Home | Dnes je 21.07.2024
AKTUALITY

Stát zruší silniční daň na auta, živnostníci ušetří

Hospodářské noviny informovaly o tom, že vláda Petra Nečase chystá daňovou úlevu pro drobné a střední podnikatele: od začátku roku 2012 jim chce totiž úplně zrušit silniční daň na osobní auta.

 

„Návrh na zrušení silniční daně na osobní automobily bude součástí daňové reformy, kterou chceme prosadit od ledna roku 2012," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

 

Pro živnostníky, ale i malé a střední podniky by znamenalo zrušení silniční daně na osobní auta docela velkou úlevu. „Máme šest aut, takže bychom ročně ušetřili kolem 20 tisíc. Bylo by to příjemné," říká například Pavel Klimeš, který vlastní stejnojmennou stavební firmu.

 

Jen pro představu: za jedno osobní auto s objemem 1900 kubických centimetrů, které firma používá pro své podnikání, stát vybírá roční daň tři tisíce korun. A například za dodávku, která má objem 2200 kubických centimetrů, pak zaplatí podnikatel 3600 korun.

 

Jistotu, že jim vláda zruší silniční daň na osobní auta, mají zatím jen živnostníci a menší firmy s několika auty a několika desítkami zaměstnanců. Podniky s mnoha desítkami aut a stovkami zaměstnanců si už ale tak jisté být nemohou.

 

Vláda totiž zatím ještě neurčila, kde přesně udělá hranici mezi „střední" firmou, která už silniční daň z osobních aut platit nebude, a „velkou" firmou, která ji bude platit i nadále. Třeba drobní podnikatelé by byli rádi i za to, kdyby vláda zrušila silniční daň jen pro firmy, které mají méně než 20 automobilů.

 

„To by nám stačilo, protože by se to týkalo 90 procent všech firem," říká viceprezident Unie středního stavu Jaromír Schubert.


Třeba ODS ale bude ve vládě prosazovat, aby žádné výjimky mezi podniky nebyly. „Nejlepší by bylo zrušit silniční daň na osobní automobily úplně. Konkrétní návrh bude záležet na rozpočtových možnostech státu," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS.

 

Nejde přitom o malé peníze. Stát totiž loni na silniční dani vybral 4,8 miliardy. Téměř polovinu z toho tvořila právě silniční daň na osobní auta. Stát by tak musel skoro 2,5 miliardy najít jinde, což nebude v napjatém rozpočtu vůbec jednoduché.

 

O dalších úlevách pro podnikatele informovaly HN i v jiném článku, jehož přepis zveřejňujeme.


Vláda uleví firmám na daních a ulehčí nabírání lidí. Zvýší ale nemocenskou

 

Krkonošský podnikatel Pavel Klimeš nedávno vystavil svému obchodnímu partnerovi fakturu na 600 tisíc korun. Peníze za stavební práce od něj sice zatím nedostal, jenže i tak musel z téhle dost vysoké částky zaplatit státu DPH 120 tisíc korun. Teď už jedenapadesátiletému Pavlu Klimešovi nezbývá než se modlit, aby mu jeho obchodní partner také opravdu zaplatil. Pokud to totiž neudělá, tak o své peníze přijde.

 

„Přijde mi to jako nestoudnost platit daň z virtuálních peněz," zlobí se Klimeš, který vlastní stejnojmennou stavební firmu.

 

Na nezaplacené faktury, ze kterých musí nesmyslně platit DPH, přitom v Česku doplácí desetitisíce drobných podnikatelů i stovky velkých firem. Jeden z hlavních slibů pravicové vlády Petra Nečase, který dala českému byznysu, zní přitom jasně: Prosadíme, aby stát DPH z nezaplacených faktur po určité době firmám vracel. Ministr financí Miroslav Kalousek chce tenhle návrh vládě předložit už na podzim. „Chtěl bych, aby začal platit nejdéle během roku 2011," říká Kalousek.

 

Nečasova vláda má ale pro podnikatele i další taháky: slibuje, že státní správa bude nejdéle od začátku příštího roku proplácet firmám faktury maximálně do 30 dní, během příštích tří let chce sjednotit výběr daní i zdravotního a sociálního pojištění do jednoho místa a úplně speciální slib má pro malé a střední podnikatele: od začátku roku 2012 jim totiž zruší silniční daň na osobní auta.

 

„Mám pět aut a díky zrušení silniční daně bych ušetřil 12 tisíc ročně. Nejde jen o to, že budou drobní podnikatelé platit méně, ale zároveň nebudou muset neustále vyplňovat formuláře a sledovat, kolik mají zaplatit," vysvětluje živnostník a zároveň viceprezident Unie středního stavu Jaromír Schubert.

 

Zatímco za plán na vracení DPH z nezaplacených faktur nebo za snahu zrušit silniční daň živnostníci i firmy Nečasovu vládu chválí, za to, že pravicová koalice zatím nechce říct datum, kdy chce přijmout euro, ji ale velké podniky kritizují.

 

„Datum pro přijetí eura nám v programu vlády velmi chybí. Pokud vláda slibuje, že do roku 2013 sníží schodek veřejných financí pod tři procenta HDP, tak nic nebrání tomu, aby už dnes určila datum pro přijetí eura na rok 2015 nebo 2016. Hodně by nám to pomohlo při dlouhodobém plánování výroby a při přípravě našich dlouhodobých rozpočtů," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Podle vlády ale není neexistence termínu eura pro české firmy tragédií. „Euro není všelék. Navíc po posledních zkušenostech s Řeckem argumentů proti euru přibylo," vysvětluje ministr průmyslu Martin Kocourek.


Pravdou je, že firmy, které zrovna nevyvážejí do zahraničí výrobky za miliony korun, neexistence pevného termínu pro přijetí eura zas až tak netrápí. „Mně osobně je jedno, kdy se přijme euro, v mém byznysu to nehraje velkou roli. Hlavně nejsem schopen předvídat, jestli to bude výhodné," říká šéf softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář.

 

Na druhou stranu se Kovář stejně jako většina českých zaměstnavatelů docela těší na výrazné uvolnění zákoníku práce, které Nečasova vláda chystá už od začátku příštího roku. Vláda chce například firmám umožnit, aby mohly smlouvy na dobu určitou nabízet až na pět let, což je o tři roky delší doba než dnes, a navíc plánuje i citelné snížení odstupného pro lidi, kteří jsou ve firmě méně než dva roky.

 

Pokud bude zaměstnanec pracovat ve firmě méně než rok, bude mít od Nového roku jen jednoměsíční odstupné, pokud tam bude jeden až dva roky, bude mít dvouměsíční odstupné a jen v případě, že tam bude více než dva roky, bude mít stejně jako dnes tříměsíční odstupné.

 

„Liberalizace zákoníku práce je pro nás velmi důležitá. Jako stavební firma žijeme od zakázky k zakázce, a musíme proto operativně nabírat lidi. Dávat někomu odstupné například po čtyřech měsících mi přijde jako nehoráznost," říká podnikatel ve stavebnictví Pavel Klimeš.

 

A tak vlastně jediným chystaným krokem vlády, který podnikatelé kritizují, je návrh, aby firmy už od začátku roku 2011 nevyplácely nemocenskou jen dva týdny, ale o týden déle. Podnikatelé tak dají za nemocenskou svých zaměstnanců ve srovnání s dneškem o dost víc.

 

„Pokud mi na tři týdny onemocní člověk s průměrnou mzdou, tak za něj zaplatím o několik tisíc víc než dnes. A to se mi samozřejmě nelíbí," říká obchodník se sklem a bižuterií Jaromír Schubert.

 

Jak chce vláda změnit život českým živnostníkům a podnikatelům

 

  • 300 hodin - zákoník práce: Firmy budou moci od ledna nabídnout lidem práci až na 300 hodin ročně, aniž by za to musely platit zdravotní či sociální pojištění. Dnes mohou bez pojištění odpracovat 150 hodin.

  • zrušení silniční daně: Malí a střední podnikatelé už nebudou od roku 2012 platit silniční daň z osobních automobilů. Díky tomu ušetří ročně tisíce až desetitisíce korun. Vláda ale zatím nerozhodla, jak velkým firmám silniční daň odpustí.

  • DPH jen ze zaplacených faktur: Živnostníci a firmy, kterým jejich odběratelé nezaplatí fakturu, dostanou od státu zpátky zaplacenou DPH.

  • odvody na jednom místě: Vláda slibuje, že během tří let sloučí výběr daní i zdravotního a sociálního pojištění.

  • stát bude platit do 30 dní: Pravicová koalice slibuje, že stát, kraje i obce budou firmám a živnostníkům platit faktury nejdéle do 30 dní.

  • živnostníci s podporou: Nezaměstnaný člověk, který začne podnikat jako živnostník, bude moci brát plnou podporu v nezaměstnanosti. Během pěti let ji ale bude muset státu na daních vrátit.

  • nezvýšíme daně: Vláda slibuje, že živnostníkům ani firmám po celé čtyři roky své existence nezvýší daně. Podniky však budou muset platit zaměstnancům nemocenské dávky o týden déle než dnes.

Článek převzat z webu Hospodářské komory ČR.

Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod