Home | Dnes je 19.03.2024
AKTUALITY

Zvýhodnění stravenek skončí v půli roku

Premiér do konce ledna předloží sněmovně příslušnou novelu zákona o dani z příjmů

Daňové zvýhodnění stravenek zřejmě brzy skončí. Předseda ODS Mirek Topolánek a jeho stranický kolega Michal Doktor do konce ledna předloží sněmovně novelu zákona o dani z příjmů, která zvýhodnění zruší. Firmy vydávající stravenky přicházejí i o podporu tuzemských firem, které stravenky používají jako zaměstnanecký benefit.

„Bude to novela o jedné větě, kterou se příslušné ustanovení ze zákona vypustí. A chceme, aby ji sněmovna projednala ve zkráceném režimu. Účinnost novely by byla od 1. července letošního roku,“ řekl E15 poslanec Doktor. Návrh novely je reakcí na reportáž České televize, podle níž do konečné podoby reformy veřejných financí mluvila soukromá firma Sodexho Pass. Ta měla na zachování daňového zvýhodnění stravenek věnovat zhruba tři miliony korun.

„Je pravdou, že společnost Sodexho Pass uzavřela kontrakt se společností No comment! Jde však o běžný obchodní kontrakt v souladu se zákony České republiky. Naším cílem bylo doručit zákonodárcům studie, které dokazují, že je stravenkový systém prospěšný pro všechny jeho účastníky, stát nevyjímaje,“ uvedl mluvčí společnosti Radek Maršík. Podle představ obou poslanců za ODS by se měla novela objevit již na programu zasedání Poslanecké sněmovny, které začíná 29. ledna. Pokud jej sněmovna posvětí, mohlo by se o osudu stravenek hlasovat ještě na lednové schůzi dolní komory parlamentu.

Že novela projde, je prakticky jisté. Zrušit daňovou výhodu stravenek chtěla vládní koalice už loni v létě, nakonec však ustoupila dvěma bývalým členům ČSSD Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi, kteří si přáli daňovou úlevu zachovat výměnou za podporu vládní reformy. Teď Pohanka s Melčákem tvrdí, že za stravenky bojovat nebudou. Závodní stravování v Česku využívají přes tři miliony zaměstnanců, zhruba čtyřicet procent z nich spoléhá právě na stravenky. Firmy si nyní mohou do daňových odpočtů započítat více než polovinu jejich hodnoty. Když se loni začalo uvažovat o zrušení této výhody, bojovaly za stravenky odbory, restauratéři i řada firem. Teď už tuzemské podniky na zachování podpory stravenek netrvají. „Původně jsme se rušení daňové uznatelnosti stravenek bránili, protože se na ně podnikatelé neměli možnost připravit. Pokud ale bude nastolena seriózní debata, pak jsme připraveni o zrušení jednat,“ uvedl předseda hospodářské komory Jaromír Drábek.

„Kde to jde, máme jídelny. Jsou ale oblasti, třeba vodní elektrárny, kde závodní stravování není možné zajistit. Tam není jiná možnost než stravenky nebo nějaká jejich obdoba,“ řekl mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Zrušení daňového zvýhodnění stravenek nevidí jako zásadní problém ani mluvčí společnosti Skanska Ondřej Šuch. „Co uděláme, pokud by vláda daňové zvýhodnění zrušila, budeme řešit, až se tak stane,“ uvedl.

Za prohru pro zaměstnance i firmy by zrušení daňových výhod považovala mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. Zároveň naznačila, že by spořitelna mohla uvažovat i o jejich zrušení. „Stravenky patří mezi nejcennější benefity. Jde o záležitost, kterou každoročně projednáváme s odbory v rámci kolektivního vyjednávání. V okamžiku, kdy by se změnily nákladové podmínky, stravenka by nutně benefitem přestala být,“ uvedla. Proti stravenkám se ostře staví například mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okanuta. Nelíbí se mu, že stravenkové firmy začaly vydávat i poukazy na dovolené a nutí cestovky, aby je akceptovaly. „Systém těchto nepeněžních poukázek, ničím nekrytých papírků, které se tváří jako peníze, není v západní Evropě vůbec standardní,“ uvedl.

17.1.2008 Jana Havligerová, Robert Zelenka

Diskuse: 2

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod