Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Autorské poplatky za hotelové pokoje

Vážení členové,

v květnu 2008 vstoupila v platnost novela autorského zákona, která opět zpoplatňuje rozhlasové a televizní přijímače na hotelových pokojích. Dále najdete podrobné informace. Mnozí z Vás jste již obdrželi dopis od OSA, ve kterém Vás vyzývají, abyste uhradili autorské poplatky za přijímače na hotelových pokojích dva roky zpětně. V této chvíli Vám doporučujeme, abyste žádné smlouvy neuzavírali a dlužné poplatky neplatili. Samozřejmě pokud se někdo rozhodne zpětně zaplatit, je to pouze na jeho uvážení. V případě sporů se budeme snažit prokázat, že podnikatelé v daném období postupovali dle platných právních norem, a proto nelze nic vymáhat zpětně.

 

V současné době by se měly uzavírat smlouvy za rok 2008, kde lze za přijímače na hotelových pokojích vybírat jen 50 % koncesionářského poplatku, což je 90 korun za rozhlas + TV/pokoj a měsíc, v úhrnu pro všechny kolektivní správce, tj. pro OSA a INTERGRAM dohromady. Dle autorského zákona mohou uzavírat smlouvy jen dva kolektivní správci, což byli dosud OSA a INTERGRAM. Nyní se však objevila další organizace OAZA (Ochranná asociace zvukařů – autorů), která začala rozesílat smlouvy a požadovat uhrazení neadekvátních autorských honorářů. Zatím tyto smlouvy neuzavírejte, protože na ministerstvu kultury probíhají jednání, v jakém poměru si všichni kolektivní správci mají poplatky rozdělit. Dokud tato jednání nebudou zdárně ukončena, neměli by kolektivní správci uzavírat žádné smlouvy.

                                                                                                        Zdeněk  K o p k a
                                                                       předseda představenstva UNIHOSTu Ostrava

 

Čeští hoteliéři zaplatí nižší koncese
Majitelé hotelů a penzionů budou platit autorské poplatky. Poslanci o tom rozhodli schválením novely autorského zákona, zároveň však povinný poplatek za každý televizní a rozhlasový přijímač výrazně snížili. Vláda původně navrhovala zpoplatnění televizních a rozhlasových přijímačů v hotelových pokojích koncesionářským poplatkem v plné výši. Vyžadovala to evropská legislativa. Pozměňovací návrh schválený sněmovnou však nyní jasně stanovil maximální výši autorských poplatků. Z každého pokoje, kde je umístěn rozhlasový nebo televizní přijímač, tak hoteliéři zaplatí nejvýše 50procentní koncesi, tedy 90 korun. „Za této situace se nám návrh novely autorského zákona ve znění pozměňovacích návrhů zdá být rozumným a přijatelným kompromisem, a proto se touto cestou jednoznačně stavíme za původní návrh schválený sněmovnou,“ uvádí ve svém prohlášení Asociace hotelů a restaurací. Za hoteliéry se postavila i Hospodářská komora ČR, která hotelový pokoj vnímá jako soukromí ubytovaného, za něž by neměl být poplatek za rozhlasový a televizní přijímač hrazen (na rozdíl například od restauračního zařízení, kde je umístěný přijímač běžně zpoplatněn).


http://www.komora.czHoteliéři zaplatí za televize méně, než chtěla vláda
5.5.2008

Prezident Klaus podepsal novelu autorského zákona

Majitelé hotelů a penzionů budou muset platit autorské poplatky za televizní a rozhlasové přijímače, které mají na pokojích. Poslanci ale před dvěma týdny rozhodli, že to bude výrazně méně, než navrhovala vláda. Novelu dnes podepsal prezident Klaus.

Vláda původně chtěla, aby hoteliéři kromě koncesionářských poplatků za každý přístroj odváděli také autorský poplatek ve výši 194 korun - tedy stejnou částku, jakou pravidelně platí veřejnoprávním médiím.

Změnu obsahovala novela autorského zákona, kterou ale sněmovna přepracovala a schválila v podobě, kterou hoteliéři akceptovali - platili by za autorská práva pouze 90 korun. Senátu se ale kompromis nelíbil a vrátil novelu sněmovně.

Poslanci ovšem před dvěma týdny horní komoru jednomyslně přehlasovali.

"Za této situace se nám návrh novely autorského zákona ve znění pozměňovacích návrhů zdá být rozumným a přijatelným kompromisem, a proto se touto cestou jednoznačně stavíme za původní návrh schválený sněmovnou," uvádělo se v prohlášení Asociace hotelů a restaurací.

Za hoteliéry se postavila i Hospodářská komora ČR, která hotelový pokoj vnímá v tomto kontextu jako soukromí ubytovaného, za něž by se neměly poplatky za rozhlasový a televizní přijímač hradit.

Nedávno předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS) v senátním návrhu navrhoval, že by podnikatelé platili stejně jako soukromé domácnosti už jen za jeden rozhlasový či televizní přijímač, ne za všechny, které mají.

Což vyvolalo paniku hlavně v České televizi a Českém rozhlasu, televize by tak totiž přišla o 290 milionů, rozhlas o 250 milionů.

"Senátní mediální komise si byla vědoma, že změna ze dne na den by byla neseriózní, navrhli jsme proto odklad účinnosti na začátek příštího roku s tím, že by se do konce roku ještě na konečných detailech pracovalo," uvedl v minulosti v jednom z rozhovorů Jiří Oberfalzer.

Když ale Česká televize minulou středu pozvala senátory a hlavně členy mediální komise do České televize na svoji prezentaci, z desetičlenné komise se o problematiku zajímala jen Alena Gajdůšková (ČSSD). Nikdo jiný z komise nepřišel.

"Považuji to za smutné a docela mě to mrzí, že toho kolegové nevyužili, když člověk má znalost prostředí a znalost faktů rozhoduje jinak a podle mého názoru i odpovědněji," uvedla pro Aktuálně.cz senátorka.

Generální ředitel Jiří Janeček předsedu komise zval už několikrát "Senátora Oberfalzera jsme zvali do České televize už několikrát, naposledy se zde byl podívat tak před dvěma lety," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí České televize Ladislav Štícha.


Diskuse: 16

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod