Home | Dnes je 27.04.2024
AKTUALITY

Přijímání nových zaměstnanců - požadujte výpis trestů

Profit str. 32 Pracovní trh (ze dne 30.10.2006)

TOMÁŠ JOHÁNEK Hospodářská komora ČR

 

PŘIJÍMÁNÍ NOVÝCH ZAMĚSTNANCŮ

Každý uchazeč o zaměstnání by měl povinně předkládat výpis z trestního rejstříku. Taková je alespoň představa Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky. Jedině tak by se prý dalo zabránit například zaměstnání defraudanta na pozici účetního.


Živnostník Václav Nosek (jméno bylo změněno) provozuje potravinářskou výrobu v jednom malém českém městečku. Její součástí je i rozvoz zboží po jednotlivých prodejnách. Jako většina malých a středních podnikatelů pracuje s minimem personálu, a tak když se musel rozloučit s jedním řidičem, obrátil se na úřad práce. Poslali mu nového řidiče, který se hned vydal na stanovenou trasu, nebyl čas na nějaké delší zaučování.

„Prvním varováním pro mě mělo být to, že dotyčnému chyběl zápočtový list. Tenkrát mě ale nic zlého nenapadlo,“ vypráví podnikatel. První tři týdny byl s člověkem doporučeným úřadem práce velmi spokojený, dokonce mu chtěl zvýšit plat.


KARTA SE OBRACÍ

Po třech týdnech se ale najednou kolem dotyčné osoby začaly dít divné věci, které vyvrcholily údajným přepadením tohoto řidiče v okamžiku, kdy převážel poměrně vysokou tržbu. „Řidič si omrkl situaci a podařilo se mu na základě různých výmluv převážet tržbu nikoliv za jeden, ale rovnou za dva dny,“ pokračuje podnikatel. V kapse tedy měl zhruba 70 tisíc korun, které mu prý byly ukradeny včetně veškerých firemních dokladů, tedy zejména výdejových listů s rozpisem odebraného zboží.

Všechny indicie svědčí ale pro to, že si řidič celé přepadení vymyslel a peníze prostě odcizil. „Porušil celou řadu vnitřních předpisů, nedodržel stanovenou trasu a běžný termín svozu tržeb, nedodržel ani předepsané nakládání se svěřenými penězi,“ tvrdí Nosek.

Když pak podnikatel pátral po minulosti řidiče, nestačil se divit. Jedná se totiž o člověka, který si odseděl řadu let ve vězení za těžké kriminální činy. V jeho „repertoáru“ nechyběla ani příprava vraždy. Podnikatele tak čekalo ještě několik bezesných nocí. „Když jsem si stěžoval na úřadu práce, řekli mi, že to všechno věděli, ale s takovou minulostí by ho prý nikdo nikde nevzal, proto mi to nemohli říci,“ uzavírá postižený podnikatel.


LEPŠÍ JE NIC NEDOKÁZAT

Případ tohoto podnikatele je zajímavý ještě z jednoho hlediska. Podle českých zákonů by totiž pro něj bylo finančně „zajímavější“, kdyby policisté pachatele údajného přepadení vůbec nenašli, případně řidiči nedokázali, že si to všechno vymyslel. „Ukradl mi zhruba 70 tisíc korun, ze kterých já musím zaplatit daň z přidané hodnoty. Jelikož se ztratily i veškeré dodací listy, nevím, co bylo zdaněno nižší sazbou DPH a co základní,“ stěžuje si Nosek.

Tím ale paradoxy zdaleka nekončí. Další zákon totiž hovoří o tom, že ať zaměstnanec udělá jakoukoliv škodu, musí dostat minimální mzdu. „Propuštěný řidič se mi tak dnes jenom vysmívá - nikdo mu nic nedokáže a ještě mu musím zaplatit mzdu,“ dodává Nosek. Tomu asi jen málo pomůže, že v případě prokázání viny se řidič vrátí tam, kde to již důvěrně zná - do vězení.


CHCEME ZMĚNU ZÁKONA

Šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda říká, že jediným způsobem jak zabránit podobným případům je zákonné zakotvení povinnosti překládat výpis z rejstříku trestů. „Chceme prosadit, aby úřady práce měly povinnost vyžadovat od zaregistrovaných žadatelů o práci výpis z trestního rejstříku, který by pak byl součástí složky těchto lidí,“ popisuje Danda. Tato iniciativa je ale teprve na samém počátku a odstartoval ji vlastně až popsaný případ, se kterým se postižený živnostník obrátil na sdružení.

O tom, že firmy dnes nemají dostatek informací o minulosti svých potenciálních zaměstnanců, je přesvědčena i Hospodářská komora České republiky. „Legislativa, konkrétně zákoník práce, stále více znemožňuje zaměstnavateli získat informace o svých zaměstnancích,“ míní prezident této komory Jaromír Drábek. Zaměstnavatel není oprávněn po nich vyžadovat informace, které přímo nesouvisí s pracovním poměrem. Sporné je například i to, na které pozice může požadovat výpis z trestního rejstříku.


ÚŘADY PRÁCE TO VIDÍ JINAK

Samotné úřady práce mají ale na problém spojený s minulostí adeptů o práci jiný pohled. Tvrdí, že i člověk, který byl potrestaný, má právo na nové zaměstnání. Evidencí úřadů přitom projdou tisíce lidí s nějakým tím škraloupem.

„U uchazečů o zaměstnání zjišťujeme základní osobní údaje a informace o dosaženém vzdělání a další kvalifikaci, o průběhu dosavadního zaměstnávání a informace o rozsahu zdravotního omezení,“ říká mluvčí ostravského Úřadu práce Svatava Baďurová. Ředitel Úřadu práce v Lounech Petr Záhořík dodává, že jeho úřad shromažďuje pouze ty údaje, které ukládá zákon, nic víc.

Baďurová si myslí, že předkládat výpis z trestního rejstříku úřadu práce nemá význam, někteří uchazeči setrvávají v evidenci i několik let a udržovat výpisy z trestního rejstříku v aktuální podobě u statisíců nezaměstnaných občanů není v silách žádné instituce. „Podnikatel tedy má právo vyžádat si ještě před nástupem nového člověka výpis z jeho trestního rejstříku. Může také samozřejmě využít zkušební doby k tomu, aby důkladně posoudil celkový profil nového zaměstnance,“ dodává Baďurová.


STÍŽNOSTI JSOU I NA PODVODNÍKY

Podle Drábka si firmy také hodně stěžují na to, že z úřadů práce přicházejí lidé, kteří ve skutečnosti pracovat nechtějí a požadují pouze potvrzení, že se o místo neúspěšně ucházeli. „Další kategorie problematických uchazečů jsou ti, kteří chtějí pracovat jen po určitou dobu, kdy jim vznikne nárok na další pobírání dávek v nezaměstnanosti. Systém je u nás nešťastně nastaven i v tom, že jsou dávky vypláceny lidem, kteří zaměstnání opouští z vlastní vůle,“ upozornil Drábek.

Vedoucí právního a kontrolního odboru Úřadu práce hlavního města Prahy Eva Svěrčinová dodává, že zaměstnavatelé si především stěžují na to, že uchazeči nemají o nabízenou práci zájem a mnohdy jsou ochotni udělat vše, aby nástup do zaměstnání zmařili. „Oceňujeme, že mnozí zaměstnavatelé jsou odvážní a tuto skutečnost úřadu práce sdělí. Ten pak může uchazeče o zaměstnání z evidence vyřadit,“ říká.


POMÁHÁ OBTÍŽNĚJŠÍ REGION

Méně stížností na adepty o práci je v regionech s velkou nezaměstnaností, jako je například Lounsko. „Počet stížností u nás je nepatrný vzhledem k tomu, že do zaměstnání zde každý měsíc nastupuje několik set uchazečů,“ říká Záhořík. Podle jeho slov by si každý zaměstnavatel měl dobře promyslet, jaké zaměstnance požaduje a jak je chce získat.

 

JAK PŘIJÍMAT ZAMĚSTNANCE

Při přijímání nového zaměstnance je dobré vždy vyžadovat zápočtový list. Pokud ho adept nemá, a to z nejrůznějších důvodů, vždy je dobré být maximálně ve střehu. Dalším požadavkem by měl být výpis z trestního rejstříku. I když úřady práce nejsou povinny tyto výpisy požadovat, je to právo každého zaměstnavatele. Následuje období prvních týdnů v novém zaměstnání, kdy by nový zaměstnanec měl být „pod dohledem“, zaměstnavatel by měl dohlédnout na to, jakým způsobem provádí svěřenou činnost a jak se vůbec „chová“ ve firmě. Podnikatelé říkají, že by jim pomohlo i uzákonění povinných posudků na zaměstnance z jejich předchozích působišť.


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod