Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Ostrava se chce „přiživit" na cestovním ruchu šestikorunou

Ostrava - Budou ostravské hotely platit městu poplatek z lůžka? Záleží na tom, jestli návrh radních podpoří i zastupitelstvo.

 

Sportovní a kulturní akce jako Davis Cup, Zlatá tretra nebo Colours of Ostrava ročně do města přilákají množství turistů nejen z Česka, ale i z celého světa. Rada města Ostravy rozhodla, že od 1. srpna návštěvníkům krajské metropole zpoplatní každou noc strávenou v ostravských hotelích.

 

„Jedná se o poplatek z lůžka, který činí šest korun. Je to ta nejnižší možná částka, kterou jsme mohli stanovit. Například v Chorvatsku hotely odvádějí poplatek ve výši jednoho eura, což je skoro třicet korun," prohlásil primátor města Ostravy Petr Kajnar.

 

Město se rozhodlo poplatek zavést, protože na všechny akce, které dosahují až nadnárodního charakteru, přispívá ročně padesáti miliony korun.

 

„Tyto akce přitahují do Ostravy hosty, takže se víc využívají ubytovací kapacity hotelových zařízení. Přispíváme na běh těchto akcí, proto se nám zdálo vhodné, aby přispěly i hotely," odůvodnil tento krok primátor Kajnar.

 

Poplatky se týkají 79 ubytovacích zařízení.

 

„Už městu odvádíme jednu daň, takže nechápu, proč bychom měli platit ještě poplatek z lůžka. Pokud toto nařízení bude obecně závaznou vyhláškou a my budeme muset poplatek odvádět, pocítí to hosté. Šest korun je ale v přepočtu jen třicet centů, zvýšení cen za ubytování tedy nebude zas tak citelné," prohlásila manažerka ostravského Hotelu Brioni Iva Táboráková.

 

V minulosti zastupitelé města požádali o spolupráci okolní obce. „Oslovili jsme přibližně třicet obcí z okolí, jestli by nepřispěly třeba na Dny NATO, které město loni stály tři miliony korun. Z oslovených odpovědělo asi jen dvacet. Nikdo z nich ale neměl zájem přispět," vysvětlil Petr Kajnar.

 

Předpokládaný roční příjem z těchto poplatků by měl dosahovat šesti milionů korun.

 

„Peníze chceme použít na podporu kulturních a sportovních akcí. Předpokládáme, že příval investic přiláká i více turistů, takže si nemyslím, že by to pro hotely byla zátěž. Naopak se domnívám, že to pomůže jejich komerčním aktivitám," doplnil.

 

Zařízení osvobozená od poplatku:

  • studentské koleje a internáty (pokud je však na kolejích ubytován někdo jiný, pak se na něj poplatek vztahuje)
  • lázně, léčebny a nemocnice pro pacienty
  • ta, která slouží sociálním a charitativním účelům

 

TEREZA PINTÉROVÁ

 

http://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/ostrava-se-chce-prizivit-na-cestovnim-ruchu-sestikorunou-20130615.html


Diskuse: 1

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod