Home | Dnes je 21.07.2024
AKTUALITY

Zákon č. 379 / 2005 Sb. - kde lze prodávat alkoholické nápoje?, umístění upozornění na zákaz prodeje osobám mladším 18 let, aj.

Zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů

Ve věci dotazů na dodržování povinnosti provozovatele podle § 8,9, 10, 12 a 14 /dozorové orgány/ zákona Č. 379/2005 Sb., sdělujeme:

Dle kompetencí zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů vykonává Česká obchodní inspekce kontrolu dodržování povinností stanovených §10, 11, 12, 13 a 14, pouze jde- li o alkohol. Ve znění citovaného, alkoholické nápoje lze prodávat pouze ve zkolaudovaných prodejnách pro alkoholické nápoje, nebo ve specializovaných odděleních velkoplošných prodejen určených k prodeji alkoholických nápojů, v prodejnách potravin a smíšených prodejnách, nebo v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, v ubytovacích zařízeních a kulturních zařízeních s výjimkou zařízení určených pro osoby mladší 18 let.

Podle § 14 zákona, cit.: „Provozovatel je povinen na místech prodeje alkoholických nápojů umístit pro kupujícího zjevně viditelný text zákazu prodeje osobám mladším 18 let. Text musí být pořízen v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písma nejméně 5 cm.“
Dle našeho názoru „zjevně viditelný text, v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písma nejméně 5 cm“ znamená, že text bude umístěn pro spotřebitele tak, aby nemohlo dojít k přehlédnutí (u pokladny, na dveřích, při vstupu do provozovny, vývěskou nad regálem apod.).

§7
(1) Provozovatel je povinen na místech prodeje tabákových výrobků umístit pro kupujícího zjevně viditelný text zákazu prodeje tabákových výrobků osobám mladším 18 let; text musí být pořízen v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě, o velikosti písma nejméně5cm.
(2) Osoba prodávající tabákové výrobky musí být starší 18 let, pokud se nejedná o žáka připravujícího se soustavně na budoucí povolání v oborech hotelnictví a turismus, kuchař-číšník a prodavač.

§14
Provozovatel je povinen na místech prodeje alkoholických nápojů umístit pro kupujícího zjevně viditelný text zákazu prodeje osobám mladším 18 let. Text musí být pořízen v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písma nejméně 5 cm.


Diskuse: 2

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod