Home | Dnes je 25.06.2024
AKTUALITY

Teplo srazilo horské hoteliéry a vlekaře

Tržby v letošní zimě jsou minimální, nestačí ani na provoz, vleky stojí, některé chaty jsou zavřené.

Je to zoufalé, takovou zimu nepamatujeme, tržby jsou zcela minimální, hosté odhlašují pobyt. Takřka shodně to tvrdí provozovatelé horských hotelů, chat, vleků a sjezdovek v Beskydech a Jeseníkách, které oslovilo Právo.

„Ubytovací provoz a provoz vleků jsme zastavili. Pokud to šlo, lyžařské kurzy jsme přeložili na březen a duben, jeden dokonce až po Velikonocích,“ řekl Právu Ladislav Studený, majitel chaty Poma v Malenovicích pod nejvyšším vrcholem Beskyd, Lysou horou.

„Jelikož lyžařská sezóna nezačala a pěší turismus je minimální, je propad počtu návštěvníků velký. Nyní tady není nikdo. Odhaduji, že po Novém roce se počet návštěvníků propadl na třetinu. Už měsíc to začíná být citelné,“ uvedl Ivan Gajda, majitel chaty a lyžařského vleku U Zbuja.

Chybějí peníze na mzdy

Za katastrofální označil situaci Jaroslav Kaštovský, majitel penziónu Rela v Malé Morávce v Jeseníkách. Podle něj jsou tržby tak nízké, že nestačí ani na udržení provozu. „Docházejí nám už i peníze na mzdy zaměstnanců a na odvody. Nechal jsem si tady jen dva zaměstnance, další čtyři jsem poslal domů, i když mzdy jim platím,“ řekl.

Rezervované pobyty hosté odhlašují. „Nyní jsem tady měl mít na čtrnáct dní ubytované Němce, ale nepřijedou. Vracím zálohované peníze a neberu storno poplatky, protože je chápu. Proč by sem jezdili, když jsme bez sněhu a jiné vyžití tady není,“ dodal Kaštovský. Podle Eduarda Kopla, šéfa Beskydhostu, který sdružuje hoteliéry a provozovatele středisek v Beskydech, jsou v nejhorší situaci ti, kteří si na investice vzali úvěry, půjčky, nebo si pořídili vybavení na leasing. „Tržby nejsou, tudíž nemají na splátky. Situace je opravdu vážná,“ řekl Právu. „Také náš hotel Odra v Ostravici, i když nejsme tolik závislí na sněhu, protože jsme lázeňským zařízením a máme kombinovaný provoz, pociťuje úbytek klientů,“ dodal.

„Ti, kdo mají horské chaty a restaurace v nájmech, tuto situaci podle mne neustojí,“ řekl Kaštovský.

O pomoc chtějí požádat stát a kraj

Ostravský Unihost, společenstvo podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu, svolal na sobotu jednání provozovatelů horských středisek v Jeseníkách do Malé Morávky, příští týden se pak setkají v Ostravici členové Unihostu z oblasti Beskyd. „Situace je kritická, řekl bych až tragická, a musíme z ní hledat nějaké východisko,“ řekl Právu šéf Unihostu Zdeněk Kopka.

„Některé, hlavně ty menší, horské a podhorské hotely, chaty a střediska se dostaly až do existenčních potíží, a pokud jim někdo nepomůže, nepřežijí. Zkusíme se obrátit na stát, zda by nám nepomohl překlenout tuto situaci. Je ale třeba najít nějakou formu. Možná by ministerstvo pro místní rozvoj, v jehož kompetenci je cestovní ruch, mohlo zřídit nějaký fond, z něhož by ti, které teplá zima postihla nejvíce, čerpali zvýhodněné půjčky,“ uvedl. „Nějakým způsobem by snad mohl pomoci i kraj,“ dodal.

Předseda moravskoslezské Krajské hospodářské komory Pavel Bartoš Právu řekl, že další formou pomoci by mohla být garance státu za odklady splátek úvěrů a leasingu. „Loňská na sníh bohatá zima vytvořila podnikatelům v horských střediscích náladu, že je třeba investovat. V létě to udělali, což je dobré, ale zadlužili se. Počasí této zimy je mimořádně teplé, a proto je třeba i situaci, která nastala, řešit mimořádně,“ dodal Bartoš.

 

13.1.2007 Právo, Anna Bortlíčková


Diskuse: 1

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod