Home | Dnes je 26.06.2024
AKTUALITY

Hospodských přibývá. Hospod ale ne. Firmy se učí "pracovat" se švarcsystémem

Firmy se učí obcházet kontroly tzv. švarcsystému. Živnostníků tak i přes přísné postihy dál přibývá, za první polovinu roku stoupl jejich počet o více než 63 tisíc. Největší nárůst je v hostinské činnosti a stavebnictví.

 

Česko je rájem podnikatelů. Tak to může vypadat při pohledu na statistiky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

 

Navzdory černým scénářům vývoje ekonomiky a citelnému útlumu spotřeby totiž podnikatelů i živnostníků letos dál rychle přibývá. Za první polovinu roku zaznamenalo MPO 63,7 tisíc nových živnostenských oprávnění, počet podnikatelů stoupl o 30 tisíc.

 

Ministerstvo bojuje proti nelegální práci. Provedlo 95 tisíc kontrol, pokuty přesáhly sto milionů.

 

Nejvíc roste počet lidí podnikajících v pohostinství. Stoupá ale i množství živnostníků ve stavebnictví. To jsou přitom obory, které si procházejí těžkou krizí.

 

Důvodů je několik.

 

Jedním z nich je fakt, že je čím dál tím složitější najít práci. "Firmy jsou velmi obezřetné vzhledem k ekonomické situaci a nepřijímají nové pracovníky, tedy řada propuštěných zaměstnanců či absolventů ze škol zkouší podnikat na vlastní pěst, tedy zakládají živnosti ať už ve svém oboru či v oboru, kde se považují za zdatné," říká generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová.

 

Právě nejistý vývoj hospodářství také stojí za nárůstem "podnikavců". "Nejistota v ekonomice motivuje firmy spíš ke spolupráci se živnostníky, kterou lze kdykoliv bez dodatečných nákladů skončit, než k přijímání nových zaměstnanců," upozorňuje ekonom Pavel Sobíšek s tím, že hrozba kontrol tzv. švarcsystému ze strany státních orgánů proces přeměny pracovního trhu možná zpomaluje, ale nezvrátí ho.

 

Podobně to vidí i další odborníci. "Právě stagnace ekonomiky je hlavním důvodem zvýšení počtu podnikatelů, ruší se pracovní místa, nová nevznikají a zaměstnanci často musí přijmout flexibilnější formu úvazku," říká analytik Josef Rajdl z Fincentra.

Zostřené kontroly a vysoké pokuty za švarcsystém tak nevedou k jeho potlačení, jako spíše k větší vynalézavosti. "Firmy například už neposílají pravidelné měsíční platby, ale domluví se s živnostníkem na tom, že plat bude dostávat nepravidelně v různých částkách," vysvětluje Josef Rajdl.

 

Například ve stavebnictví se také podnikatelé snaží, aby "jejich" živnostníci měli nově vlastní pracovní nářadí a vybavení, tak, aby nebyla jasně patrná závislost. Firmy si také "přepůjčují" živnostníky mezi sebou, nebo s nimi podepisují dodavatelské smlouvy tak, aby nebylo propojení tak patrné.

 

"Jsou daná poznávací znamení pro švarcsystém, ty firmy znají a mohou je obcházet. Samozřejmě, že to dělají," souhlasí Jiří Víšek ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Podle něj je tvrdé potírání švarcsystému špatný nesystémový krok, který namísto vyšších příjmů povede k růstu nezaměstnanosti.

 

Největší zájem je o hostinskou živnost.


Nejvíc roste počet živností v hostinské činnosti. Během první poloviny roku jich přibylo přes 3300.

 

Přitom právě hospody a restaurace se potýkají s klesajícími útratami a nižšími počty hostů. Nejedná se ale jen o trend posledních měsíců. Zatímco ještě na konci roku 2010 registrovalo MPO přes 175 tisíc těchto živností, nyní je to téměř o deset tisíc víc.

 

Stoupající počet ale nemusí zdaleka znamenat to, že se v tuzemsku otevřelo přes tři tisíce nových hospod a restaurací. Velký vliv má totiž i "dělení" firem. Podnikatelé se tak častěji snaží "zmenšit" své podíly na obratu tak, aby nepřesáhl milion korun ročně a nemuseli platit daň z přidané hodnoty.

 

"Tohle určitě za růstem živností také stojí, právě v pohostinství to jde docela jednoduše," říká Jiří Víšek.

 

Ve velkém letos nabírají živnostníky i realitní kanceláře. "Naše síť za poslední půl rok rozrostla o 220 nových makléřů. Do konce roku bychom rádi rozšířili síť o dalších dvě stě," doplňuje Hanuš Němeček, výkonný ředitel realitní kanceláře Re/Max, která má nyní zhruba 1200 makléřů.

 

Počet živnostníků bude podle odhadů dál stoupat. "Firmy při jejich najímání zpravidla nepůjdou za hranu zákona, potenciál nárůstu počtu živnostenských oprávnění v mezích zákona ale podle mého mínění ještě není vyčerpaný," domnívá se Pavel Sobíšek.

 

27.8.2012 byznys.ihned.cz

Pavla Francová

 

URL http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-57191090-hospodskych-pribyva-hospod-ale-ne-firmy-se-uci-pracovat-se-svarcsystemem


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod