Home | Dnes je 19.03.2024
AKTUALITY

Hospodářská krize v ČR

Hospodářská krize zasáhla Českou republiku již v průběhu loňského roku a jde o téma, které je neustále diskutováno. Za první příčinu Celosvětové hospodářské krize se považuje Americká hypoteční krize z roku 2007, která se postupně rozšířila na světovou finanční krizi. K tomu přispěla i vysoká cena ropy v první polovině roku 2008, kterou zapříčinil hlavně slabý dolar a vysoká poptávka Číny před Olympiádou. Na podzim 2008 propukla finanční krize naplno, měla za následek snížení ceny ropy, propad na akciových trzích a finanční problémy zasáhly i velké světové banky.

Podle většiny ekonomů čelí světová ekonomika největšímu poklesu od Velké deprese, která propukla v třicátých letech dvacátého století. V posledním čtvrtletí loňského roku poklesl HDP o 0,6% a analytici očekávají, že v letošním roce tomu tak bude nadále. Průmyslová produkce v ČR se snížila o 17,4% a hodnota nových zakázek klesla o 30,2%.

Lépe na tom nejsou ani ostatní evropské státy, špatné výsledky měla především německá ekonomika, která zaznamenala pokles o 2,1%. Nejhůře na tom však bylo Lotyšsko, jehož ekonomika poklesla o 10,5% v posledních třech měsících loňského roku.

Dopady krize jsou i v ČR velké. Projevily se především hromadným propouštěním v průmyslových odvětvích, zpřísňováním podmínek pro poskytování hypoték a financí pro developerské projekty, snižováním exportů a snižováním spotřebitelských výdajů. České banky si teď dávají větší pozor při poskytování úvěrů.  

Česká vláda všemožně bojuje proti dopadům krize a pomáhá především podnikatelům a investorům. Ministerstvo financí usilovalo o nižší sazby DPH pro restaurace nebo kadeřnictví. Vláda schválila přeřazení některých služeb s vysokým podílem lidské práce do nižší, devítiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Služby by v důsledku toho mohly i zlevnit.

Petr Kužel, prezident Hospodářské komory,
řekl: "Je to další krok k tomu, aby se nepropouštělo, zvýšil se počet zakázek a podniky byly více konkurenceschopné. Schválení tohoto návrhu znamená pro podnikatele velmi vítanou úsporu finančních prostředků v době krize a zároveň může pomoci zachránit mnoho pracovních míst."

Jedná se především o finanční výhodu pro firmy, o motivování pracovníků v těchto oborech díky očekávané vyšší poptávce a především i o možné zlevnění vybraných služeb.

Hlavně restauracím by zmíněné snížení daním mohlo pomoc. Většina restaurací již od ledna bojuje o každého zákazníka. Krize se promítla nejen do návštěvnosti, ale taky do výše útrat. Jedná se zhruba o pětinový pokles tržeb. Majitelé restaurací proti tomu bojují vylepšováním jídelních lístku, denního menu a především „hýčkáním“ každého zákazníka.  

Největší dopady světové hospodářské krize zaznamenalo odvětví průmyslu. Stav v českých firmách se nadále nelepší, většina firem bojuje s poklesem zakázek. Podniky se ani na další vývoj nedívají optimisticky. „Podnikatelé se obávají, že ekonomická recese ještě nedosáhla svého pomyslného dna. Firmy se i nadále potýkají s výrazným úbytkem zakázek a to, že většina firem očekává obrat k lepšímu nejdříve až v roce 2010, nevěstí pro tuzemskou ekonomiku nic dobrého,“ uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Hospodářská komora ČR se snaží v boji s krizí pomoci zřízením protikrizový telefonních linek, a to z důvodu minimalizace dopadů hospodářské a finanční krize na české podnikatelské prostředí. Linky mají nabídnout podnikatelům aktuální informace o tom, jak se vyrovnat s nepříznivými dopady hospodářské a finanční krize, jaké jsou aktuální novinky, ale i obecné informace a rady pro řešení nepříznivých situací vzniklých otřesy ekonomiky.

UNIHOST využívá v rámci zmírnění dopadů finanční krize na podnikatelské subjekty možnosti nabídky slevy na dodávku el. energie a plynu všem zájemcům ve výši nejméně 10 procent.

Kdy světová finanční krize pomine zatím nikdo neví. Odhady ekonomů jsou takové, že obrat k lepšímu nenastane dříve než v roce 2010. Správně by teď lidé i firmy měli šetřit a neměli by se pouštět do riskantních projektů. „Naštěstí je v Čechách zakořeněn pocit, že půjčovat si je špatně, nejprve je třeba našetřit,“ řekl ekonom Tomáš Sedláček. Zadlužení domácností je téměř zanedbatelné, horší je to již se státním zadlužením.Vysoké dluhy státy podle Sedláčka nesplácely ani v době, kdy se jim dařilo nejlépe. Řešením by bylo schvalováním pokud možno vyrovnaných státních rozpočtů.    

České hospodářství se podle prezidenta Václava Klause ještě neodrazilo ode dna krize a dá se očekávat nárůst nezaměstnanosti. Prezident to uvedl v pořadu televize Nova, ve kterém bilancoval uplynulý rok. V souvislosti s řešením krize pochválil českou vládu. Kabinet se podle něj chová velmi rozumně. Češi mají podle Klause s krizí smůlu, protože jde o „krizi dovezenou“. „Nejhůře určitě ještě nebylo,“ konstatoval s tím, že ekonomika alespoň jako celek zatím rostla. Vláda v čele s premiérem Mirkem Topolánkem podle hlavy státu situaci zvládá. (Zdroj: České hospodářská komora).

Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod