Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Vláda odmítla protikuřácký zákon

Je proti lidovecké verzi zákazu kouření v hospodách.

 

PRAHA - Nová vláda pod vedením místopředsedy ČSSD Jiřího Paroubka včera už naostro zahájila práci. Například odmítla protikuřácký zákon.


Ten přitom prosazuje část vládních lidoveckých poslanců, kteří se snaží kouření zakázat nejen na pracovištích, ale i na autobusových a vlakových zastávkách, ve sportovních halách a dalších veřejných místech. Za porušení předlohy má být udělena až půlmiliónová pokuta podnikatelům.


"Bez ohledu na zamítavé stanovisko bude tento návrh předložen parlamentu," informoval Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády. Sněmovna se jím bude zabývat asi už na své nadcházející schůzi.

Lidovci návrhem reagovali na skutečnost, že ve Sněmovně se neuvěřitelně protáhlo projednávání vládní předlohy zákona, jejímž cílem rovněž je výrazně omezit kouření na veřejně přístupných místech a ztížit prodej tabáku i alkoholu. Jedná se o něm už dva roky.

Podle vlády má být zakázáno kouření v hospodách a restauracích, pokud nemají prostory vyhrazené pro kuřáky a zajištěno větrání.


Lidovečtí poslanci však trvali na stavebně zcela oddělených prostorách, což je v řadě hospod neuskutečnitelné. "Šlo by o brutální zásah do soukromého vlastnictví. Stát by hospodám neměl přikazovat, co mají dělat," řekl už dříve Právu stínový ministr průmyslu a obchodu ODS Martin Říman (ODS).

Podle poslance Josefa Janečka (KDU-ČSL) je však tvrdost vůči kuřákům plně na místě: "Občan má právo na ochranu svého zdraví. Je tedy jednoznačně povinností zákonodárců, aby se věc napravila."

Neutrálně se vláda včera postavila k návrhu skupiny poslanců KSČM, aby byla v televizi a rozhlase omezena reklama na alkohol jenom na pozdní večerní hodiny. Tito poslanci by také chtěli zakázat sponzoring spojený s propagací alkoholu na hudebních, sportovních a společenských akcích pro neplnoleté.

Zdroj: Právo 28.4.2005


Diskuse: 2

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod