Home | Dnes je 21.07.2024
AKTUALITY

Poslanci schválili zdražení cigaret o šest korun a zavedení registračních pokladen

Dva zákony, které mají pomoci příjmům státního rozpočtu, včera protlačila sněmovnou vládní koalice. Poslanci jednak odhlasovali zvýšení spotřebních daní na cigarety, ale i zavedení registračních pokladen pro obchodníky, kteří je budou muset mít do začátku roku 2007. Zdražení cigaret ale přijde později, než prosazovalo ministerstvo financí. Poslanci totiž nakonec přijali senátní návrh, který oddaloval jednotlivé vlny zdražování. Ani ministr financí Bohuslav Sobotka neměl proti změnám námitky. „Návrh zákona lze odhlasovat ve znění, jak jej navrhl Senát,“ řekl při rozpravě ve sněmovně Sobotka.

S dražšími cigaretami musí tak kuřáci počítat od prvního července, původní termín zněl od prvního června. Krabička nejprodávanějších cigaret Petra by tak měla stát místo 44 korun o šest korun více. Druhý cenový skok by pak měl následovat od začátku dubna příštího roku, tedy o tři měsíce později, než plánovalo ministerstvo financí. V průměru by si pak příznivci tabáku připlatili za krabičku dalších sedm korun.

„I po tom zvýšení, které bude v letošním roce a v roce 2006, ještě stále nedosahujeme minimální hranice sazby tabákových výrobků, která platí v Evropské unii,“ upozornil již dříve ministr Sobotka. Česko si během přístupových jednání vymohlo do roku 2007 přechodné období, během kterého se mají české spotřební daně sjednotit se sazbami v Evropské unii. Další zvýšení daně podle Richarda Vavříka z firmy Imperial Tobbacco musí následovat k 1. lednu 2007. Cigarety by tak během 1,5 roku měly podražit asi o 22 korun, odhadl Vavřík.

Ministerstvo financí původně odhadovalo, že zdražení cigaret letos přinese státní kase navíc 2,55 miliardy korun. V roce 2006 by to mělo být dalších 6,9 miliardy korun.
Vyšší příjmy plynoucí z kvalitnějšího výběru daní si vláda slibuje také od registračních pokladen. Mají je používat provozovatelé maloobchodu nebo hostinské činnosti a za porušení zákona by platili pokutu až půl milionu korun.

Podnikatelé ale se zavedením pokladen nesouhlasí. Proti je také ODS. „V žádné zemi, kde jsou pokladny užívány, nepřevýšil nárůst daňového inkasa nárůst nákladů správce daně,“ řekl poslanec ODS Michal Doktor. Občanští demokraté proto chtějí v případě volebního úspěchu v příštím volebním období registrační pokladny rušit.
Podobně se k věci staví předseda lidovců Miroslav Kalousek. Pro KDU-ČSL podle něj „registrační pokladny nikdy nebyly hitem, který by vzbuzoval nadšení“.


Cigarety by měly během jednoho a půl roku podražit asi o dvaadvacet korun.


Diskuse: 1

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod