Home | Dnes je 19.03.2024
AKTUALITY

Nemocné si pohlídáme

Mladá fronta DNES

Praha - Dva měsíce před platností nového zákona o nemocenské podniky stále nevědí, zda za své nemocné zaměstnance budou muset platit. A používají dvojí taktiku. Jednak lobbují v parlamentu za odklad zákona, což poslanci budou posuzovat tento týden. A pro jistotu také vymýšlejí, jak mít ve firmě co nejméně nemocných lidí.

Přístupy se liší: někde jdou podniky na zaměstnance po dobrém a snaží se jim přidat na péči o jejich zdraví, jinde chystají zpřísnění kontroly zaměstnanců. Někde je již zavedly. „Pokud zaměstnanec chybí méně než šest procent pracovní doby, dostane vánoční odměnu dvacet tisíc korun,“ říká ředitel firmy Isolit Bravo Jablonné nad Orlicí Kvido Štěpánek.

„Po dobrém“ chce jít na zaměstnance i největší český podnik, Škoda Auto. „Nebudeme lidi přísně kontrolovat, ale spíše jim chceme pomoci, aby byli více zdraví,“ řekl personální šéf Martin Jahn. Firma například přestává prodávat cigarety v areálu či přispívá na odvykací kúry.


Tvrdě na „simulanty“

Řada podniků chystá spíše tvrdší metr. Chtějí využít nabídek některých agentur, které jim slibují kontrolu nemocných zaměstnanců. Tisíce lidí nemocenskou jen zneužívají a ve skutečnosti nemarodí.
Podle Ivana Fleka, šéfa firmy Group4Falck, jež nabídla firmám hlídání „simulantů“ zneužívajících nemocenskou, podniky nejsou ještě definitivně rozhodnuté, zda jejich služby využijí. „Máme zájemce, ale čekají, jak dopadne hlasování,“ vysvětlil. Nemocní působí podnikům miliardové ztráty již nyní: ty musí za absentéry platit náhradu a teď jim hrozí, že za krátkodobé nemoci začnou platit peníze místo státního rozpočtu.

Nejistota trápí společnost Škoda Holding. „Změna systému vyplácení nemocenské by nám způsobila velké problémy. Nikdo neví, jak by se nový systém řešil, a do konce roku už zbývá jen něco málo přes dva měsíce,“ uvedla mluvčí Škody Holding Radka Pistoriusová.

Podle novely zákona by lidem nemocenskou v prvních dvou týdnech nemoci měli vyplácet zaměstnavatelé. Mají mít za to nižší odvody. Změny se týkají hlavně malých firem do 25 zaměstnanců, které budou nuceny změnit účetní software nebo proškolit lidi. „Firmy se přestávají orientovat v situaci, obávají se, že nebudou mít dostatečné finanční rezervy,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.


Jak „léčit“ lidi Metody českých šéfů při potírání nemocnosti
- Firma si najme bezpečnostní agenturu, aby pohlídala, zda nemocní skutečně leží doma
- Kdo tráví na neschopence nejméně času, dostane prémie
- Investuje se do prevence: firma kupuje vitaminy, nutí lidi cvičit, žádá pravidelné lékařské prohlídky nebo zakazuje prodej cigaret.
- Neschopenku musí posoudit také podnikový lékař


JAN SŮRA, s přispěním Lucie Jelínkové a Veroniky Němcové


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod