUSTILA WEB EET ANO ALE… (2016-06-20)
- Hledáte brigádu? (2016-05-12)
- Mladí barmani soutěžili o pohár náměstkyně hejtmana kraje (2016-03-21)
- Zpráva o konferenci EET v Praze 19.2.2016 (2016-02-29)
- Hledáte brigádu? (2016-02-15)
- Cestovní náhrady v roce 2016 (2016-01-21)
- Zmírnění sankcí u KONTROLNÍHO HLÁŠENÍ (2016-01-19)
- Řemeslo má zlaté dno (2016-01-11)
- Změny pro podnikatele 2016 (2015-12-15)
- Jak šmakuje Moravskoslezsko - výzva k přihlášení se do projektu (2015-11-19)
- Brigáda (2015-11-18)
- Akreditovaný vzdělávací program Kaleidoskop modení gastronomie (2015-10-07)
- Elektronická evidence tržeb v polovině příštího roku (2015-09-03)
- Slet Berušek v Česku 2015 (2015-08-26)
- Pozvánka na školení kvality služeb (2015-08-20)
- PLÁTCI DPH MUSÍ OD LEDNA POSÍLAT KONTROLNÍ HLÁŠENÍ (2015-07-27)
- Schválení zákona o evidenci tržeb (2015-06-18)
- Dlouhý na Sněmu Hospodářské komory ČR vyzval politiky k řešení problémů podnikatelské veřejnosti (2015-06-03)
- Pozvánka na výroční členskou schůzi (2015-06-03)
- Číšnický pětiboj 2015 (2015-05-19)
- Pohár Beskyd i Moravský pohár se naplnily vrchovatě a zlatě (2015-04-22)
- Nabídka zaměstnání (2015-04-15)
- Abácii ovládli mladí barmani (2015-04-02)
- Ověřené informace k elektronické evidenci tržeb (2015-03-25)
- Hledáte brigádu? (2015-03-19)
- Restauracím by se měla snížit DPH na 15 procent (2015-03-12)
- Tisková zpráva z Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm (2015-03-09)
- Řemeslo má zlaté dno (2015-01-14)
- Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn. (2015-01-08)
- PF 2015 (2014-12-19)
- UNIHOST CUP 2014 – Memoriál Zdeňka Kopky - závěrečné hodnocení (2014-12-11)
- Konference NSK: „Úspěšnou firmu tvoří kvalifikovaní zaměstnanci“ (2014-12-08)
- Tisíce pražských firem čeká daňové „vystěhování“ (2014-12-08)
- Pozvánka na UNIHOST CUP – Memoriál Zdeňka Kopky a GASTRO JUNIOR – BIDVEST CUP 2014/2015 (2014-11-18)
- Označování alergenů v restauracích (2014-10-20)
- Rozhodčí soud: Řešte své zahraniční pohledávky opravdu rychle! (2014-10-16)
- UNIHOST CUP – Memoriál Zdeňka Kopky (2014-10-13)
- Korespondenční soutěž vyhlášená Městem Frenštát pod Radhoštěm (2014-10-09)
- Jakým způsobem se připravují jednotlivé restaurace na značení alergenů v jednotlivých pokrmech? (2014-10-06)
- Informace o evropských dotacích pro podnikání a inovace: vše na jednom místě (2014-09-03)
- Inzerce: Hledáte brigádu? Hotel Imperial nabízí praxi v oboru! (2014-08-20)
- Elektronická evidence tržeb: Babišův „velký bratr“ zatím stále v plenkách (2014-08-18)
- Čeští zákazníci neznají rizika nákupu spotřebního zboží (2014-07-17)
- Zaměstnanecká karta pro cizince (2014-07-10)
- Výroba příloh (2014-06-26)
- Číšnický pětiboj opět ve Frenštátě (2014-06-25)
- Pozvánka na výroční členskou schůzi (2014-06-13)
- Kulinářská PT Retigo Road Show č. 18 (2014-06-05)
- Multifunkční velkoprostorové odborné učebny gastrocentra (2014-04-23)
- Seminář "Zásady správné hygienické praxe ve stravovacích zařízeních" (2014-03-24)
- Veletrh ITB Berlin 2014 (2014-03-01)
- Generální ředitelka AMSP ČR v reakci na zavedení registračních pokladen a centrální elektronické evidence tržeb (2014-02-19)
- Koncese na prodej alkoholu (2014-01-30)
- Význam zkratek používaných v české a evropské normalizaci uveřejněný na serveru ÚNMZ (2014-01-16)
- 6. ročník soutěže v praktických a odborných dovednostech ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO (2013-12-18)
- Na ČSSZ i nadále s papíry – Mikulášská nadílka zaměstnavatelům (2013-12-09)
- Dva dny ve Frenštátě p. R. s gastronomickými soutěžemi (2013-11-18)
- Informace k zákonu o povinném značení líhu (2013-11-04)
- Konec formulářů. Živnostníci od ledna sednou k počítači. (2013-10-04)
- POZVÁNKA NA GASTRO FESTIVAL 2013 VE FRENŠTÁTĚ POD RADHOŠTĚM (2013-09-23)
- Minimální mzda není pro všechny profese stejná! Zjistěte, která se týká přímo Vás. (2013-08-05)
- Zastupitelstvo Statutárního města Ostravy schválilo obecně závaznou vyhlášku č. 6/2013 o místním poplatku z ubytovací kapacity platnou od 1.8.2013. (2013-07-11)
- Ostrava se chce „přiživit" na cestovním ruchu šestikorunou (2013-07-05)
- Polemika: Pomohou tajné kontroly v českých hotelech? (2013-06-27)
- Nejen studenti sbírají zkušenosti v zahraničí (2013-05-27)
- Národní soustava kvalifikací (2013-05-16)
- Vydali jsme jarní číslo Zpravodaje UNIHOSTu (2013-05-14)
- Prezident HK ČR se setkal s hejtmanem Moravskoslezského kraje (2013-04-22)
- Nečas s Kalouskem chystají daňové úlevy (2013-04-03)
- Návrh novely autorského zákona přináší řadu změn (2013-03-28)
- Ze živnostníka se opět stává ohrožený druh (2013-03-23)
- DŮCHODOVÁ REFORMA (2013-03-04)
- Nové podmínky pro uplatnění paušálních výdajů v roce 2013 (2013-03-04)
- Nabídka dalšího vzdělávání pro vaše zaměstnance zcela zdarma (2013-02-28)
- Boom minipivovarů (2013-02-25)
- Jak na daně z příjmů ze zahraničí. Kdy je povinnost je danit? (2013-02-22)
- Finanční správa zveřejní od 1. dubna 2013 účty všech plátců daně z přidané hodnoty (2013-02-16)
- Nenechte se zmást: Nejčastější nepravdy o nové zákonné úpravě elektronické fakturace (2013-01-30)
- Důchodová reforma od 1.1.2013 - nové povinnosti pro zaměstnavatele (2013-01-16)
- Česká správa sociálního zabezpečení informuje o používání nového tiskopisu „Přehled o výši pojistného„ od 1. 1. 2013 (2013-01-16)
- Stahujte příručku k nové elektronické fakturaci DPH v roce 2013. Je zdarma! (2013-01-09)
- Daňový balíček přehledně: (2013-01-09)
- Gastro festival Ostrava 2012 - závěrečné hodnocení (2012-12-02)
- Změny v daňové a pojistné oblasti, které připravila vláda pro roky 2013 až 2015 (2012-11-18)
- Tajemství kávových zrnek (2012-10-31)
- ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO (2012-10-24)
- Při likvidaci zásob rizikového alkoholu vzniká lidem nárok na daňové úlevy (2012-10-24)
- Gastro festival Ostrava (2012-09-28)
- Retigo road show (2012-09-27)
- Práce načerno? Pro 80 % Čechů žádný problém (2012-09-04)
- Databanka hotelů (2012-09-04)
- Kurzarbeit po česku začne v září (2012-08-30)
- Hospodských přibývá. Hospod ale ne. Firmy se učí "pracovat" se švarcsystémem (2012-08-30)
- Stát zvýšil podporu nových pracovních míst (2012-08-23)
- Hotely v ČR budou mít jednotné evropské značení (2012-08-23)
- Kalousek chystá černou listinu neplatičů DPH (2012-08-15)
- Krize působí: Čechů, kteří si nechávají vracet DPH za nákupy v cizině, rychle přibývá (2012-08-15)
- Postavení podnikatelů v sociálním pojištění – povinnosti a nároky, očekávané změny (2012-08-03)
- Byrokratické vrásky přibývají. Budete muset hlídat účty obchodních partnerů. (2012-07-27)
- Zvýšení DPH na 15 a 21 procent (2012-07-18)
- Návrh směrnice o kolektivní správě práv (2012-07-16)
- Ostrý provoz systému základních registrů veřejné správy se stal skutečností (2012-07-10)
- Hotel Vista Ostrava přijme číšníka / servírku (2012-06-14)
- Jak na švarcsystém (2012-06-06)
- Hotel PROSPER (2012-05-30)
- Kontroloři vyrazili do firem. Hledají „černochy„ (2012-05-03)
- Dohody o provedení práce v nové úpravě (2012-05-03)
- Pozvánka na valnou hromadu (2012-04-05)
- Identifikační číslo provozovny nebude třeba vyvěšovat (2012-03-27)
- Pozor na podvodné firmy! (2012-03-19)
- Poptávka po pracovnících (2012-02-16)
- Intergram nebude vybírat poplatky za autorádia ve služebních vozech (2012-02-09)
- Řemeslo má zlaté dno (2012-01-09)
- Ocenění UNIHOSTu (2012-01-04)
- DO NOVÉHO ROKU S NOVOU CERTIFIKACÍ (2011-11-22)
- Vyšlo nové číslo Zpravodaje (2011-11-18)
- Pozvánka na Gastro festival Ostrava 2011 (2011-09-23)
- Národní kvalifikační zkoušky "Kuchař - číšník" (2011-09-07)
- Nabídka členům UNIHOSTu (2011-08-02)
- Hotel Imperial Ostrava přijme kuchaře (2011-07-25)
- Zapojte se do projektu Cyklopas (2011-07-13)
- Vláda schválila novelu zákoníku práce a další reformní zákony (2011-07-07)
- Důchodová reforma je zas o kousek blíž. Co nás čeká? (2011-07-06)
- Národní soustava kvalifikací jako řešení problémů na trhu práce nejen v Moravskoslezském kraji byla představena na konferenci v Ostravě (2011-06-22)
- Turistická oblast Ostravsko v datech (2011-06-08)
- Pozvánka na valnou hromadu sdružení UNIHOST Ostrava (2011-06-01)
- Hospodářská komora ČR může nově udělovat kvalifikace pro zámečníka nebo elektromechanika pro výtahy (2011-05-18)
- Závěrečná zpráva z Gastrofestivalu 2010 (2011-05-11)
- Autorský zákon a jeho uplatnění v praxi cestovního ruchu - pozvánka na seminář (2011-05-04)
- "Firemní školky i v hotelnictví" (2011-05-03)
- Projekt "Vzdělávejte se pro růst" podpoří podniky (2011-05-02)
- Hospodářská komora České republiky: otevření pracovního trhu v Německu a Rakousku je šancí pro české firmy (2011-04-29)
- Výzva pro žadatele o dotaci k předkládání žádostí v rámci Národního programu podpory cestovního ruchu 2011 (2011-04-21)
- NÁVRH MINISTRA KALOUSKA - ZAMĚSTNANECKÉ STRAVOVÁNÍ V OHROŽENÍ (2011-04-07)
- Výsledek jednání MPSV ve věci účasti na nemocenském pojištění (2011-03-10)
- Nabízíme k pronájmu (2011-02-20)
- Bezplatný kurz na "Výrobu zákusků a dortů" (2011-02-01)
- Valná hromada UNIHOSTu (2010-12-07)
- ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO (2010-11-05)
- Gastrofestival Ostrava 2010 (2010-10-25)
- PROJEKT BEZLEPKA - síť hotelů, penzionů a rekreačních areálů (2010-10-14)
- Zábřežský Zámek zve na slavnosti piva 27.-28.9.2010 (2010-09-20)
- Stát zruší silniční daň na auta, živnostníci ušetří (2010-07-30)
- Novela antikuřáckého zákona (2010-06-25)
- Podnikatele zřejmě čeká období pozitivních změn (2010-06-12)
- Další premiérová zkouška HK ČR: dílčí kvalifikace v oboru gastronomie (2010-05-28)
- Václav Klaus podepsal balíček změn zákonů, podnikatelům ubude byrokracie (2010-05-19)
- Závěrečná zpráva z Gastrofestivalu 2009 (2010-04-11)
- Mezinárodní konference Rozvoj zážitkového cestovního ruchu v turistické oblasti Ostravsko (2010-04-04)
- Hledá se šéfkuchař pro RC Sepetná (2010-01-06)
- Soutěž "Řemeslo má zlaté dno" (2009-11-24)
- Pozvání na seminář k datovým schránkám (2009-10-19)
- Společně ke hvězdám (2009-10-09)
- Svatováclavské slavnosti piva na Zámku Zábřeh degustační přehlídka minipivovarů 27. - 28. září 2009 (2009-09-23)
- Pozvánka na Gastrofestival Ostrava 2009 (2009-07-15)
- Dopis ministra kultury k autorským poplatkům (2009-07-03)
- Zdeněk Kopka - nekrolog (2009-06-18)
- Možnost zpětné úhrady autorských poplatků (2009-06-02)
- Hospodářská krize v ČR (2009-05-25)
- Pozvánka na valnou hromadu UNIHOST (2009-05-05)
- Vyšlo jarní číslo Zpravodaje UNIHOSTu (2009-05-04)
- Hospodářská komora ČR podává pomocnou ruku firmám (2009-02-13)
- Komplexní realizace interierů na klíč - hotely, restaurace, konferenční sály (2009-02-09)
- Energie levněji (2009-01-29)
- Kontaktní místa CzechPoint (2009-01-28)
- Hodnocení hotelů dle hvězdiček bude pokračovat dál (2009-01-20)
- Jaká bude nadílka zákonodárců do nového roku? (2009-01-08)
- Jedete služebně? Dostanete více na jídlo, méně za auto. (2009-01-08)
- Novela silniční daně ovlivňuje zdaňovací období 2008 i 2009 (2009-01-08)
- Nový systém nemocenské může vést k propouštění (2009-01-07)
- Stravenky čeká gilotina (2008-11-13)
- Autorské poplatky za hotelové pokoje (2008-11-06)
- MF chce zrušit 42 výjimek včetně stravenek (2008-11-04)
- Přetočíme myšlení zaměstnavatelů i rodičů (2008-09-17)
- Setkání se zástupci UNIHOSTu a HK ČR (2008-08-27)
- Výběrové řízení na pronájem Gastrokomplexu Svět v Šumperku (2008-08-19)
- Šimpanzí léto - z důvodu nepříznivého počasí je akce 16.8. zrušena! (2008-08-15)
- Zveme Vás na slavnostní ukončení Šimpanzího léta! (2008-08-13)
- Značka Ethnic Friendly zaměstnavatel (2008-08-06)
- Potravinářský výrobek Moravskoslezského kraje 2008 (2008-07-31)
- Výběrové řízení na pronájem golfové restaurace na Čeladné (2008-07-28)
- Vládní návrh: Nemocenská se změní ještě třikrát (2008-07-20)
- Ocenění UNIHOSTu (2008-07-07)
- První tři dny nemoci už nejsou bez nemocenské (2008-07-07)
- Živnostenský zákon v kostce (2008-06-12)
- Novela živnostenského zákona (2008-06-03)
- Do čela komory byl delegáty XX. sněmu zvolen Petr Kužel (2008-06-03)
- Prezentace Moravskoslezského kraje v Praze (2008-06-03)
- Čeští hoteliéři zaplatí nižší koncese (2008-05-05)
- Vyšlo jarní číslo Zpravodaje 2008/1 pro členy UNIHOSTu (2008-04-24)
- Pozvání na řádnou valnou hromadu sdružení UNIHOST Ostrava (2008-04-18)
- Změny v daňovém systému pro rok 2008 (2008-04-04)
- Zapalovačům bez pojistek odzvonilo, prodejcům hrozí pokuty (2008-03-13)
- Uzavření kolektivní smlouvy (2008-02-28)
- Vláda souhlasí se zrušením podpory stravenek (2008-02-28)
- Pět výzev k předkládání projektových žádostí (2008-02-21)
- Společné prohlášení ke stravenkám (2008-02-21)
- Zvýhodnění stravenek skončí v půli roku (2008-01-17)
- Co přináší rok 2008 – daňová reforma (2008-01-07)
- Změny v daňovém systému (2007-12-23)
- Zásadní změny v daňovém zatížení (2007-10-30)
- UNIHOST je partnerem projektu „Beskydy pro všechny“ (2007-10-26)
- Inzerát - poptávka po zaměstnání v oblasti služeb a cestovního ruchu (2007-10-22)
- Přečtěte si podzimní číslo Zpravodaje UNIHOSTu (2007-10-04)
- Aktuální informace č.10/2007 (2007-08-17)
- Jak to bude se stravenkami ve firmách (2007-08-11)
- Nová povinnost deklarovat hotovost vyšší 10.000 EUR při cestách z a do EU (2007-06-22)
- Aktuální informace č.8/2007: Zákaz prodeje toluenu spotřebitelům (nepodnikatelským subjektům) (2007-06-07)
- Informační místa pro podnikatele - získejte informace na jednom místě! (2007-06-07)
- UNIHOST Ostrava s Asociací hotelů nesplyne (2007-04-23)
- Pro členy UNIHOSTu vychází jarní číslo Zpravodaje (2007-04-13)
- Ministerstvo zemědělství nechce pokutovat ty, kdo se dodatečně přihlásí k odběru vody (2007-02-28)
- Hejtman se přimluvil za odklad splátek (2007-01-29)
- Beskydské hotely nabízí slevy, chtějí po kraji překlenovací úvěr (2007-01-20)
- Inzerát (2007-01-16)
- Daňové výdaje (náklady) roku 2006 (2007-01-16)
- Teplo srazilo horské hoteliéry a vlekaře (2007-01-16)
- Listerióza - rady a doporučení (2007-01-16)
- Co čeká podnikatele v roce 2007? (2007-01-03)
- Podnikatelé budou mít povinně e-schránku (2006-12-27)
- Manažerské smlouvy čeká kvůli zákoníku změna (2006-12-06)
- Sněmovna odsunula změny v nemocenské (2006-11-14)
- Přijímání nových zaměstnanců - požadujte výpis trestů (2006-11-06)
- Odbory chystají demonstraci proti odkladu zákoníku práce (2006-10-26)
- Sněmovna schválila roční odklad zavedení registračních pokladen (2006-10-26)
- Nemocné si pohlídáme (2006-10-24)
- Vydali jsme podzimní číslo Zpravodaje UNIHOSTu (2006-10-13)
- Podnikatelé chtějí nejméně na rok zmrazit minimální mzdu (2006-10-13)
- Historické vozy měly konečnou ve Štramberku (2006-10-13)
- Podnikatelé – od 1. 8. 2006 snadněji s úřady (2006-10-12)
- Pokladnami reformy vlády nekončí (2006-09-25)
- Katalog pro hotely a restaurace (2006-08-17)
- Novela živnostenského zákona č. 214 / 2006 Sb. platná od 1.8.2006 (2006-07-20)
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 842/2006 ze dne 17.května 2006 o některých fluorovaných skleníkových plynech (2006-07-10)
- Minimální mzda se od července zvedne z 7.570 Kč na 7.955 Kč (2006-06-30)
- Pokladny je možné odepsat z daní (2006-06-12)
- Protikuřácký zákon - cedule (2006-05-17)
- Nemocenskou budou místo státu vyplácet firmy (2006-05-15)
- REGISTRAČNÍ POKLADNY ve smyslu zákona 215 / 2005 Sb. (2006-04-18)
- Vyšel Zpravodaj UNIHOSTu č. 1/2006 (2006-04-06)
- Pozvání na řádnou valnou hromadu sdružení UNIHOST Ostrava (2006-04-05)
- Zákon č. 379 / 2005 Sb. - kde lze prodávat alkoholické nápoje?, umístění upozornění na zákaz prodeje osobám mladším 18 let, aj. (2006-03-22)
- Pozvánka na školení „Znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví“ (2006-02-21)
- Desetkrát novela zákona o daních z příjmů (2006-02-07)
- Pozor na podvodné inzeráty! (2006-01-23)
- Podněty a připomínky k novele vyhlášky (2005-12-29)
- Hledáme kuchaře a provozního hotelu - Teplice nad Bečvou (2005-12-29)
- Hledáme českou distribuční síť nebo odběratele (2005-12-28)
- Szukamy ośrodka na ok. 150 os. (2005-12-27)
- Pronájem „KIOSKU“ v obci Teplice nad Bečvou (2005-12-20)
- Velká daňová revoluce (2005-12-15)
- Povinné značení lihu (2005-12-01)
- Uplatnění odpočtu DPH na vstupu od 1. 10. 2005 (2005-11-29)
- Označení lihu (lihovin), který byl k 1.7.2005 inventarizován a u něhož existuje obava, že nebude prodán do konce r. 2005 (2005-10-31)
- Minimální mzda výrazně vzroste (2005-10-31)
- Podnikatele zlobí nový způsob odměňování učňů (2005-10-11)
- Pozvánka na Gastrofestival 2005 (2005-09-15)
- Neplaťte autorské honoráře za to, za co nemusíte. (2005-09-14)
- Poslanci zrušili povinné paragony nad 50 korun (2005-08-21)
- Nabízíme pronájem nově postaveného hotelu v centru Písku (2005-08-18)
- Povinné paragony nad 50 korun chce vláda zrušit (2005-07-22)
- Hotely budou dál platit nižší sazbu DPH (2005-07-01)
- V restauracích nadále nemusí být striktně oddělené místnosti pro nekuřáky, nezmizí ani automaty na cigarety (2005-06-30)
- Registrační pokladny lze pořídit již dnes (2005-06-20)
- Od 1. července 2005 budou muset obchody dávat účty k nákupům nad 50 Kč (2005-06-15)
- Nabídka plánu HACCP Communication One s.r.o. (2005-05-23)
- Upozornění Celní správy ČR pro obchodníky a prodejce lihovin o povinné inventarizaci zásob (2005-05-19)
- Poslanci schválili zdražení cigaret o šest korun a zavedení registračních pokladen (2005-05-06)
- Vláda odmítla protikuřácký zákon (2005-04-28)
- Povinná inventarizace lihovin (2005-04-14)
- Senát se postavil proti registračním pokladnám (2005-03-24)
- Valná hromada sdružení UNIHOST (2005-03-22)
- Hledáme pronájem restauračního zařízení (2005-03-09)
- Hledáme provozovatele pro HOTEL PRAHA*** (2005-02-23)
- Protikuřácký zákon Sněmovna znovu odložila (2005-02-16)
- Pozvánka na valnou hromadu sdružení UNIHOST (2005-02-09)
- Registrační pokladny už za dva roky? (2005-02-09)
- Můžeme čekat zákaz kouření také v českých restauracích? (2005-02-08)
- Jaké jsou požární předpisy na provozování restaurace? (2005-02-07)
- POSLANCI POTĚŠILI HOTELIÉRY (2005-01-26)
- Senát vyděsil hoteliéry, potěšil autory (2005-01-08)
- Hoteliéři mají další úlevu, nemusí platit za televizi (2005-01-07)
- Minimální mzda se zvýší (2004-12-13)
- Senátoři schválili daňové úlevy rodinám a rychlejší odpisy firmám (2004-12-13)
- Kolkování lihovin prošlo senátem (2004-12-10)
- Jednoduché účetnictví malým firmám zůstane (2004-12-09)
- Sněmovna: Pokladny s fiskální pamětí do konce roku?? (2004-12-08)
- On-line Katalog dodavatelů spuštěn (2004-12-02)
- Zavedení registračních pokladen jde ve sněmovně do finále (2004-11-25)
- Sněmovna pro novelu autorského zákona, která má finančně ulevit hoteliérům (2004-11-24)
- Vyšel Zpravodaj č. 2/2004 (2004-11-01)
- Daně a účetnictví (2004-10-25)
- Pokladny je možné předělat (2004-10-20)
- Školení „Znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví“ (2004-10-11)
- Projekt jednotné klasifikace ubytovacích zařízení (2004-09-24)
- Zahraniční turisté mohou přinést do kraje více peněz (2004-06-21)
- Příliš tvrdou vyhlášku se podařilo zmírnit (2004-06-16)
- Sdružení HO.RE.KA ČR a Unihost Ostrava vydávají úmrtní oznámení (2004-05-01)
- Naše nabídka (2004-04-29)
- POZOR - Změna sídla (2004-01-10)