Home | Dnes je 19.03.2024
AKTUALITY

Můžeme čekat zákaz kouření také v českých restauracích?

Parlamentním schvalovacím procesem nyní prochází návrh zákona o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami. Jedním z důsledků jeho přijetí by mimo jiné mohl být faktický konec kouření v českých restauracích. Budeme muset zapomenout na cigaretu po dobrém obědě v restauraci nebo oblíbeném baru?


Zákon totiž mimo jiné požaduje zákaz kouření „v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské živnosti, pokud tato zařízení nemají prostory vyhrazené pro kuřáky a zajištěné dostatečné větrání podle požadavků stanovených zvláštním právním předpisem“. Mezi poslanci nenachází vládní návrh jednoznačnou podporu (mnozí z nich jsou koneckonců sami kuřáci), o tom svědčí průtahy při jeho projednávání. Ve sněmovně leží od března 2003 a měl platit už od letošního ledna. Spory o podobu normy ale vedly k tomu, že poslanci se zatím k závěrečnému hlasování nedopracovali. V současné chvíli je zákon ve druhém čtení. Zákon se nelíbí především některým liberálním poslancům za ODS.


Ani současná právní úprava však neponechává kouření v restauracích zcela volný průběh. Současná dikce zákona zakazuje kouření „v prostorách zařízení společného stravování s výjimkou těch, které jsou vyhrazené pro kuřáky; tam, kde není stavebně oddělená jídelna pro kuřáky, zakazuje se kouřit v době určené pro podávání snídaní, obědů a večeří.“ Oproti navrhované nové verzi tak dává hostinským volnější ruce v tom, jak si kouření ve svých hospodách upraví. Za pokusy zpřísnit v Česku tažení proti kuřákům, je nutno hledat Evropskou unii. Té se zatím náš dosavadní liberální přístup ke kouření nelíbí.


Podle údajů Evropské sítě pro prevenci kouření (ESPK) je Česko po Lucembursku nejhorší zemí Evropské unie v boji proti kouření. Jedním z důvodů tohoto nepříznivého hodnocení je i to, že v Česku jsou cigarety vzhledem k platům levné, a to přes jejich několikeré zdražování, ke kterému došlo v důsledku postupného zvyšování spotřební daně. V měření míry boje s tabákem, jehož výsledky ESPK zveřejnila v říjnu 2004, byla cena tabákových výrobků nejdůležitějším kritériemČesko, které bylo právě za svoji nízkou cenu cigaret vzhledem k výši platů kritizováno, dostalo v této kategorii pouze jedenáct bodů z třiceti. Cena je přitom považována za nejefektivnější nástroj při omezování kouření. Česko se při vstupu do EU zavázalo, že časem zdraží cigarety na dvojnásobek současné ceny.

Za boj s kouřením na pracovišti či v barech Česko dostalo jen šest bodů z dvaadvaceti. Celkově dostali Češi za boj s tabákem v průzkumu ESPK na škále od nuly do stovky jen 27 bodů a skončili předposlední. Nejlepší Island, který však není členem EU, dostal 76 bodů.


Jako první z evropských zemí skoncovalo s kouřením na veřejných místech Irsko. Od dubna loňského roku tu platí absolutní zákaz kouření na všech veřejných místech, tedy i v restauracích a barech. Dodržování přísného zákazu hlídá čtyři sta kontrolorů, kteří v případě jeho porušení mohou udělit pokutu v přepočtu až 100 tisíc korun. Opatření mělo kromě příznivců i řadu ostrých kritiků. Podle nich totální protikuřácká válka zlikviduje proslavenou irskou pivní kulturu, vyžene z ostrova turisty a v neposlední řadě bude znamenat ztrátu tisíců pracovních míst.


Od června loňského roku podobně radikálně zatočilo s kouřením v restauracích i Norsko. Norská vláda zdůvodňuje opatření ochranou zdraví obslužného personálu v restauracích a barech. Norská vláda chce novým opatřením chránit personál restaurací před riziky pasivního kouření, které může způsobovat rakovinu, nemoci dýchacího ústrojí a srdce. Kouření je v Norsku zakázané na všech pracovištích, od kanceláří po letiště. Kromě toho vláda doufá, že zákon přiměje lidi skoncovat se závislostí na tabáku.


Přísný zákaz kouření na veřejných prostranstvích platí od počátku loňského roku také v Nizozemí. Zakázáno je i kouření na pracovišti s výjimkou speciálních místností s odsávacím větráním. Přísný zákaz kouření ve všech veřejných prostorách se zatím nevztahuje na restaurace, bary, hotely a mezinárodní vlaky, ty mají ale čas jen do konce roku 2005 – do té doby musí najít způsob, jak vyhovět přísným požadavkům na ochranu nekuřáků před pasivním kouřením.


S novým rokem odzvonilo cigaretám i v italských kavárnách, barech, diskotékách, restauracích a úřadech. Kuřákovi, který si v Itálii zapálí v restauraci cigaretu, hrozí pokuta až 275 eur (asi 8300 Kč) a hostinskému, který mu to dovolí, až 2000 eur (asi 60 000 Kč). Parlament schválil přísnou úpravu už v prosinci 2002. Prosazení do praxe se ale odkládalo, a to celkem dvakrát. Narazil a pře své schválení nadále naráží na tvrdý odpor podnikatelů, své odpůrce má i mezi politiky. Podle průzkumu veřejného mínění ale nový zákon podporuje 83 % Italů.


K tvrdým restrikcím proti kouření se chystá i Velká Británie. Ta hodlá zakázat kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách od příštího roku.


Nejnověji je v platnosti zákaz kouření na Kubě, tedy v zemi, která je proslulá svými doutníky a kde kouří nejméně čtyři z deseti obyvatel. Zákaz vstupuje na Kubě v platnost 6. února 2005.


Zdroj: parime.cz


Diskuse: 3

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod