Home | Dnes je 19.03.2024
AKTUALITY

Hoteliéři mají další úlevu, nemusí platit za televizi

Majitelé hotelů a penziónů si u politiků vymohli, že nemusí platit poplatky za pořady v televizích a rádiích, kterými jsou vybavené pokoje pro hosty.

Podle dosud platné verze autorského zákona platili hoteliéři denně za každý pokoj s televizí a rádiem 9,60 koruny. Ročně tak ochranným autorským svazům odvedli přibližně šedesát miliónů korun.

Od začátku loňského roku se hoteliérům podařilo postupně přesvědčit poslance a senátory, aby je této povinnosti zbavili tím, že hotelové pokoje úředně prohlásí za neveřejný prostor.
"Ano, podíleli jsme se na přípravě této změny," potvrdil prosazování požadavků viceprezident hoteliérského sdružení Horeka Václav Dort.

Podle výkladu majitelů hotelů není sledování televize v hotelech veřejnou produkcí a není potřeba za ni platit. Zástupci umělců tvrdí opak. Pronajímání pokoje vybaveného televizí a rozhlasem označují za službu veřejnosti a platbu považují za oprávněnou.
"Pořady užívá provozovatel hotelu, protože je prostřednictvím přístrojů zpřístupňuje veřejnosti a má z toho hospodářský prospěch. Je jedno, zda se tak děje v soukromí pokoje nebo ve veřejných prostorách," říká ředitel agentury Dillia Jiří Srstka, jehož organizace zastupuje literární a divadelní autory.

Hledat vzorové řešení sporu těchto dvou profesních skupin je obtížné. Evropská unie totiž ponechává definici veřejných prostor na jednotlivých zemích. Bez ohledu na jednotlivé národní přístupy však hoteliéři ve většině zemí poplatky odvádějí.

Úlevu hoteliérům v listopadu schválili poslanci a senátoři jim včera zákon vrátili se dvěma drobnými změnami. Protože ve svých návrzích chtějí pouze snížit horní hranici pokuty pro správce autorských práv a od poplatků navrhují osvobodit také zdravotnická zařízení, poslanci by měli upravenou verzi bez potíží definitivně odsouhlasit.
"Nebude s tím žádný problém," uvedl spoluautor zákona poslanec Zdeněk Koudelka (ČSSD).

Právník Petr Ostrouchov, který se specializuje na autorské právo, však upozorňuje, že pokud úleva pro majitele hotelů skutečně začne platit, může Česká republika čelit mezinárodním žalobám.
"Novela je v rozporu s několika mezinárodními smlouvami a s Informační směrnicí Evropské unie. Poslance na to upozorňovala vláda, Ministerstvo kultury i Ústav autorského práva Univerzity Karlovy. V přijetí novely je to však nezastavilo," uvedl Ostrouchov.

Případné tresty za nedostatečnou ochranu autorských práv jsou v mezinárodních sporech přísné. Například Spojené státy musí každý rok platit Evropské unii více než milión eur za to, že obdobnou výjimkou osvobodily od poplatků bary a restaurace.

V loňském roce Evropská komise zahájila řízení proti Španělsku, Irsku a Portugalsku za to, že tyto země poskytly příliš velké úlevy uživatelům uměleckých děl. V obdobném sporu s Belgií dal Evropský soudní dvůr za pravdu komisi již v roce 2003.

Osvobození od poplatků není jediná výhoda, kterou si hoteliéři u politiků vymohli. Ministr spravedlnosti Pavel Němec jim na konci loňského roku zařídil, že na jejich služby se bude vztahovat snížená sazba DPH.


Zdroj: iHned.cz


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod