Home | Dnes je 25.06.2024
AKTUALITY

Pokladnami reformy vlády nekončí

(Praha, 14. 9. 2006)

Odklad zavedení registračních pokladen, který včera vláda posvětila, je prvním krokem ke zjednodušení podnikatelského prostředí. Odstranění dalších nadbytečných regulací bude pokračovat, tvrdí ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

»Reálnou brzdou růstu ekonomiky je přeregulované podnikatelské prostředí a komplikovaný daňový systém. Regulace můžeme postupně odstraňovat, daňová reforma je ale dlouhodobější záležitostí, nyní pro ni chybí politická vůle,« řekl ministr.

Pro firmy dodávající registrační pokladny, jako jsou například Consulta Bürotechnik, System Commerce či AT Computers, znamenal záměr ČSSD byznys za čtyři miliardy korun. Firmy se předzásobily, investovaly do reklamy, ale dosud prodaly tisícovce podnikatelů jen asi pět tisíc pokladen za přibližně sto miliónů korun. »Byznys jsme rozjeli prakticky na objednávku vlády a politici nás teď podrazili, začínám uvažovat o žalobě na stát,« uvedl prodejce, který nechce být jmenován.

Rok mají nyní politici na přemýšlení, zda je nutné registrační pokladny zavádět. Zástupci podnikatelů i nadále trvají na zrušení této povinnosti. »Vítáme alespoň odklad, je to po dlouhé době pro podnikatele nějaká pozitivní zpráva,« uvedl předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky Bedřich Danda. Podle něj totiž zavedení registračních pokladen neplní účel odstranění takzvané šedé ekonomiky a přináší zbytečné náklady navíc.

Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka očekával ze zavedení pokladen roční výnos asi miliardu korun. Daňové úniky způsobené šedou ekonomikou se odhadují asi na 90 miliard korun ročně.

»Registrační pokladny nejsou jedinou zátěží podnikatelů. Vadí nám špatné fungování centrálních registračních míst, příliš tvrdá hygienická pravidla pro restaurace, špatný zákon o nemocenském pojištění či zákoník práce,« vypočítal překážky rozvoje byznysu v Česku prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Jeho seznam se shoduje s prioritami Martina Římana. »Zadal jsem hloubkový audit podnikatelského prostředí v Česku, které reguluje několik desítek tisíc norem. Budeme posuzovat, které jsou nezbytné, navazující třeba na evropskou legislativu, a které jsou jen balastem. To je ale námět na dlouhodobou reformu. Tu bych chtěl nastartovat. Můj nástupce na ministerstvu by pak v ní měl pokračovat,« řekl ministr.

Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod