Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Výsledek jednání MPSV ve věci účasti na nemocenském pojištění

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

 

dovoluji si Vás informovat o tom, že Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo jednání ve věci účasti na nemocenském pojištění při souběhu funkcí.

 

„Jednání na Ministerstvu práce a sociálních věcí se konalo za účasti zástupců zaměstnavatelů a Komory a Komory daňových poradců se zástupci státní správy v oblasti sociálního pojištění a daní. Týkalo se rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 9. prosince 2010 ve věci účasti na nemocenském pojištění v roce 2005 zaměstnance společnosti s ručením omezeným, který uzavřel se společností pracovní poměr na činnost ředitele a zároveň byl jednatelem této společnosti.

 

Nejvyšší správní soud potvrdil ve svém rozhodnutí, že pracovní poměr nevznikl, a tudíž nebyl založen ani pojistný poměr, protože náplní pracovního poměru byla stejná činnost, jaká byla náplní výkonu činnosti statutárního zástupce (jednatele). K souběhu činnosti statutárního orgánu a činnosti v pracovním poměru v téže organizaci byla vydána ještě před výše uvedeným rozhodnutím Nejvyššího správního soudu řada rozhodnutí soudů se stejným závěrem, čemuž se přizpůsobila správní praxe orgánů sociálního zabezpečení a daňové správy. Většina zaměstnavatelů proto má tuto problematiku upravenu v souladu s názorem vysloveným v rozhodnutích soudů. S ohledem na novou úpravu neplatnosti právního úkonu v zákoníku práce, který nabyl účinnosti 14. 4. 2008, kdy neplatnost pracovněprávního úkonu může navrhnout jen ten, kdo je takovým úkonem dotčen, nepřipravují orgány sociálního zabezpečení kontrolní akci zaměřenou na to, zda u statutárního zástupce nebo člena statutárního orgánu, který vykonává ve společnosti zároveň činnost v pracovním poměru, jsou náplně činnosti v obou případech důsledně odlišné, jak to vyplývá z požadavku judikatury. Je-li ze mzdy (odměny) odvedena daň ze mzdy a pojistné na sociální a zdravotní pojištění, považuje se u zaměstnavatele toto plnění za náklad podle § 25 odst. 1 písm. d) zákona o daních z příjmů. MPSV v současné době připravuje novelu zákona o nemocenském pojištění, ve které počítá s tím, že statutární zástupci a členové statutárních orgánů budou účastni nemocenského a důchodového pojištění."

 

Zdroj: MPSV, http://www.mpsv.cz/cs/10445

 

S pozdravem

 

Petr KUŽEL, MBA

prezident

 

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY

Freyova 27 | 190 00 Praha 9 – Vysočany

www.komora.cz 


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod