Home | Dnes je 26.06.2024
AKTUALITY

Tisíce pražských firem čeká daňové „vystěhování“

Firmy, které mají formálně sídlo v Praze, reálně však působí v jiném kraji, by se měly připravit na to, že je může Finanční správa ČR v příštím roce pro účely daní “vystěhovat”. Sídlo jim tedy zůstane v Praze, ale správa daní přejde na finanční úřad, kde firma skutečně působí. Finanční správě to umožní institut delegace. Díky němu budou moci správce daně delegovat místní příslušnost k výkonu správy daní na jiného věcně příslušného správce daně, jestliže je to účelné nebo jsou-li pro výkon správy daní potřebné mimořádné odborné znalosti. Institut delegace se sice využívá i nyní, od 1. ledna 2015 však proti tomuto rozhodnutí nebudou přípustné opravné prostředky.

 

Místo úředníků se přesunou firmy 

Co se týče podnikatelů, těm se plánovaný postup finanční správy příliš nezamlouvá. Jak totiž tvrdí, důvody, které vedou firmy k tomu, aby měly sídlo například v Praze, mohou být velmi rozmanité a ve většině případů se rozhodně nejedná o nic nekalého. Represivní opatření rozhodně nepodporujeme, nežijeme v diktátorském režimu, aby bylo možné firmám nařizovat, kde mají mít sídlo. To, co pálí daňovou správu, je vlastní neschopnost zorganizovat vyváženost frekvence kontrol. Není jistě pohodlné přesouvat zaměstnance po celé republice, na druhou stranu firmy to již dávno dělají. Zkrátka pracují tam, kde je právě práce, uvedla serveru Podnikatel.cz Pavla Břečková, místopředsedkyně AMSP ČR. Navíc upozorňuje, že  může “vystěhování” potkat i společnosti, které v Praze působí, jelikož je definice opatření značně vágní.

Na druhou stranu třeba HK ČR připouští, že podnikatelská veřejnost by si měla být vědoma zásad přiměřenosti a hospodárnosti daňového řízení, kterými by se měla finanční správa řídit při jednání se všemi daňovými subjekty. To samé se týká zásady, podle níž má při posuzování jednání subjektu přednost skutečná podstata konání před jeho ryze formálními příznaky. Pokud tedy podnikatel riskuje, když bez ekonomické podstaty zcela účelově přesouvá své místo pobytu nebo sídlo, je si při tom podle názoru HK ČR vědom, že správce daně může delegovat místní příslušnost tam, kde by jinak přirozeně měla být. Na druhé straně zákon nezakazuje podnikatelům pohlížet na změnu místní příslušnosti jako na svého druhu daňovou optimalizaci. Je na finančních úřadech, jak popularitu takovéto optimalizace svými rozhodnutími případně v praxi omezí, dodala serveru Podnikatel.cz Lenka Vodná, mluvčí HK ČR.


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod