AKTUALITY
2008-01-07
Co přináší rok 2008 – daňová reforma
7.1.2008 Profit str. 10
PETR KUČERA Hospodářská komora ČR
Tolik změn v jednom termínu už dlouho nebylo. Vedle vládní reformy veřejných financí přináší začátek roku 2008 podnikatelům také další větší i menší novinky. Některé jsou příjemné, jiné nepotěší. A o některých zatím téměř nikdo neví.
Podnikatelé jsou podle většiny ohlasů spíše optimističtí. Z novinek roku 2008 vítají hlavně zrušení minimální daně a registračních pokladen, pokles přímých daní či novelu zákoníku práce a živnostenského zákona. Největší obavy mají z rostoucího nedostatku vhodných pracovníků.
O většině plánovaných změn jsme v Profitu informovali už v loňském roce. V řadě případů s velkým předstihem nebo mnohem podrobněji než ostatní média. Následující článek je tak především stručným shrnutím letošních novinek, doplněných o některé zcela nové informace.
VŠECHNO NA WEB!
Začněme změnou, která je sice méně významná než vládní reforma, ale zatím o ní téměř nikdo neví. Od března bude účinná novela obchodního zákoníku, rozšiřující mimo jiné povinné náležitosti internetových stránek podnikatelů. Cílem je posílit informovanost spotřebitelů a obchodních partnerů a sladit pravidla s Evropskou unií.
Jestliže má podnikatel webové stránky, bude na nich muset od března uvádět úplné údaje. Těmi se podle zákona rozumějí „údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle“. Podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku musejí na webu povinně uvést také údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky. Ostatní podnikatelé musejí uvést údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni (typicky živnostenský rejstřík). Údaj o výši základního kapitálu lze na internetových stránkách uvádět, jen pokud byl zcela splacen.
Od března tedy budou platit pro weby stejné náležitosti, jaké jsou už nyní povinné pro faktury, objednávky, obchodní dopisy nebo smlouvy. Až dosud nebyl obsah podnikatelských stránek stanoven zákonem - platilo jen, že nelze uvádět klamavé nebo dokonce nepravdivé údaje.
Podnikateli hrozí podle přestupkového zákona pokuta od pěti do padesáti tisíc korun nebo i zákaz činnosti na jeden rok. Zatím není jisté, jak přísně (a jestli vůbec) budou úřady ke kontrole této povinnosti přistupovat, a zda se na ni zaměří hned od března.
VELKÉ ZMĚNY DANÍ
Už od 1. ledna došlo k podstatným změnám, které přinesla vládní reforma veřejných financí. Živnostníci přivítají hlavně zrušení registračních pokladen nebo minimálního povinného základu daně, i když druhá novinka je „vykompenzována“ níže uvedeným rozšířením daňového základu.
Začíná platit nižší přímá daň z příjmu. Sazba pro fyzické osoby se od ledna sjednotila na patnáct procent, čímž zanikly dosavadní čtyři sazby (12, 19, 25 a 32 procent) odstupňované podle výše příjmu. Měřeno dosavadními podmínkami ale patnáctiprocentní sazba znamená ve skutečnosti přibližně třiadvacetiprocentní (v roce 2009 pak jen 19,5 procenta). Rozšíří se totiž její základ. Nově už se nepočítá pouze z hrubé mzdy zaměstnance, ale z takzvané superhrubé mzdy. Ta zahrnuje i sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem i zaměstnavatelem. Také živnostníci budou do základu daně počítat i zaplacené pojistné, což jim zvýší základ přinejmenším o 34 tisíc korun.
Právnickým osobám klesnou daně postupně. Daň z příjmu jim letos klesá z 24 na 21 procent, v roce 2009 se sníží na 20 procent a v roce 2010 na 19 procent.
Podstatou daňové reformy je snižování přímých daní a zvyšování nepřímých. Nižší zdanění příjmů tedy bude kompenzovat vyšší zdanění spotřeby. Proto od začátku ledna vzrostla snížená sazba DPH z dosavadních pěti na devět procent. To zdraží především potraviny, léky, vodu, nové byty, hromadnou dopravu, ubytování, vstupné či služby obecně. Další zvýšení spotřební daně zdraží cigarety.
Finančně propojené firmy mohou od letoška využít skupinové registrace k DPH. Vytvoření skupiny a její rozsah je pro podniky dobrovolné. Skupina pak může podávat hlášení a daňová přiznání najednou. Sníží to administrativu a tím i náklady.
Dochází také k zavedení takzvaných ekologických daní za energie, při jejichž vzniku je poškozováno životní prostředí. Až na výjimky se tyto daně týkají elektřiny (28,30 koruny za megawatthodinu), zemního plynu (30,60 koruny za megawatthodinu) a tuhých paliv (8,50 koruny za gigajoul spalného tepla v hořlavině). Osvobozeny jsou ale obnovitelné nebo ekologicky šetrné zdroje a zemní plyn pro vytápění domácností.
SPOLEČNÉ ZDANĚNÍ KONČÍ
Zavedením jednotné daně se ruší poměrně oblíbené společné zdanění manželů. Naposledy jej půjde použít při daňovém přiznání za rok 2007. Hlavní důvod společného zdanění - přesunout příjem jednoho z manželů do nižší sazby - totiž díky rovné dani pozbyl smysl.
Základní sleva na dani pro letošní rok stoupne z dosavadních 7200 korun ročně na 24 840 korun. Vzroste i daňové zvýhodnění na dítě (ze 6000 na letošních 10 680 korun ročně) a sleva na dani na manžela bez příjmů (z 4200 na letošních 24 840 korun ročně). Ruší se také darovací a dědická daň v rámci širší rodiny. Na druhou stranu však končí i daňové zvýhodnění na hypoteční zástavní listy.
Příjemnou změnou je zvýšení hranice pro povinné vedení (podvojného) účetnictví. Vzrostla o 10 milionů na 25 milionů korun ročního obratu. Zároveň došlo ke zrušení povinného přechodu na podvojné účetnictví od 1. ledna 2008, překročil-li podnikatel patnáctimilionový limit v roce 2006. Zpětně se k daňové evidenci (jednoduchému účetnictví) mohou vrátit i ti, kdo překročili limit v roce 2005 a podvojné účetnictví vedli od začátku roku 2007.
POJISTNÉ: ZŮSTÁVÁ 50 PROCENT
Lidé s vysokými příjmy uvítají zavedení stropů na pojistné. Jestliže vydělali více než čtyřnásobek průměrné roční mzdy v České republice (pro letošek jde o částku 1 034 880 korun ročně, tedy 86 240 korun měsíčně), nemusejí ze sumy přesahující tento limit platit pojistné.
I po zrušení minimální daně však musí osoby samostatně výdělečně činné nadále odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojistné alespoň v minimální výši. Toto „minimum“ navíc letos opět vzrostlo, protože je závislé na zvyšování průměrné měsíční mzdy v České republice.
Lidé vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost budou až do podání Přehledu za rok 2007 platit zálohy na důchodové pojištění v loňské výši, minimálně tedy 1491 korun měsíčně. Po podání Přehledu se pak minimum zvýší na 1596 korun.
U vedlejší samostatné výdělečné činnosti činí minimální záloha zatím 597 korun, po podání Přehledu za rok 2007 se zvyšuje na nejméně 639 korun. Zálohy na důchodové pojištění jsou u vedlejší samostatné výdělečné činnosti povinné jen tehdy, pokud příjem z ní (po odpočtu výdajů) činil vloni alespoň 48 334 korun.
Vyměřovací základ pro odvod pojistného i nadále činí 50 procent rozdílu mezi příjmy a výdaji. Topolánkova vláda přitom vloni slíbila, že každý rok sníží odvody o pět procentních bodů tak, aby se v roce 2010 vrátily na pětatřicet procent vyměřovacího základu - tedy na úroveň před sociálnědemokratickým zvýšením.
Účast na nemocenském pojištění u OSVČ zůstává nadále dobrovolná. Pokud jej podnikatel platí, zvýší se letos minimální měsíční pojistné z 222 na 238 korun (u hlavní činnosti) nebo z 89 na 95 korun (u vedlejší činnosti).
Mnohem zásadnější změny se týkají výplat nemocenské u zaměstnanců. První tři dny nemoci nedostanou žádné dávky. V dalších dnech dochází ke snížení nemocenských dávek oproti dosavadnímu stavu, krátí se také takzvaná ochranná doba. (O změně nemocenské jsme podrobně psali v Profitu č. 41/2007.)
Minimální záloha na zdravotní pojištění u OSVČ se po podání Přehledu za loňský rok zvýší z 1360 korun na 1456 korun. Při vedlejší činnosti se zálohy neplatí.
JEDNODUŠŠÍ VSTUP DO PODNIKÁNÍ
Významnými změnami letos projdou dva velmi důležité podnikatelské zákony.
Od ledna je účinná takzvaná technická novela zákoníku práce. Mimo jiné zjednodušuje zaměstnávání mladistvých, organizaci pracovní doby či proplácení přesčasů a příplatků za práci. Detailní přehled změn přinášíme na straně 30.
Pravděpodobně v července dojde také k zásadní změně živnostenského zákona. Má mimo jiné zjednodušit zahájení podnikání. Nově už nebude nutné mít oprávnění na každou živnost, ale postačí jen jeden výpis z rejstříku, za který zájemce zaplatí tisíc korun. Místo 125 volných živností se zavádí pouze jediná, volnými se navíc stane řada dosud vázaných živností, pro něž byla potřeba odborná kvalifikace.
U řemeslných živností už nebude pro vstup do podnikání nutná praxe v oboru, jestliže v něm má žadatel vzdělání. Pokud chce dnes někdo po vyučení podnikat jako zedník, musí doložit kromě absolvování učebního oboru také tříletou praxi. Jestliže však bude tutéž práci dělat jako zaměstnanec, žádnou praxi dokládat nemusí. (Podrobněji jsme o změně psali v Profitu č. 23/2007.) Od ledna startuje také ostrý provoz projektu Czech Point. Na obecních úřadech bude možné získat například výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, rejstříku trestů či živnostenského rejstříku. Stejné služby (zatím s výjimkou rejstříku trestů) nabídne i Česká pošta.
O TROCHU JASNĚJŠÍ DAŇOVÉ ZÁKONY
Takzvaná editační povinnost, tedy povinnost finančních úřadů podávat závazný výklad daňových předpisů, se od ledna 2008 mírně rozšířila. O „závazné posouzení“ může poplatník nově požádat ve čtyřech bodech v oblasti daní z příjmů a jednom v oblasti daně z přidané hodnoty. Za žádost ale zaplatí 10 tisíc korun. Příjemnou novinkou je, že závazné posouzení vydané jedním správcem daně je účinné i pro finanční úřady v jiném regionu. Dosud totiž úřady v různých krajích mnohdy postupovaly ve stejných případech odlišně.
Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy i Sdružení podnikatelů a živnostníků sice rozšíření editační povinnosti ze dvou na sedm bodů vítají, ale považují jej za nedostatečné a nadále se snaží prosadit všeobecnou editační povinnost. (O změně jsme psali v Profitu č. 39/2007.)
ZMĚNY U PŘIPOJIŠTĚNÍ ZAMĚSTNANCŮ
Od Nového roku došlo ke sloučení limitů pro osvobození příspěvků na penzijní připojištění se státním příspěvkem a pojistného na životní pojištění, které hradí zaměstnavatel zaměstnancům. Pro oba produkty je zaveden jeden úhrnný limit, a to v absolutní částce 24 tisíc korun ročně. Případné nadlimitní příspěvky bude muset zaměstnanec zdanit a také z nich platit sociální i zdravotní pojištění.
Zaměstnavatel si bude moci od svého základu daně odečíst v zásadě veškeré příspěvky zaměstnanci na penzijní připojištění, tedy už bez limitu. Také u životního pojištění neplatí od ledna pro firmy žádný limit, takže do nákladů si budou moci započítat životní pojištění placené zaměstnancům v libovolné výši. Ovšem pouze u zaplacených příspěvků do výše 24 tisíc korun ročně na jednoho zaměstnance za něj nehradí firma daň ani sociální či zdravotní pojištění. Zároveň je nutné uvést tyto příspěvky v kolektivní smlouvě, vnitřním řádu nebo pracovní smlouvě.
Uvedené změny se týkají jen příspěvků zaměstnavatele zaměstnancům, nikoliv možnosti fyzických osob odečíst si (při)pojištění ze základu daně.
PRODLOUŽENÍ LEASINGU
Od Nového roku se podnikatelům prodlužuje minimální doba leasingu - slaďuje se s délkou odpisů. Končí tak výhoda finančního leasingu spočívající ve zrychlených odpisech. U automobilů je minimální doba trvání leasingové smlouvy prodloužena ze tří na pět let, u leasingu strojů a zařízení se prodlužuje podle odpisové skupiny ze tří na pět až deset let, u finančního leasingu nemovitostí z osmi na třicet let.
Současně již nebudou splátky leasingu plně daňově uznatelné. Pokud součet ročního „leasingového nájemného“ překročí sto milionů korun, není již částka nad tuto hranici daňově uznatelná. Podle zástupců leasingových společností jde ale o poměrně vysoký limit, který podnikatele příliš neomezí. Zároveň dodávají, že naopak pro právnické osoby s nízkým vlastním jměním nabízí finanční leasing od Nového roku větší možnosti investice.
PROKLETÉ PÍSMENO W
Novela zákona o dani z příjmů má také omezit daňovou optimalizaci. Pro podnikatele důležitý je v tomto směru především paragraf 25, odstavec 1, písmeno w. Cílem je zabránit snižování daňových odvodů cestou zakládání účelových firem navzájem propojených a navzájem se úvěrujících.
Daňově uznatelné platby úroků z úvěrů jsou omezeny hned ve dvou směrech. Především si dlužník bude moci z daňového základu odečíst jen úroky do určité výše - konkrétně referenční sazbu (PRIBOR, EURIBOR) plus čtyři procentní body. Vedle toho bude limitována i výše samotného úvěru. Platby úroků si už nebude moci firma uplatnit jako daňově uznatelný náklad, pokud bude úvěr větší než šestinásobek vlastního jmění firmy, u spřízněných osob dvojnásobek vlastního jmění.
Podle firem z oboru sice novela omezí půjčky, které mají spekulativní charakter, dopadne ale bohužel také na poctivé podniky. (Více v Profitu č. 46/2007.)
MÝTNÉ LETOS ZAPLATÍTE I NA SILNICÍCH PRVNÍCH TŘÍD
Dálniční známky letos platí opět až do konce ledna - podle modelu, který s výjimkou loňského roku platil dosud. Cena známek pro rok 2008 vzrostla přibližně o deset procent. Roční kupon pro osobní auto podražil z 900 na 1000 korun. Vozidla s hmotností od 3,5 do 12 tun zaplatí 8000 korun, tedy o tisícovku víc než vloni.
Od ledna se rozšířilo mýtné na 172 kilometrů silnic první třídy, což je jen zlomek z původně plánovaných 1200 kilometrů. Průměrná sazba na silnicích první třídy činí 1,9 koruny za kilometr, tedy zhruba polovinu dálniční sazby. I nadále platí mýtné jen kamiony těžší 12 tun, rozšíření pro vozy těžší 3,5 tuny by mělo přijít od ledna 2009. O rozšíření systému na ostatní silnice, včetně druhých a třetích tříd, současná vláda zatím definitivně nerozhodla.
Letos mají samozřejmě pokračovat také masivní investice do dálnic, železnic či vodních cest. Přehled novinek v silniční infrastruktuře přinášíme na straně 44.
STARŠÍ AUTA ZAPLATÍ VÍC
Nový systém centrálního dohledu nad stanicemi technické kontroly nezačal fungovat od začátku roku, jak vláda původně plánovala, ale začne přibližně o tři měsíce později. Důvodem jsou komplikace související s veřejnou zakázkou na informační systém.
Teprve během roku by parlament měl schválit také změny v silniční dani. Ta se má nově počítat podle stáří vozu a nikoli podle emisní normy Euro, jak je tomu dosud. Vláda tak chce motivovat firmy k nákupu nových, ekologicky šetrnějších vozidel. Na nejvyšší slevu (48 procent) dosáhnou vozy staré tři roky a mladší. Naopak majitelé vozů vyrobených před rokem 1989 si nově připlatí 25 procent nad základní sazbu místo dosavadních patnácti.
Od ledna musí benzin povinně obsahovat v průměru dvě procenta biolihu, což podle analytiků zdraží palivo zhruba o 30 až 50 haléřů na litr. Do nafty se biosložka přimíchává od loňského září.
HLAVNÍ ZMĚNY ROKU 2008
* snížení daní pro právnické osoby
* jednotná sazba daní u fyzických osob
* konec společného zdanění
* zavedení ekologických daní
* strop na sociální a zdravotní pojištění
* zvýšení snížené sazby DPH
* nový insolvenční zákon
* novela zákoníku práce
* start nových dotačních programů
* rozšíření mýtného
* zrušení registračních pokladen
* zrušení minimální daně
* nižší nemocenská
Jaromír Drábek prezident Hospodářské komory České republiky Rok 2008 nebude špatný, pravděpodobně ale nebude lepší než ten loňský, alespoň z hlediska ekonomického. Přestože však nepůjde o takový boom, na který jsme v posledních letech snadno přivykli, je jisté, že v trendu pozitivního vývoje pokračovat budeme. České firmy ještě palčivěji pocítí nedostatek zaměstnanců, což bude hlavní brzdou jejich dalšího rozvoje. Podniky ale stále budou investovat do svých provozů, budou hledat další cesty k růstu produkce, rozvoji exportu, ke zvyšování obratu. Nastavený trend růstu bude pokračovat, jen ne takovým tempem jako letos. Mezi příjemné změny patří novela živnostenského zákona a dále přibližování státní správy občanům. Nový insolvenční zákon by měl zkrátit dobu konkurzů, lépe uspokojit pohledávky věřitelů a zvýšit šanci zadlužených firem na revitalizaci. Přesto nás trápí některé přetrvávající nedostatky podnikatelského prostředí, kterými jsou vysoké zdravotní a sociální pojištění, nedostatečné právní jistoty, množství administrativy a džungle daňových zákonů i další legislativy. Bedřich Danda předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Velmi dobrá zpráva je, že nám odpadly nic neřešící registrační pokladny, živnostníkům pak minimální daň. Oproti tomu ale máme v roce 2008 jiné zdanění, nemůžeme si dávat do výdajů sociální a zdravotní pojištění, což nás trápí. Pozitivní je také snížení daní u právnických osob. Od snížení dávek nemocenské si slibuji vyčištění systému od „údajných marodů“. Karel Havlíček viceprezident Asociace malých a středních podniků Pro firmy se schopnými, pracovitými a vzdělanými zaměstnanci bude vývoj rozhodně pozitivní. Naopak podniky s průměrným personálem budou postupně upadat, nezávisle na kvalitě výrobku a jejich současném postavení. Jako negativní trendy vidím hrozbu dále posilující koruny, nízkou míru nezaměstnanosti, rostoucí úrokové sazby, příliš rychlé sjednocování standardů a norem s Evropskou unií či ekologické „obtěžování“, směřující k ukvapeným nařízením. David Šeich předseda Unie malých a středních podniků Přestože se mluví o spoustě negativních jevů v příštím roce, celkově očekáváme, že podnikatelé budou schopní se s většinou tlaků vyrovnat a ekonomika bude dál růst vysokým tempem, byť o něco nižším než letos. Podnikatelé vstupují do roku 2008 s vyššími úrokovými sazbami bank, což znamená menší dostupnost úvěrů a možný pokles investic. Úrokové sazby se možná dál zvýší, a to kvůli inflaci, která pravděpodobně zůstane na vyšší úrovni. Vedle změn v dani z přidané hodnoty to způsobí vysoké ceny ropy a energií. Na druhou stranu budou méně dostupné úvěry vyrovnávat peníze z evropských fondů. Podnikání v České republice jistě oživí také zjednodušení živnostenského zákona, zejména systému klasifikace živností. To lze uvítat jako usnadnění vstupu do podnikání a podpoření hospodářského života. Pro některé podnikatele bude obrovským přínosem i vstup do takzvaného schengenského prostoru.
* Další novinky roku 2008
* Platnost padesátihaléřových mincí skončí 31. srpna. Ještě dalších dvanáct měsíců je bude možné vyměnit v kterékoliv bance, pak už jenom v ČNB. * Úroky nadále porostou, na počátku února je podle analytiků téměř jisté další zvýšení sazeb. ČNB má přesto nejnižší úroky v celé Evropské unii, základní úroková sazba činí 3,5 procenta. * Nezaměstnanost klesne až na 5,5 procenta. Ještě se zhorší dostupnost vhodné pracovní síly, v některých oborech bude nutné více využít pracovníků ze zahraničí. * Mzdy letos podle analytiků vzrostou v průměru téměř o osm procent, což by po odečtení inflace znamenalo reálný růst zhruba o tři procenta. Minimální mzda však letos nevzroste, zůstává na 8000 korunách. * Posilování koruny podle analytiků neskončí. Na konci roku se může euro prodávat za 25,50 koruny. * Průměrnou meziroční inflaci v roce 2008 odhadují analytici na 4,7 až 5,0 procenta, zatímco vloni to podle předběžných údajů bylo nejspíš jen 2,8 procenta. * Česká pošta zdražila, cenu obyčejného dopisu zvýšila ze 7,50 na 10 korun. * Loňský vstup do schengenského prostoru přispěje k posílení ekonomicky slabých příhraničních regionů, zatraktivní také Česko pro turisty. * Počet zahraničních turistů vzroste podle agentury CzechTourism meziročně o tři procenta, stejně jako vloni. Ubývá sice hostů z Británie a dalších zemí západní Evropy, přijede ale více lidí z Asie. * Klamavé a agresivní obchodní praktiky zakazuje novela zákona o ochraně spotřebitele. Pokud ji schválí Senát, začne platit ještě v první polovině letošního roku. * Nelegálně pracující nezaměstnané čekají přísnější postihy - budou vyřazeni z evidence úřadu práce, na výplatu podpory a znovuzařazení získají nárok až po půl roce. * Rodičovská dovolená bude mít více alternativ: čím kratší dobu bude rodič s dítětem doma, tím více peněz měsíčně dostane (minimální doba jsou dva roky). Zároveň se snižuje porodné o více než čtyři tisíce na 13 tisíc korun. * Návštěva lékaře je od ledna zpoplatněna 30 korunami, stejně jako položka na receptu. Den pobytu v nemocnici nebo lázních přijde na 60 korun, návštěva pohotovosti nebo první pomoci (pokud nenaváže hospitalizace) na 90 korun. * Koncesionářské poplatky České televizi od ledna vzrostly ze 120 na 135 korun měsíčně. V případě Českého rozhlasu se nemění. * Na Kypru a Maltě se od 1. ledna začalo platit eurem. *
PETR KUČERA Hospodářská komora ČR
Tolik změn v jednom termínu už dlouho nebylo. Vedle vládní reformy veřejných financí přináší začátek roku 2008 podnikatelům také další větší i menší novinky. Některé jsou příjemné, jiné nepotěší. A o některých zatím téměř nikdo neví.
Podnikatelé jsou podle většiny ohlasů spíše optimističtí. Z novinek roku 2008 vítají hlavně zrušení minimální daně a registračních pokladen, pokles přímých daní či novelu zákoníku práce a živnostenského zákona. Největší obavy mají z rostoucího nedostatku vhodných pracovníků.
O většině plánovaných změn jsme v Profitu informovali už v loňském roce. V řadě případů s velkým předstihem nebo mnohem podrobněji než ostatní média. Následující článek je tak především stručným shrnutím letošních novinek, doplněných o některé zcela nové informace.
VŠECHNO NA WEB!
Začněme změnou, která je sice méně významná než vládní reforma, ale zatím o ní téměř nikdo neví. Od března bude účinná novela obchodního zákoníku, rozšiřující mimo jiné povinné náležitosti internetových stránek podnikatelů. Cílem je posílit informovanost spotřebitelů a obchodních partnerů a sladit pravidla s Evropskou unií.
Jestliže má podnikatel webové stránky, bude na nich muset od března uvádět úplné údaje. Těmi se podle zákona rozumějí „údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle“. Podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku musejí na webu povinně uvést také údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky. Ostatní podnikatelé musejí uvést údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni (typicky živnostenský rejstřík). Údaj o výši základního kapitálu lze na internetových stránkách uvádět, jen pokud byl zcela splacen.
Od března tedy budou platit pro weby stejné náležitosti, jaké jsou už nyní povinné pro faktury, objednávky, obchodní dopisy nebo smlouvy. Až dosud nebyl obsah podnikatelských stránek stanoven zákonem - platilo jen, že nelze uvádět klamavé nebo dokonce nepravdivé údaje.
Podnikateli hrozí podle přestupkového zákona pokuta od pěti do padesáti tisíc korun nebo i zákaz činnosti na jeden rok. Zatím není jisté, jak přísně (a jestli vůbec) budou úřady ke kontrole této povinnosti přistupovat, a zda se na ni zaměří hned od března.
VELKÉ ZMĚNY DANÍ
Už od 1. ledna došlo k podstatným změnám, které přinesla vládní reforma veřejných financí. Živnostníci přivítají hlavně zrušení registračních pokladen nebo minimálního povinného základu daně, i když druhá novinka je „vykompenzována“ níže uvedeným rozšířením daňového základu.
Začíná platit nižší přímá daň z příjmu. Sazba pro fyzické osoby se od ledna sjednotila na patnáct procent, čímž zanikly dosavadní čtyři sazby (12, 19, 25 a 32 procent) odstupňované podle výše příjmu. Měřeno dosavadními podmínkami ale patnáctiprocentní sazba znamená ve skutečnosti přibližně třiadvacetiprocentní (v roce 2009 pak jen 19,5 procenta). Rozšíří se totiž její základ. Nově už se nepočítá pouze z hrubé mzdy zaměstnance, ale z takzvané superhrubé mzdy. Ta zahrnuje i sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem i zaměstnavatelem. Také živnostníci budou do základu daně počítat i zaplacené pojistné, což jim zvýší základ přinejmenším o 34 tisíc korun.
Právnickým osobám klesnou daně postupně. Daň z příjmu jim letos klesá z 24 na 21 procent, v roce 2009 se sníží na 20 procent a v roce 2010 na 19 procent.
Podstatou daňové reformy je snižování přímých daní a zvyšování nepřímých. Nižší zdanění příjmů tedy bude kompenzovat vyšší zdanění spotřeby. Proto od začátku ledna vzrostla snížená sazba DPH z dosavadních pěti na devět procent. To zdraží především potraviny, léky, vodu, nové byty, hromadnou dopravu, ubytování, vstupné či služby obecně. Další zvýšení spotřební daně zdraží cigarety.
Finančně propojené firmy mohou od letoška využít skupinové registrace k DPH. Vytvoření skupiny a její rozsah je pro podniky dobrovolné. Skupina pak může podávat hlášení a daňová přiznání najednou. Sníží to administrativu a tím i náklady.
Dochází také k zavedení takzvaných ekologických daní za energie, při jejichž vzniku je poškozováno životní prostředí. Až na výjimky se tyto daně týkají elektřiny (28,30 koruny za megawatthodinu), zemního plynu (30,60 koruny za megawatthodinu) a tuhých paliv (8,50 koruny za gigajoul spalného tepla v hořlavině). Osvobozeny jsou ale obnovitelné nebo ekologicky šetrné zdroje a zemní plyn pro vytápění domácností.
SPOLEČNÉ ZDANĚNÍ KONČÍ
Zavedením jednotné daně se ruší poměrně oblíbené společné zdanění manželů. Naposledy jej půjde použít při daňovém přiznání za rok 2007. Hlavní důvod společného zdanění - přesunout příjem jednoho z manželů do nižší sazby - totiž díky rovné dani pozbyl smysl.
Základní sleva na dani pro letošní rok stoupne z dosavadních 7200 korun ročně na 24 840 korun. Vzroste i daňové zvýhodnění na dítě (ze 6000 na letošních 10 680 korun ročně) a sleva na dani na manžela bez příjmů (z 4200 na letošních 24 840 korun ročně). Ruší se také darovací a dědická daň v rámci širší rodiny. Na druhou stranu však končí i daňové zvýhodnění na hypoteční zástavní listy.
Příjemnou změnou je zvýšení hranice pro povinné vedení (podvojného) účetnictví. Vzrostla o 10 milionů na 25 milionů korun ročního obratu. Zároveň došlo ke zrušení povinného přechodu na podvojné účetnictví od 1. ledna 2008, překročil-li podnikatel patnáctimilionový limit v roce 2006. Zpětně se k daňové evidenci (jednoduchému účetnictví) mohou vrátit i ti, kdo překročili limit v roce 2005 a podvojné účetnictví vedli od začátku roku 2007.
POJISTNÉ: ZŮSTÁVÁ 50 PROCENT
Lidé s vysokými příjmy uvítají zavedení stropů na pojistné. Jestliže vydělali více než čtyřnásobek průměrné roční mzdy v České republice (pro letošek jde o částku 1 034 880 korun ročně, tedy 86 240 korun měsíčně), nemusejí ze sumy přesahující tento limit platit pojistné.
I po zrušení minimální daně však musí osoby samostatně výdělečně činné nadále odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojistné alespoň v minimální výši. Toto „minimum“ navíc letos opět vzrostlo, protože je závislé na zvyšování průměrné měsíční mzdy v České republice.
Lidé vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost budou až do podání Přehledu za rok 2007 platit zálohy na důchodové pojištění v loňské výši, minimálně tedy 1491 korun měsíčně. Po podání Přehledu se pak minimum zvýší na 1596 korun.
U vedlejší samostatné výdělečné činnosti činí minimální záloha zatím 597 korun, po podání Přehledu za rok 2007 se zvyšuje na nejméně 639 korun. Zálohy na důchodové pojištění jsou u vedlejší samostatné výdělečné činnosti povinné jen tehdy, pokud příjem z ní (po odpočtu výdajů) činil vloni alespoň 48 334 korun.
Vyměřovací základ pro odvod pojistného i nadále činí 50 procent rozdílu mezi příjmy a výdaji. Topolánkova vláda přitom vloni slíbila, že každý rok sníží odvody o pět procentních bodů tak, aby se v roce 2010 vrátily na pětatřicet procent vyměřovacího základu - tedy na úroveň před sociálnědemokratickým zvýšením.
Účast na nemocenském pojištění u OSVČ zůstává nadále dobrovolná. Pokud jej podnikatel platí, zvýší se letos minimální měsíční pojistné z 222 na 238 korun (u hlavní činnosti) nebo z 89 na 95 korun (u vedlejší činnosti).
Mnohem zásadnější změny se týkají výplat nemocenské u zaměstnanců. První tři dny nemoci nedostanou žádné dávky. V dalších dnech dochází ke snížení nemocenských dávek oproti dosavadnímu stavu, krátí se také takzvaná ochranná doba. (O změně nemocenské jsme podrobně psali v Profitu č. 41/2007.)
Minimální záloha na zdravotní pojištění u OSVČ se po podání Přehledu za loňský rok zvýší z 1360 korun na 1456 korun. Při vedlejší činnosti se zálohy neplatí.
JEDNODUŠŠÍ VSTUP DO PODNIKÁNÍ
Významnými změnami letos projdou dva velmi důležité podnikatelské zákony.
Od ledna je účinná takzvaná technická novela zákoníku práce. Mimo jiné zjednodušuje zaměstnávání mladistvých, organizaci pracovní doby či proplácení přesčasů a příplatků za práci. Detailní přehled změn přinášíme na straně 30.
Pravděpodobně v července dojde také k zásadní změně živnostenského zákona. Má mimo jiné zjednodušit zahájení podnikání. Nově už nebude nutné mít oprávnění na každou živnost, ale postačí jen jeden výpis z rejstříku, za který zájemce zaplatí tisíc korun. Místo 125 volných živností se zavádí pouze jediná, volnými se navíc stane řada dosud vázaných živností, pro něž byla potřeba odborná kvalifikace.
U řemeslných živností už nebude pro vstup do podnikání nutná praxe v oboru, jestliže v něm má žadatel vzdělání. Pokud chce dnes někdo po vyučení podnikat jako zedník, musí doložit kromě absolvování učebního oboru také tříletou praxi. Jestliže však bude tutéž práci dělat jako zaměstnanec, žádnou praxi dokládat nemusí. (Podrobněji jsme o změně psali v Profitu č. 23/2007.) Od ledna startuje také ostrý provoz projektu Czech Point. Na obecních úřadech bude možné získat například výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, rejstříku trestů či živnostenského rejstříku. Stejné služby (zatím s výjimkou rejstříku trestů) nabídne i Česká pošta.
O TROCHU JASNĚJŠÍ DAŇOVÉ ZÁKONY
Takzvaná editační povinnost, tedy povinnost finančních úřadů podávat závazný výklad daňových předpisů, se od ledna 2008 mírně rozšířila. O „závazné posouzení“ může poplatník nově požádat ve čtyřech bodech v oblasti daní z příjmů a jednom v oblasti daně z přidané hodnoty. Za žádost ale zaplatí 10 tisíc korun. Příjemnou novinkou je, že závazné posouzení vydané jedním správcem daně je účinné i pro finanční úřady v jiném regionu. Dosud totiž úřady v různých krajích mnohdy postupovaly ve stejných případech odlišně.
Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy i Sdružení podnikatelů a živnostníků sice rozšíření editační povinnosti ze dvou na sedm bodů vítají, ale považují jej za nedostatečné a nadále se snaží prosadit všeobecnou editační povinnost. (O změně jsme psali v Profitu č. 39/2007.)
ZMĚNY U PŘIPOJIŠTĚNÍ ZAMĚSTNANCŮ
Od Nového roku došlo ke sloučení limitů pro osvobození příspěvků na penzijní připojištění se státním příspěvkem a pojistného na životní pojištění, které hradí zaměstnavatel zaměstnancům. Pro oba produkty je zaveden jeden úhrnný limit, a to v absolutní částce 24 tisíc korun ročně. Případné nadlimitní příspěvky bude muset zaměstnanec zdanit a také z nich platit sociální i zdravotní pojištění.
Zaměstnavatel si bude moci od svého základu daně odečíst v zásadě veškeré příspěvky zaměstnanci na penzijní připojištění, tedy už bez limitu. Také u životního pojištění neplatí od ledna pro firmy žádný limit, takže do nákladů si budou moci započítat životní pojištění placené zaměstnancům v libovolné výši. Ovšem pouze u zaplacených příspěvků do výše 24 tisíc korun ročně na jednoho zaměstnance za něj nehradí firma daň ani sociální či zdravotní pojištění. Zároveň je nutné uvést tyto příspěvky v kolektivní smlouvě, vnitřním řádu nebo pracovní smlouvě.
Uvedené změny se týkají jen příspěvků zaměstnavatele zaměstnancům, nikoliv možnosti fyzických osob odečíst si (při)pojištění ze základu daně.
PRODLOUŽENÍ LEASINGU
Od Nového roku se podnikatelům prodlužuje minimální doba leasingu - slaďuje se s délkou odpisů. Končí tak výhoda finančního leasingu spočívající ve zrychlených odpisech. U automobilů je minimální doba trvání leasingové smlouvy prodloužena ze tří na pět let, u leasingu strojů a zařízení se prodlužuje podle odpisové skupiny ze tří na pět až deset let, u finančního leasingu nemovitostí z osmi na třicet let.
Současně již nebudou splátky leasingu plně daňově uznatelné. Pokud součet ročního „leasingového nájemného“ překročí sto milionů korun, není již částka nad tuto hranici daňově uznatelná. Podle zástupců leasingových společností jde ale o poměrně vysoký limit, který podnikatele příliš neomezí. Zároveň dodávají, že naopak pro právnické osoby s nízkým vlastním jměním nabízí finanční leasing od Nového roku větší možnosti investice.
PROKLETÉ PÍSMENO W
Novela zákona o dani z příjmů má také omezit daňovou optimalizaci. Pro podnikatele důležitý je v tomto směru především paragraf 25, odstavec 1, písmeno w. Cílem je zabránit snižování daňových odvodů cestou zakládání účelových firem navzájem propojených a navzájem se úvěrujících.
Daňově uznatelné platby úroků z úvěrů jsou omezeny hned ve dvou směrech. Především si dlužník bude moci z daňového základu odečíst jen úroky do určité výše - konkrétně referenční sazbu (PRIBOR, EURIBOR) plus čtyři procentní body. Vedle toho bude limitována i výše samotného úvěru. Platby úroků si už nebude moci firma uplatnit jako daňově uznatelný náklad, pokud bude úvěr větší než šestinásobek vlastního jmění firmy, u spřízněných osob dvojnásobek vlastního jmění.
Podle firem z oboru sice novela omezí půjčky, které mají spekulativní charakter, dopadne ale bohužel také na poctivé podniky. (Více v Profitu č. 46/2007.)
MÝTNÉ LETOS ZAPLATÍTE I NA SILNICÍCH PRVNÍCH TŘÍD
Dálniční známky letos platí opět až do konce ledna - podle modelu, který s výjimkou loňského roku platil dosud. Cena známek pro rok 2008 vzrostla přibližně o deset procent. Roční kupon pro osobní auto podražil z 900 na 1000 korun. Vozidla s hmotností od 3,5 do 12 tun zaplatí 8000 korun, tedy o tisícovku víc než vloni.
Od ledna se rozšířilo mýtné na 172 kilometrů silnic první třídy, což je jen zlomek z původně plánovaných 1200 kilometrů. Průměrná sazba na silnicích první třídy činí 1,9 koruny za kilometr, tedy zhruba polovinu dálniční sazby. I nadále platí mýtné jen kamiony těžší 12 tun, rozšíření pro vozy těžší 3,5 tuny by mělo přijít od ledna 2009. O rozšíření systému na ostatní silnice, včetně druhých a třetích tříd, současná vláda zatím definitivně nerozhodla.
Letos mají samozřejmě pokračovat také masivní investice do dálnic, železnic či vodních cest. Přehled novinek v silniční infrastruktuře přinášíme na straně 44.
STARŠÍ AUTA ZAPLATÍ VÍC
Nový systém centrálního dohledu nad stanicemi technické kontroly nezačal fungovat od začátku roku, jak vláda původně plánovala, ale začne přibližně o tři měsíce později. Důvodem jsou komplikace související s veřejnou zakázkou na informační systém.
Teprve během roku by parlament měl schválit také změny v silniční dani. Ta se má nově počítat podle stáří vozu a nikoli podle emisní normy Euro, jak je tomu dosud. Vláda tak chce motivovat firmy k nákupu nových, ekologicky šetrnějších vozidel. Na nejvyšší slevu (48 procent) dosáhnou vozy staré tři roky a mladší. Naopak majitelé vozů vyrobených před rokem 1989 si nově připlatí 25 procent nad základní sazbu místo dosavadních patnácti.
Od ledna musí benzin povinně obsahovat v průměru dvě procenta biolihu, což podle analytiků zdraží palivo zhruba o 30 až 50 haléřů na litr. Do nafty se biosložka přimíchává od loňského září.
HLAVNÍ ZMĚNY ROKU 2008
* snížení daní pro právnické osoby
* jednotná sazba daní u fyzických osob
* konec společného zdanění
* zavedení ekologických daní
* strop na sociální a zdravotní pojištění
* zvýšení snížené sazby DPH
* nový insolvenční zákon
* novela zákoníku práce
* start nových dotačních programů
* rozšíření mýtného
* zrušení registračních pokladen
* zrušení minimální daně
* nižší nemocenská
Jaromír Drábek prezident Hospodářské komory České republiky Rok 2008 nebude špatný, pravděpodobně ale nebude lepší než ten loňský, alespoň z hlediska ekonomického. Přestože však nepůjde o takový boom, na který jsme v posledních letech snadno přivykli, je jisté, že v trendu pozitivního vývoje pokračovat budeme. České firmy ještě palčivěji pocítí nedostatek zaměstnanců, což bude hlavní brzdou jejich dalšího rozvoje. Podniky ale stále budou investovat do svých provozů, budou hledat další cesty k růstu produkce, rozvoji exportu, ke zvyšování obratu. Nastavený trend růstu bude pokračovat, jen ne takovým tempem jako letos. Mezi příjemné změny patří novela živnostenského zákona a dále přibližování státní správy občanům. Nový insolvenční zákon by měl zkrátit dobu konkurzů, lépe uspokojit pohledávky věřitelů a zvýšit šanci zadlužených firem na revitalizaci. Přesto nás trápí některé přetrvávající nedostatky podnikatelského prostředí, kterými jsou vysoké zdravotní a sociální pojištění, nedostatečné právní jistoty, množství administrativy a džungle daňových zákonů i další legislativy. Bedřich Danda předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Velmi dobrá zpráva je, že nám odpadly nic neřešící registrační pokladny, živnostníkům pak minimální daň. Oproti tomu ale máme v roce 2008 jiné zdanění, nemůžeme si dávat do výdajů sociální a zdravotní pojištění, což nás trápí. Pozitivní je také snížení daní u právnických osob. Od snížení dávek nemocenské si slibuji vyčištění systému od „údajných marodů“. Karel Havlíček viceprezident Asociace malých a středních podniků Pro firmy se schopnými, pracovitými a vzdělanými zaměstnanci bude vývoj rozhodně pozitivní. Naopak podniky s průměrným personálem budou postupně upadat, nezávisle na kvalitě výrobku a jejich současném postavení. Jako negativní trendy vidím hrozbu dále posilující koruny, nízkou míru nezaměstnanosti, rostoucí úrokové sazby, příliš rychlé sjednocování standardů a norem s Evropskou unií či ekologické „obtěžování“, směřující k ukvapeným nařízením. David Šeich předseda Unie malých a středních podniků Přestože se mluví o spoustě negativních jevů v příštím roce, celkově očekáváme, že podnikatelé budou schopní se s většinou tlaků vyrovnat a ekonomika bude dál růst vysokým tempem, byť o něco nižším než letos. Podnikatelé vstupují do roku 2008 s vyššími úrokovými sazbami bank, což znamená menší dostupnost úvěrů a možný pokles investic. Úrokové sazby se možná dál zvýší, a to kvůli inflaci, která pravděpodobně zůstane na vyšší úrovni. Vedle změn v dani z přidané hodnoty to způsobí vysoké ceny ropy a energií. Na druhou stranu budou méně dostupné úvěry vyrovnávat peníze z evropských fondů. Podnikání v České republice jistě oživí také zjednodušení živnostenského zákona, zejména systému klasifikace živností. To lze uvítat jako usnadnění vstupu do podnikání a podpoření hospodářského života. Pro některé podnikatele bude obrovským přínosem i vstup do takzvaného schengenského prostoru.
* Další novinky roku 2008
* Platnost padesátihaléřových mincí skončí 31. srpna. Ještě dalších dvanáct měsíců je bude možné vyměnit v kterékoliv bance, pak už jenom v ČNB. * Úroky nadále porostou, na počátku února je podle analytiků téměř jisté další zvýšení sazeb. ČNB má přesto nejnižší úroky v celé Evropské unii, základní úroková sazba činí 3,5 procenta. * Nezaměstnanost klesne až na 5,5 procenta. Ještě se zhorší dostupnost vhodné pracovní síly, v některých oborech bude nutné více využít pracovníků ze zahraničí. * Mzdy letos podle analytiků vzrostou v průměru téměř o osm procent, což by po odečtení inflace znamenalo reálný růst zhruba o tři procenta. Minimální mzda však letos nevzroste, zůstává na 8000 korunách. * Posilování koruny podle analytiků neskončí. Na konci roku se může euro prodávat za 25,50 koruny. * Průměrnou meziroční inflaci v roce 2008 odhadují analytici na 4,7 až 5,0 procenta, zatímco vloni to podle předběžných údajů bylo nejspíš jen 2,8 procenta. * Česká pošta zdražila, cenu obyčejného dopisu zvýšila ze 7,50 na 10 korun. * Loňský vstup do schengenského prostoru přispěje k posílení ekonomicky slabých příhraničních regionů, zatraktivní také Česko pro turisty. * Počet zahraničních turistů vzroste podle agentury CzechTourism meziročně o tři procenta, stejně jako vloni. Ubývá sice hostů z Británie a dalších zemí západní Evropy, přijede ale více lidí z Asie. * Klamavé a agresivní obchodní praktiky zakazuje novela zákona o ochraně spotřebitele. Pokud ji schválí Senát, začne platit ještě v první polovině letošního roku. * Nelegálně pracující nezaměstnané čekají přísnější postihy - budou vyřazeni z evidence úřadu práce, na výplatu podpory a znovuzařazení získají nárok až po půl roce. * Rodičovská dovolená bude mít více alternativ: čím kratší dobu bude rodič s dítětem doma, tím více peněz měsíčně dostane (minimální doba jsou dva roky). Zároveň se snižuje porodné o více než čtyři tisíce na 13 tisíc korun. * Návštěva lékaře je od ledna zpoplatněna 30 korunami, stejně jako položka na receptu. Den pobytu v nemocnici nebo lázních přijde na 60 korun, návštěva pohotovosti nebo první pomoci (pokud nenaváže hospitalizace) na 90 korun. * Koncesionářské poplatky České televizi od ledna vzrostly ze 120 na 135 korun měsíčně. V případě Českého rozhlasu se nemění. * Na Kypru a Maltě se od 1. ledna začalo platit eurem. *
Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.
Další články: 352
- Tisková zpráva – workshop „Zásady moderní přípravy jídel II: Sezóna chřestu“ (2022-07-06)
- Tisková zpráva – workshop "Zásady moderní přípravy jídel II: Velikonoční menu" (2022-06-12)
- Workshop "Jarní menu" (2022-03-25)
- Tisková zpráva z workshopu v Českém Těšíně (2022-03-08)
- Tisková zpráva – workshop „Svatomartinské menu“ (2022-02-02)
- KOMPENZAČNÍ OPATŘENÍ PRO PODNIKATELE (2021-12-13)
- Tisková zpráva: "Zásady moderní přípravy jídel II: Ryba a mušle" (2021-12-13)
- Smuteční oznámení (2021-02-10)
- Info pro členy UNIHOSTu: služba Outplacementu "MOJE MÍSTO V MSK" (2020-11-20)
- Zpracování žádosti do Programu COVID Ubytování (2020-10-06)
- Informace pro členy Hospodářské komory České republiky (2020-03-11)
- Příručka k elektronické evidenci tržeb (2020-01-22)
- ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO (2020-01-15)
- Závěrečná zpráva projektu „Zásady moderní přípravy jídel“ (2019-12-09)
- Tisková zpráva - Svatomartinské menu (2019-11-29)
- Tisková zpráva: Workshop „Zásady moderní přípravy jídel" (2019-11-28)
- 10. ročník soutěže ,,Martinská husa“ se vydařil (2019-11-11)
- KALEIDOSKOP MODERNÍ GASTRONOMIE (2019-10-21)
- Tisková zpráva: Zásady moderní přípravy jídel (2019-10-21)
- Tisková zpráva: Zásady moderní přípravy jídel (2019-10-07)
- Tisková zpráva: Workshop „Zásady moderní přípravy jídel“ (2019-06-06)
- Tisková zpráva (2019-04-11)
- Budoucí kuchaři si osvojí moderní trendy v gastronomii (2019-03-27)
- „O pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje 2019“ (2019-03-18)
- Akreditovaný vzdělávací program Kaleidoskop moderní gastronomie I. (2018-10-09)
- Hotelová škola reprezentovala Českou republiku ve Francii (2018-09-10)
- Pozvánka na členskou schůzi UNIHOSTu (2018-09-04)
- Upozornění na změnu místa konání workshopu ke GDPR (2018-05-12)
- GDPR - praktický workshop pro pohostinství a ubytovací služby (2018-04-24)
- Juniorská barmanská soutěž „O pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje 2018“ (2018-03-19)
- Nová pravidla ochrany osobních údajů, informační příručka k GDPR (2018-02-22)
- Řemeslo má zlaté dno (2018-01-05)
- GDPR v kostce a 12 kroků pro jeho implementaci v oblasti cestovního ruchu (2017-12-14)
- 25 hlavních změn pro podnikatele v roce 2018 (2017-12-03)
- Projekt GIVT.cz (2017-10-26)
- Pozvánka na členskou schůzi UNIHOSTu (2017-06-15)
- Stanovisko Hospodářské komory ČR k zákazu kouření a soukromým klubům (2017-06-09)
- Daňový balík: Víc podnikatelů dosáhne na paušální daň (2017-06-01)
- Setkání podnikatelů z České, Polské a Slovenské republiky (2017-06-01)
- Číšnický pětiboj 2017 (2017-05-03)
- Juniorská barmanská soutěž - „O pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje 2017“ (2017-03-21)
- Příručka pro podnikání (2017-01-26)
- Novela zákona povoluje zvyšovat autorské poplatky pouze o inflaci (2017-01-24)
- Řemeslo má zlaté dno (2017-01-13)
- Kde se dozvědět více o EET? (2016-11-08)
- Pomozte s námi potřebným (2016-10-25)
- Pozvánka na konferenci a veletrh k EET v Ostravě (2016-10-18)
- Pozvánka na výstavu k EET v Ostravě (2016-09-27)
- Hledáte brigádu? (2016-09-09)
- Pozvánka na školení "Elektronická evidence tržeb v praxi" (2016-09-01)
- Na zbojnické stezce (2016-08-19)
- Zmírnění sankcí u kontrolního hlášení (2016-08-10)
- Hospodářská komora ČR bude testovat zařízení pro EET. Dlouhý míří za provozovateli hospod a bufetů (2016-06-23)
- KOMORA SPUSTILA WEB EET ANO ALE… (2016-06-20)
- Hledáte brigádu? (2016-05-12)
- Mladí barmani soutěžili o pohár náměstkyně hejtmana kraje (2016-03-21)
- Zpráva o konferenci EET v Praze 19.2.2016 (2016-02-29)
- Hledáte brigádu? (2016-02-15)
- Cestovní náhrady v roce 2016 (2016-01-21)
- Zmírnění sankcí u KONTROLNÍHO HLÁŠENÍ (2016-01-19)
- Řemeslo má zlaté dno (2016-01-11)
- Změny pro podnikatele 2016 (2015-12-15)
- Jak šmakuje Moravskoslezsko - výzva k přihlášení se do projektu (2015-11-19)
- Brigáda (2015-11-18)
- Akreditovaný vzdělávací program Kaleidoskop modení gastronomie (2015-10-07)
- Elektronická evidence tržeb v polovině příštího roku (2015-09-03)
- Slet Berušek v Česku 2015 (2015-08-26)
- Pozvánka na školení kvality služeb (2015-08-20)
- PLÁTCI DPH MUSÍ OD LEDNA POSÍLAT KONTROLNÍ HLÁŠENÍ (2015-07-27)
- Schválení zákona o evidenci tržeb (2015-06-18)
- Dlouhý na Sněmu Hospodářské komory ČR vyzval politiky k řešení problémů podnikatelské veřejnosti (2015-06-03)
- Pozvánka na výroční členskou schůzi (2015-06-03)
- Číšnický pětiboj 2015 (2015-05-19)
- Pohár Beskyd i Moravský pohár se naplnily vrchovatě a zlatě (2015-04-22)
- Nabídka zaměstnání (2015-04-15)
- Abácii ovládli mladí barmani (2015-04-02)
- Ověřené informace k elektronické evidenci tržeb (2015-03-25)
- Hledáte brigádu? (2015-03-19)
- Restauracím by se měla snížit DPH na 15 procent (2015-03-12)
- Tisková zpráva z Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm (2015-03-09)
- Řemeslo má zlaté dno (2015-01-14)
- Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn. (2015-01-08)
- PF 2015 (2014-12-19)
- UNIHOST CUP 2014 – Memoriál Zdeňka Kopky - závěrečné hodnocení (2014-12-11)
- Konference NSK: „Úspěšnou firmu tvoří kvalifikovaní zaměstnanci“ (2014-12-08)
- Tisíce pražských firem čeká daňové „vystěhování“ (2014-12-08)
- Pozvánka na UNIHOST CUP – Memoriál Zdeňka Kopky a GASTRO JUNIOR – BIDVEST CUP 2014/2015 (2014-11-18)
- Označování alergenů v restauracích (2014-10-20)
- Rozhodčí soud: Řešte své zahraniční pohledávky opravdu rychle! (2014-10-16)
- UNIHOST CUP – Memoriál Zdeňka Kopky (2014-10-13)
- Korespondenční soutěž vyhlášená Městem Frenštát pod Radhoštěm (2014-10-09)
- Jakým způsobem se připravují jednotlivé restaurace na značení alergenů v jednotlivých pokrmech? (2014-10-06)
- Informace o evropských dotacích pro podnikání a inovace: vše na jednom místě (2014-09-03)
- Inzerce: Hledáte brigádu? Hotel Imperial nabízí praxi v oboru! (2014-08-20)
- Elektronická evidence tržeb: Babišův „velký bratr“ zatím stále v plenkách (2014-08-18)
- Čeští zákazníci neznají rizika nákupu spotřebního zboží (2014-07-17)
- Zaměstnanecká karta pro cizince (2014-07-10)
- Výroba příloh (2014-06-26)
- Číšnický pětiboj opět ve Frenštátě (2014-06-25)
- Pozvánka na výroční členskou schůzi (2014-06-13)
- Kulinářská PT Retigo Road Show č. 18 (2014-06-05)
- Multifunkční velkoprostorové odborné učebny gastrocentra (2014-04-23)
- Seminář "Zásady správné hygienické praxe ve stravovacích zařízeních" (2014-03-24)
- Veletrh ITB Berlin 2014 (2014-03-01)
- Generální ředitelka AMSP ČR v reakci na zavedení registračních pokladen a centrální elektronické evidence tržeb (2014-02-19)
- Koncese na prodej alkoholu (2014-01-30)
- Význam zkratek používaných v české a evropské normalizaci uveřejněný na serveru ÚNMZ (2014-01-16)
- 6. ročník soutěže v praktických a odborných dovednostech ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO (2013-12-18)
- Na ČSSZ i nadále s papíry – Mikulášská nadílka zaměstnavatelům (2013-12-09)
- Dva dny ve Frenštátě p. R. s gastronomickými soutěžemi (2013-11-18)
- Informace k zákonu o povinném značení líhu (2013-11-04)
- Konec formulářů. Živnostníci od ledna sednou k počítači. (2013-10-04)
- POZVÁNKA NA GASTRO FESTIVAL 2013 VE FRENŠTÁTĚ POD RADHOŠTĚM (2013-09-23)
- Minimální mzda není pro všechny profese stejná! Zjistěte, která se týká přímo Vás. (2013-08-05)
- Zastupitelstvo Statutárního města Ostravy schválilo obecně závaznou vyhlášku č. 6/2013 o místním poplatku z ubytovací kapacity platnou od 1.8.2013. (2013-07-11)
- Ostrava se chce „přiživit" na cestovním ruchu šestikorunou (2013-07-05)
- Polemika: Pomohou tajné kontroly v českých hotelech? (2013-06-27)
- Nejen studenti sbírají zkušenosti v zahraničí (2013-05-27)
- Národní soustava kvalifikací (2013-05-16)
- Vydali jsme jarní číslo Zpravodaje UNIHOSTu (2013-05-14)
- Prezident HK ČR se setkal s hejtmanem Moravskoslezského kraje (2013-04-22)
- Nečas s Kalouskem chystají daňové úlevy (2013-04-03)
- Návrh novely autorského zákona přináší řadu změn (2013-03-28)
- Ze živnostníka se opět stává ohrožený druh (2013-03-23)
- DŮCHODOVÁ REFORMA (2013-03-04)
- Nové podmínky pro uplatnění paušálních výdajů v roce 2013 (2013-03-04)
- Nabídka dalšího vzdělávání pro vaše zaměstnance zcela zdarma (2013-02-28)
- Boom minipivovarů (2013-02-25)
- Jak na daně z příjmů ze zahraničí. Kdy je povinnost je danit? (2013-02-22)
- Finanční správa zveřejní od 1. dubna 2013 účty všech plátců daně z přidané hodnoty (2013-02-16)
- Nenechte se zmást: Nejčastější nepravdy o nové zákonné úpravě elektronické fakturace (2013-01-30)
- Důchodová reforma od 1.1.2013 - nové povinnosti pro zaměstnavatele (2013-01-16)
- Česká správa sociálního zabezpečení informuje o používání nového tiskopisu „Přehled o výši pojistného„ od 1. 1. 2013 (2013-01-16)
- Stahujte příručku k nové elektronické fakturaci DPH v roce 2013. Je zdarma! (2013-01-09)
- Daňový balíček přehledně: (2013-01-09)
- Gastro festival Ostrava 2012 - závěrečné hodnocení (2012-12-02)
- Změny v daňové a pojistné oblasti, které připravila vláda pro roky 2013 až 2015 (2012-11-18)
- Tajemství kávových zrnek (2012-10-31)
- ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO (2012-10-24)
- Při likvidaci zásob rizikového alkoholu vzniká lidem nárok na daňové úlevy (2012-10-24)
- Gastro festival Ostrava (2012-09-28)
- Retigo road show (2012-09-27)
- Práce načerno? Pro 80 % Čechů žádný problém (2012-09-04)
- Databanka hotelů (2012-09-04)
- Kurzarbeit po česku začne v září (2012-08-30)
- Hospodských přibývá. Hospod ale ne. Firmy se učí "pracovat" se švarcsystémem (2012-08-30)
- Stát zvýšil podporu nových pracovních míst (2012-08-23)
- Hotely v ČR budou mít jednotné evropské značení (2012-08-23)
- Kalousek chystá černou listinu neplatičů DPH (2012-08-15)
- Krize působí: Čechů, kteří si nechávají vracet DPH za nákupy v cizině, rychle přibývá (2012-08-15)
- Postavení podnikatelů v sociálním pojištění – povinnosti a nároky, očekávané změny (2012-08-03)
- Byrokratické vrásky přibývají. Budete muset hlídat účty obchodních partnerů. (2012-07-27)
- Zvýšení DPH na 15 a 21 procent (2012-07-18)
- Návrh směrnice o kolektivní správě práv (2012-07-16)
- Ostrý provoz systému základních registrů veřejné správy se stal skutečností (2012-07-10)
- Hotel Vista Ostrava přijme číšníka / servírku (2012-06-14)
- Jak na švarcsystém (2012-06-06)
- Hotel PROSPER (2012-05-30)
- Kontroloři vyrazili do firem. Hledají „černochy„ (2012-05-03)
- Dohody o provedení práce v nové úpravě (2012-05-03)
- Pozvánka na valnou hromadu (2012-04-05)
- Identifikační číslo provozovny nebude třeba vyvěšovat (2012-03-27)
- Pozor na podvodné firmy! (2012-03-19)
- Poptávka po pracovnících (2012-02-16)
- Intergram nebude vybírat poplatky za autorádia ve služebních vozech (2012-02-09)
- Řemeslo má zlaté dno (2012-01-09)
- Ocenění UNIHOSTu (2012-01-04)
- DO NOVÉHO ROKU S NOVOU CERTIFIKACÍ (2011-11-22)
- Vyšlo nové číslo Zpravodaje (2011-11-18)
- Pozvánka na Gastro festival Ostrava 2011 (2011-09-23)
- Národní kvalifikační zkoušky "Kuchař - číšník" (2011-09-07)
- Nabídka členům UNIHOSTu (2011-08-02)
- Hotel Imperial Ostrava přijme kuchaře (2011-07-25)
- Zapojte se do projektu Cyklopas (2011-07-13)
- Vláda schválila novelu zákoníku práce a další reformní zákony (2011-07-07)
- Důchodová reforma je zas o kousek blíž. Co nás čeká? (2011-07-06)
- Národní soustava kvalifikací jako řešení problémů na trhu práce nejen v Moravskoslezském kraji byla představena na konferenci v Ostravě (2011-06-22)
- Turistická oblast Ostravsko v datech (2011-06-08)
- Pozvánka na valnou hromadu sdružení UNIHOST Ostrava (2011-06-01)
- Hospodářská komora ČR může nově udělovat kvalifikace pro zámečníka nebo elektromechanika pro výtahy (2011-05-18)
- Závěrečná zpráva z Gastrofestivalu 2010 (2011-05-11)
- Autorský zákon a jeho uplatnění v praxi cestovního ruchu - pozvánka na seminář (2011-05-04)
- "Firemní školky i v hotelnictví" (2011-05-03)
- Projekt "Vzdělávejte se pro růst" podpoří podniky (2011-05-02)
- Hospodářská komora České republiky: otevření pracovního trhu v Německu a Rakousku je šancí pro české firmy (2011-04-29)
- Výzva pro žadatele o dotaci k předkládání žádostí v rámci Národního programu podpory cestovního ruchu 2011 (2011-04-21)
- NÁVRH MINISTRA KALOUSKA - ZAMĚSTNANECKÉ STRAVOVÁNÍ V OHROŽENÍ (2011-04-07)
- Výsledek jednání MPSV ve věci účasti na nemocenském pojištění (2011-03-10)
- Nabízíme k pronájmu (2011-02-20)
- Bezplatný kurz na "Výrobu zákusků a dortů" (2011-02-01)
- Valná hromada UNIHOSTu (2010-12-07)
- ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO (2010-11-05)
- Gastrofestival Ostrava 2010 (2010-10-25)
- PROJEKT BEZLEPKA - síť hotelů, penzionů a rekreačních areálů (2010-10-14)
- Zábřežský Zámek zve na slavnosti piva 27.-28.9.2010 (2010-09-20)
- Stát zruší silniční daň na auta, živnostníci ušetří (2010-07-30)
- Novela antikuřáckého zákona (2010-06-25)
- Podnikatele zřejmě čeká období pozitivních změn (2010-06-12)
- Další premiérová zkouška HK ČR: dílčí kvalifikace v oboru gastronomie (2010-05-28)
- Václav Klaus podepsal balíček změn zákonů, podnikatelům ubude byrokracie (2010-05-19)
- Závěrečná zpráva z Gastrofestivalu 2009 (2010-04-11)
- Mezinárodní konference Rozvoj zážitkového cestovního ruchu v turistické oblasti Ostravsko (2010-04-04)
- Hledá se šéfkuchař pro RC Sepetná (2010-01-06)
- Soutěž "Řemeslo má zlaté dno" (2009-11-24)
- Pozvání na seminář k datovým schránkám (2009-10-19)
- Společně ke hvězdám (2009-10-09)
- Svatováclavské slavnosti piva na Zámku Zábřeh degustační přehlídka minipivovarů 27. - 28. září 2009 (2009-09-23)
- Pozvánka na Gastrofestival Ostrava 2009 (2009-07-15)
- Dopis ministra kultury k autorským poplatkům (2009-07-03)
- Zdeněk Kopka - nekrolog (2009-06-18)
- Možnost zpětné úhrady autorských poplatků (2009-06-02)
- Hospodářská krize v ČR (2009-05-25)
- Pozvánka na valnou hromadu UNIHOST (2009-05-05)
- Vyšlo jarní číslo Zpravodaje UNIHOSTu (2009-05-04)
- Hospodářská komora ČR podává pomocnou ruku firmám (2009-02-13)
- Komplexní realizace interierů na klíč - hotely, restaurace, konferenční sály (2009-02-09)
- Energie levněji (2009-01-29)
- Kontaktní místa CzechPoint (2009-01-28)
- Hodnocení hotelů dle hvězdiček bude pokračovat dál (2009-01-20)
- Jaká bude nadílka zákonodárců do nového roku? (2009-01-08)
- Jedete služebně? Dostanete více na jídlo, méně za auto. (2009-01-08)
- Novela silniční daně ovlivňuje zdaňovací období 2008 i 2009 (2009-01-08)
- Nový systém nemocenské může vést k propouštění (2009-01-07)
- Stravenky čeká gilotina (2008-11-13)
- Autorské poplatky za hotelové pokoje (2008-11-06)
- MF chce zrušit 42 výjimek včetně stravenek (2008-11-04)
- Přetočíme myšlení zaměstnavatelů i rodičů (2008-09-17)
- Setkání se zástupci UNIHOSTu a HK ČR (2008-08-27)
- Výběrové řízení na pronájem Gastrokomplexu Svět v Šumperku (2008-08-19)
- Šimpanzí léto - z důvodu nepříznivého počasí je akce 16.8. zrušena! (2008-08-15)
- Zveme Vás na slavnostní ukončení Šimpanzího léta! (2008-08-13)
- Značka Ethnic Friendly zaměstnavatel (2008-08-06)
- Potravinářský výrobek Moravskoslezského kraje 2008 (2008-07-31)
- Výběrové řízení na pronájem golfové restaurace na Čeladné (2008-07-28)
- Vládní návrh: Nemocenská se změní ještě třikrát (2008-07-20)
- Ocenění UNIHOSTu (2008-07-07)
- První tři dny nemoci už nejsou bez nemocenské (2008-07-07)
- Živnostenský zákon v kostce (2008-06-12)
- Novela živnostenského zákona (2008-06-03)
- Do čela komory byl delegáty XX. sněmu zvolen Petr Kužel (2008-06-03)
- Prezentace Moravskoslezského kraje v Praze (2008-06-03)
- Čeští hoteliéři zaplatí nižší koncese (2008-05-05)
- Vyšlo jarní číslo Zpravodaje 2008/1 pro členy UNIHOSTu (2008-04-24)
- Pozvání na řádnou valnou hromadu sdružení UNIHOST Ostrava (2008-04-18)
- Změny v daňovém systému pro rok 2008 (2008-04-04)
- Zapalovačům bez pojistek odzvonilo, prodejcům hrozí pokuty (2008-03-13)
- Uzavření kolektivní smlouvy (2008-02-28)
- Vláda souhlasí se zrušením podpory stravenek (2008-02-28)
- Pět výzev k předkládání projektových žádostí (2008-02-21)
- Společné prohlášení ke stravenkám (2008-02-21)
- Zvýhodnění stravenek skončí v půli roku (2008-01-17)
- Co přináší rok 2008 – daňová reforma (2008-01-07)
- Změny v daňovém systému (2007-12-23)
- Zásadní změny v daňovém zatížení (2007-10-30)
- UNIHOST je partnerem projektu „Beskydy pro všechny“ (2007-10-26)
- Inzerát - poptávka po zaměstnání v oblasti služeb a cestovního ruchu (2007-10-22)
- Přečtěte si podzimní číslo Zpravodaje UNIHOSTu (2007-10-04)
- Aktuální informace č.10/2007 (2007-08-17)
- Jak to bude se stravenkami ve firmách (2007-08-11)
- Nová povinnost deklarovat hotovost vyšší 10.000 EUR při cestách z a do EU (2007-06-22)
- Aktuální informace č.8/2007: Zákaz prodeje toluenu spotřebitelům (nepodnikatelským subjektům) (2007-06-07)
- Informační místa pro podnikatele - získejte informace na jednom místě! (2007-06-07)
- UNIHOST Ostrava s Asociací hotelů nesplyne (2007-04-23)
- Pro členy UNIHOSTu vychází jarní číslo Zpravodaje (2007-04-13)
- Ministerstvo zemědělství nechce pokutovat ty, kdo se dodatečně přihlásí k odběru vody (2007-02-28)
- Hejtman se přimluvil za odklad splátek (2007-01-29)
- Beskydské hotely nabízí slevy, chtějí po kraji překlenovací úvěr (2007-01-20)
- Inzerát (2007-01-16)
- Daňové výdaje (náklady) roku 2006 (2007-01-16)
- Teplo srazilo horské hoteliéry a vlekaře (2007-01-16)
- Listerióza - rady a doporučení (2007-01-16)
- Co čeká podnikatele v roce 2007? (2007-01-03)
- Podnikatelé budou mít povinně e-schránku (2006-12-27)
- Manažerské smlouvy čeká kvůli zákoníku změna (2006-12-06)
- Sněmovna odsunula změny v nemocenské (2006-11-14)
- Přijímání nových zaměstnanců - požadujte výpis trestů (2006-11-06)
- Odbory chystají demonstraci proti odkladu zákoníku práce (2006-10-26)
- Sněmovna schválila roční odklad zavedení registračních pokladen (2006-10-26)
- Nemocné si pohlídáme (2006-10-24)
- Vydali jsme podzimní číslo Zpravodaje UNIHOSTu (2006-10-13)
- Podnikatelé chtějí nejméně na rok zmrazit minimální mzdu (2006-10-13)
- Historické vozy měly konečnou ve Štramberku (2006-10-13)
- Podnikatelé – od 1. 8. 2006 snadněji s úřady (2006-10-12)
- Pokladnami reformy vlády nekončí (2006-09-25)
- Katalog pro hotely a restaurace (2006-08-17)
- Novela živnostenského zákona č. 214 / 2006 Sb. platná od 1.8.2006 (2006-07-20)
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 842/2006 ze dne 17.května 2006 o některých fluorovaných skleníkových plynech (2006-07-10)
- Minimální mzda se od července zvedne z 7.570 Kč na 7.955 Kč (2006-06-30)
- Pokladny je možné odepsat z daní (2006-06-12)
- Protikuřácký zákon - cedule (2006-05-17)
- Nemocenskou budou místo státu vyplácet firmy (2006-05-15)
- REGISTRAČNÍ POKLADNY ve smyslu zákona 215 / 2005 Sb. (2006-04-18)
- Vyšel Zpravodaj UNIHOSTu č. 1/2006 (2006-04-06)
- Pozvání na řádnou valnou hromadu sdružení UNIHOST Ostrava (2006-04-05)
- Zákon č. 379 / 2005 Sb. - kde lze prodávat alkoholické nápoje?, umístění upozornění na zákaz prodeje osobám mladším 18 let, aj. (2006-03-22)
- Pozvánka na školení „Znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví“ (2006-02-21)
- Desetkrát novela zákona o daních z příjmů (2006-02-07)
- Pozor na podvodné inzeráty! (2006-01-23)
- Podněty a připomínky k novele vyhlášky (2005-12-29)
- Hledáme kuchaře a provozního hotelu - Teplice nad Bečvou (2005-12-29)
- Hledáme českou distribuční síť nebo odběratele (2005-12-28)
- Szukamy ośrodka na ok. 150 os. (2005-12-27)
- Pronájem „KIOSKU“ v obci Teplice nad Bečvou (2005-12-20)
- Velká daňová revoluce (2005-12-15)
- Povinné značení lihu (2005-12-01)
- Uplatnění odpočtu DPH na vstupu od 1. 10. 2005 (2005-11-29)
- Označení lihu (lihovin), který byl k 1.7.2005 inventarizován a u něhož existuje obava, že nebude prodán do konce r. 2005 (2005-10-31)
- Minimální mzda výrazně vzroste (2005-10-31)
- Podnikatele zlobí nový způsob odměňování učňů (2005-10-11)
- Pozvánka na Gastrofestival 2005 (2005-09-15)
- Neplaťte autorské honoráře za to, za co nemusíte. (2005-09-14)
- Poslanci zrušili povinné paragony nad 50 korun (2005-08-21)
- Nabízíme pronájem nově postaveného hotelu v centru Písku (2005-08-18)
- Povinné paragony nad 50 korun chce vláda zrušit (2005-07-22)
- Hotely budou dál platit nižší sazbu DPH (2005-07-01)
- V restauracích nadále nemusí být striktně oddělené místnosti pro nekuřáky, nezmizí ani automaty na cigarety (2005-06-30)
- Registrační pokladny lze pořídit již dnes (2005-06-20)
- Od 1. července 2005 budou muset obchody dávat účty k nákupům nad 50 Kč (2005-06-15)
- Nabídka plánu HACCP Communication One s.r.o. (2005-05-23)
- Upozornění Celní správy ČR pro obchodníky a prodejce lihovin o povinné inventarizaci zásob (2005-05-19)
- Poslanci schválili zdražení cigaret o šest korun a zavedení registračních pokladen (2005-05-06)
- Vláda odmítla protikuřácký zákon (2005-04-28)
- Povinná inventarizace lihovin (2005-04-14)
- Senát se postavil proti registračním pokladnám (2005-03-24)
- Valná hromada sdružení UNIHOST (2005-03-22)
- Hledáme pronájem restauračního zařízení (2005-03-09)
- Hledáme provozovatele pro HOTEL PRAHA*** (2005-02-23)
- Protikuřácký zákon Sněmovna znovu odložila (2005-02-16)
- Pozvánka na valnou hromadu sdružení UNIHOST (2005-02-09)
- Registrační pokladny už za dva roky? (2005-02-09)
- Můžeme čekat zákaz kouření také v českých restauracích? (2005-02-08)
- Jaké jsou požární předpisy na provozování restaurace? (2005-02-07)
- POSLANCI POTĚŠILI HOTELIÉRY (2005-01-26)
- Senát vyděsil hoteliéry, potěšil autory (2005-01-08)
- Hoteliéři mají další úlevu, nemusí platit za televizi (2005-01-07)
- Minimální mzda se zvýší (2004-12-13)
- Senátoři schválili daňové úlevy rodinám a rychlejší odpisy firmám (2004-12-13)
- Kolkování lihovin prošlo senátem (2004-12-10)
- Jednoduché účetnictví malým firmám zůstane (2004-12-09)
- Sněmovna: Pokladny s fiskální pamětí do konce roku?? (2004-12-08)
- On-line Katalog dodavatelů spuštěn (2004-12-02)
- Zavedení registračních pokladen jde ve sněmovně do finále (2004-11-25)
- Sněmovna pro novelu autorského zákona, která má finančně ulevit hoteliérům (2004-11-24)
- Vyšel Zpravodaj č. 2/2004 (2004-11-01)
- Daně a účetnictví (2004-10-25)
- Pokladny je možné předělat (2004-10-20)
- Školení „Znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví“ (2004-10-11)
- Projekt jednotné klasifikace ubytovacích zařízení (2004-09-24)
- Zahraniční turisté mohou přinést do kraje více peněz (2004-06-21)
- Příliš tvrdou vyhlášku se podařilo zmírnit (2004-06-16)
- Sdružení HO.RE.KA ČR a Unihost Ostrava vydávají úmrtní oznámení (2004-05-01)
- Naše nabídka (2004-04-29)
- POZOR - Změna sídla (2004-01-10)