Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Minimální mzda výrazně vzroste

Rozbouřené emoce kolem návrhu nového zákoníku práce ještě neutichly a mezi vládou a zaměstnavateli se rýsuje další spor. Na včerejším jednání tripartity se totiž zástupci podnikové sféry postavili proti plánu ministerstva práce a sociálních věcí zvýšit od příštího roku minimální mzdu o zhruba dvanáct procent na 8135 korun. Podle návrhu ministerstva by měla stoupnout nadvakrát: od ledna o 6,6 procenta a od července o dalších 6,2 procenta. Celkem by tak narostla ze současných 7185 korun o 950 korun.

Na rozdíl od zaměstnavatelů si odboráři s resortem Zdeňka Škromacha notují. „Chceme, aby se minimální mzda více přiblížila padesáti procentům průměrného výdělku. V současnosti je to kolem čtyřiceti procent,“uvedl zástupce odborů na jednání tripartity Milan Štěch. Představitelé zaměstnanců pouze žádají, aby se minimální mzda zvýšila na slibovaných 8135 korun již v lednu. Pokud se jim to nepodaří prosadit, trvají alespoň na tom, aby bylo dvojí zvýšení vládou schváleno ještě letos.

Zaměstnavatelé tvrdí, že razantní zvýšení minimální mzdy povede k propouštění. „Je to kontraproduktivní. O tyto lidi se pak bude muset starat stát,“ zmínil zástupce zaměstnavatelů Jan Wiesner. Zejména menší podniky si podle něj nebudou moci dovolit nekvalifikovaným pracovníkům zaplatit tolik peněz, kolik ministerstvo navrhuje, a budou muset dávat výpovědi. Odboráři však namítají, že když zůstanou minimální mzdy nízké, bude muset lidem stát stejně vyplácet různé sociální dávky. „Chceme, aby lidé ze své mzdy uživili sebe a svoje rodiny,“ dodal Štěch.

Zástupci podnikové sféry se na růstu minimální mzdy neshodli nejen s ministerstvem a odbory, ale ani sami mezi sebou. Zatímco představitelé menších podniků trvali na růstu pouze ve výši inflace, tedy zhruba o dvě až tři procenta, svaz průmyslu a dopravy navrhoval zvýšení o 500 korun. To by představovalo nárůst přibližně o sedm procent.
Vláda by měla zvýšení minimální mzdy projednat nejpozději do konce listopadu. Ministr Škromach sice přislíbil, že kabinet bude naslouchat připomínkám obou stran, ale několik měsíců před volbami se nedá očekávat, že by kabinet vedený sociálními demokraty v původním návrhu výrazně škrtal.
 
Dalibor Dostál 


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod