Home | Dnes je 19.03.2024
AKTUALITY

Podnikatele zřejmě čeká období pozitivních změn

Místo vyšších daní či odvodů čeká s největší pravděpodobností na podnikatele zjednodušení daní, pružnější pracovní trh a zefektivnění státní správy, uvádí dnešní monitoring médií s odkazem na server aktuálně.cz. Je možné, že se podnikatelé dočkají i úlevy, kterou prosazuje HK ČR. Dojde prý i na boj s korupcí, což nicméně měla jako jednu z priorit i ČSSD.
 

Rychlý přehled, jaké změny může zejména malým a středním podnikatelům přinést nová vláda, tak jak ho uvádí aktuálně.cz:

 

Méně státní regulace

Podnikatelé se zřejmě dočkají i úlevy prosazované Hospodářskou komorou - nebudou muset platit daň z přidané hodnoty za zboží a služby dodané firmám, které jim za ně do určité doby nezaplatily.

 

Stát chce firmám vyjít vstříc také ve splatnosti faktur. Veřejná správa má jít příkladem a skončit s neúměrným prodlužováním splatnosti nebo opožděným placením. Podle ODS bude stát platit do 30 dnů. Podobné pravidlo se připravuje i na úrovni Evropské unie.


Bez šance jsou levicové plány na větší regulaci trhu. To je pro podnikatele obecně dobrá zpráva, nicméně neprojdou ani plány na regulaci bankovních poplatků nebo cen energií, ačkoliv právě tyto dvě oblasti podnikatelé v nejrůznějších průzkumech často kritizují. Zmírnění nebo zrušení se zřejmě dočká i "zákon o významné tržní síle a jejím zneužití", kterým chtěla levice regulovat vztahy obchodních řetězců a jejich dodavatelů.

 

Daně, paušály a odvody

Přestože je k tomu rozpočtová realita může nakonec donutit, jsou ODS ani TOP 09 zatím proti zvyšování daní z příjmů jak u osob samostatně výdělečně činných, tak u právnických osob.

 

Pouze Věci veřejné chtějí nahradit rovnou daň progresivní, nicméně ne v takové výši jako ČSSD. Lidé s příjmy od 145 tisíc korun měsíčně by měli platit 25 procent ze superhrubé mzdy.


Daň z příjmů právnických osob už sice neklesne, jak ještě před krizí plánovala ODS, nicméně neměla by se ani zvyšovat. Opět jen Věci veřejné navrhují její dočasné zvýšení o jeden procentní bod na 20 %, byť dlouhodobě jsou pro nižší daně.


Měnit by se neměly ani takzvané výdajové paušály pro živnostníky a další OSVČ. I nadále si tak podnikatelé budou moci odečíst z daní poměrně vysoké procento výdajů, aniž by museli prokazovat jejich skutečné použití a vést složitou evidenci. Strany tím chtějí podpořit lidi, kteří se rozhodli živit sami a nespoléhat na státní podporu nebo výhody zaměstnaneckého poměru.

 

Zásadně by se už neměly měnit ani takzvané stropy na sociální a zdravotní pojištění. Ze šestinásobku průměrné měsíční mzdy, kam je od letoška zvýšil Janotův úsporný balíček, sice jen tak neklesnou, ale komunistické návrhy na jejich úplné zrušení či další zvýšení jsou přinejmenším prozatím nereálné.

 

Stop zakázkám pro anonymní firmy

Všechny strany včetně levicových před volbami slibovaly zjednodušení podnikatelského prostředí, méně byrokracie, jednodušší právní řád či efektivnější úřady (včetně vzniku jednotného inkasního místa pro výběr daní, pojistného a cel).

 

Po předchozích zkušenostech však podnikatelé mohou věřit spíše vládě vedené ODS. Zatímco ČSSD před pár lety zkomplikovala podnikání takzvanou minimální daní nebo povinnými registračními pokladnami, ODS od roku 2006 například zjednodušila živnostenský zákon nebo odstranila některé duplicity či další administrativní překážky.

 

Nicméně ani ODS za předchozí vlády nedokázala výrazněji naplnit program v oblasti přehlednějšího právního prostředí nebo omezení korupce. I její poslanci s oblibou využívali třeba takzvaných přílepků, kdy do tematicky zcela nesouvisejícího zákona "schovali" změnu jiného důležitého předpisu, čímž často ztížili orientaci nejen drobným podnikatelům, ale i řadě právníků.

 

Na omezení korupce budou tlačit hlavně Věci veřejné. Jedním z nejviditelnějších bodů se stane zákaz účasti anonymních akciových společností ve veřejných zakázkách. Oproti původním plánům ČSSD a lidovců však nebude zakázána samotná existence listinných akcií na majitele (doručitele), což by prý zbytečně zkomplikovalo podnikání lidem, kteří se žádných tendrů účastnit nechtějí a pouze si chtějí chránit soukromí.

 

Pružnější pracovní trh

Dalším splněným přáním většiny podnikatelů zřejmě bude pružnější pracovní trh. Firmy se už nebudou muset bát přijímat zaměstnance jen proto, že je později - například při nedostatku zakázek - kvůli přísnému zákoníku práce prakticky nemohou propustit. Ani jedna ze stran nicméně neplánuje "vyhazov bez udání důvodu", jak před volbami tvrdila ČSSD.

 

Všechny tři strany chtějí především uvolnit opakované uzavírání smluv na dobu určitou, které je dosud omezeno na dva roky. Zvýší se také dosavadní limity pro takzvané dohody (podle ODS ze 150 na 300 hodin ročně).

 

Firma, která vytvoří pracovní místo pro nezaměstnaného, absolventa, pracovníka staršího 55 let nebo rodiče malých dětí, by mohla získat slevu na pojistném. Strany chtějí podpořit také částečné úvazky.

 

Hůře než dosud na tom zřejmě budou zaměstnanci, kteří sami podají výpověď nebo odejdou dohodou - dostanou pak nižší podporu v nezaměstnanosti. Naopak kdo začne podnikat jako živnostník, o podporu nepřijde.

 

Odstupné by nově mohlo být vypláceno podle délky odpracovaných let u stejného zaměstnavatele tak, jak je to běžné v řadě zemí západní Evropy. Dosud platí, že většina propouštěných pracovníků dostává povinně tři měsíční platy bez ohledu na délku zaměstnání ve firmě.

 

Druhou stranou mince je přísnější boj s prací na černo. Shodnou se na něm všechny strany.

 

Jednotné inkasní místo

Všechny tři strany pravděpodobné vládní koalice chtějí také zjednodušit daňový systém. Kromě odbourání různých výjimek a výhledově snad i některých takzvaných transakčních daní má dojít hlavně ke zjednodušení daňových přiznání.

 

Podnikající fyzické osoby by nejpozději od roku 2014 mohly místo tří různých "daňových přiznání" vyplňovat jen jediné. Zjednodušil by se také výpočet, sjednotily termíny pro placení a zefektivnila komunikace s úředníky.

 

Dosud lidé posílají klasické přiznání finančnímu úřadu a následně pak samostatné "přehledy" také zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Liší se nejen formuláře, ale také vyměřovací základy (způsob výpočtu daně), okruh plátců či termíny splatnosti.

 

Nově by mělo vzniknout jednotné inkasní místo, kam by lidé poslali jen jediné přiznání (daň z příjmů a odvody na pojistné) a současně by komunikovali pouze s jediným úředníkem namísto dosavadních tří. Navíc namísto tří různých kontrol by lidem hrozila jediná. Ušetřit mají poplatníci a především stát.

 

Finanční úřad poradí. Za peníze

Vláda může navázat i na předchozí kroky ODS, která od letošního roku dala daňovým poplatníkům silnější zbraně pro případnou obranu vůči finančním úřadům. Daňová správa musí nově povinně zdůvodňovat svá rozhodnutí a odvolání poplatníka má odkladný účinek (v obou případech však nadále existují výjimky). Podrobnosti o novinkách jsme přinesli v tomto článku.

 

Už od ledna 2011 začne platit zcela nový daňový řád, který nahradí dosavadní zákon o správě daní a poplatků. Kromě více "klientského přístupu" úřadů má být také jednodušší a přehlednější než ten dosavadní. Poslanci jej schválili ještě podle návrhu exministra financí Miroslava Kalouska.

 

Podnikatelé by se také mohli dočkat dlouho požadované všeobecné editační povinnosti. Vybraní úředníci by nově měli povinnost podávat závazný výklad určité nejasnosti v zákoně či postupu v konkrétní situaci. Dosud to je možné jen v několika málo výslovně stanovených případech.

 

Rada od úřadu by neměla nahrazovat činnost daňových poradců, ale poskytnout podnikatelům jistotu například v situaci, kdy jim zákon není jasný nebo kdy se liší postoj úředníků v různých regionech. Za tato závazná stanoviska by stát vybíral poplatek, podle dřívějších plánů mělo jít o pět nebo deset tisíc korun.

Kvůli krizi lze však čekat i přísnější daňové kontroly, zejména ve větších nebo problematičtějších firmách. Ministerstvo financí dokonce nedávno varovalo i uživatele nelegálního softwaru, že kromě jiných sankcí mohou mít problémy také v daňové oblasti.

 

Věci veřejné zřejmě neprosadí svůj návrh na jednorázovou daňovou amnestii (a následné zpřísnění pravidel), ODS a TOP 09 jsou spíše proti. Amnestii koneckonců odmítl také dosavadní ministr Eduard Janota, od jehož názorů by se nová vláda neměla výrazně odlišovat.

 

Převzato ze serveru Hospodářské komory ČR.


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod