Home | Dnes je 25.06.2024
AKTUALITY

Zavedení registračních pokladen jde ve sněmovně do finále

Před závěrečným hlasováním se po dnešku nachází ve sněmovně vládní návrh zákona o zavedení takzvaných registračních pokladen s fiskální pamětí. O definitivní podobě předlohy by měla sněmovna hlasovat zřejmě za tři týdny. Největší šanci na úspěch má zatím návrh rozpočtového výboru, aby pokladny byly zavedeny od počátku roku 2007.
Doporučení zavést registrační pokladny od počátku roku 2007 navrhl sněmovně její rozpočtový výbor. Doporučení ve výboru prosadili poslanci ČSSD a KSČM. Termín se ale nelíbí lidovcům a zákon jako takový občanským demokratům. Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý již před časem řekl, že ODS po volbách v roce 2006 navrhne zákon zrušit.

Poslanci výboru přitom vybírali mezi třemi termíny zavedení. Ve hře byla data 1. ledna 2008, 1. července 2006 a 1. ledna 2007. Předseda rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) poznamenal, že pokud bude schválen některý z termínů před rokem 2008, bude to fiasko. Myslí si totiž, že živnostníci se na zavedení pokladen nestihnou připravit. Dnes ale poslanci do předlohy vrátili i uvedené další termíny zavedení pokladen.
"Zákon bude mít značný dopad pro oprávněné osoby," poznamenal zpravodaj předlohy Michal Doktor (ODS). Zákon by se podle něj měl dotknout až 300.000 osob. Soudí, že zákon se svými účinky přidá k zákonům, které mýtí drobné podnikatele. "Registrační pokladny nejsou přirozenou součástí výběru daní vyspělých ekonomik," upozornil Doktor. ODS také zdůraznila, že vláda v rozporu se svými původními sliby neumožnila v projednávaném návrhu jednorázový odpis nakoupených registračních pokladen. "Zákon se stane jen další součástí represe v oblasti daní," řekl Doktor.
Termín roku 2008 vychází podle Kalouska vstříc těm, kteří si již koupili pokladnu bez fiskální paměti. Kalousek chce umožnit, aby si tuto pokladnu mohli živnostníci do roku 2008 odepisovat, a teprve pak koupili pokladnu s pamětí. Jiný názor ale zastává ministerstvo financí. Náměstkyně ministra financí Yvona Legierská již dříve prohlásila, že si do současných pokladen mohou živnostníci dokoupit fiskální paměť, která podle ní stojí asi 1500 korun.

Registrační pokladny s fiskální pamětí patří k hlavním bodům ekonomického programu vlády Stanislava Grosse (ČSSD). Podle původního návrhu je měli od ledna příštího roku používat živnostníci, kteří provozují obchody a restaurace. Za porušení zákona by platili pokutu až půl milionu korun. Opatření, které má vládě pomoci bojovat se šedou ekonomikou, se živnostníkům nelíbí.
Tvrdí například, že uvažované pokladny s pamětí přijdou na 20.000 až 40.000 Kč a jsou pro menší živnostníky drahé. Obávají se, že pokladny by znamenaly pro drobné živnostníky vysoké náklady. Podle nich stačí, aby finanční úřady důsledně kontrolovaly užívání registračních pokladen jakéhokoli typu.

Fiskální pamětí
se rozumí elektronické zařízení, které by dokumentovalo všechny operace pokladny od jejího uvedení do provozu. Falšování údajů a krácení tržeb by bylo obtížnější. Do fiskální paměti by měli přístup jen kontroloři finančních úřadů a při opravách pracovníci specializovaných servisních firem. 

Zdroj: ČTK


Diskuse: 3

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod