Home | Dnes je 09.12.2024
AKTUALITY

Podnikatele zlobí nový způsob odměňování učňů

Anna Bortlíčková  
 
Protestují, že bez ohledu na přínos jim stát diktuje minimální odměny za praxi


Způsob odměňování za tzv. produktivní práci učňů a studentů, jak jej s účinností od 1. září zavedl nový školský zákon, se nelíbí podnikatelům. Problémy, které jim přináší, sepsali a s žádostí o vypracování novely zákona zaslali poslancům a senátorům. „Stát nám zákonem diktuje, kolik máme za praxi učňů a studentů zaplatit bez ohledu na to, že nevíme, zda nám učeň nenadělá více škody než užitku. Mladí lidé se učí pracovat v našich provozovnách, naši lidé jim předávají zkušenosti, věnují se jim, my za učně na odborné praxi zodpovídáme a neseme i riziko případné způsobené škody, ale zákon stanovil minimální hranici, kolik máme školám za učně zaplatit,“ rozhořčoval se v rozhovoru s Právem šéf společenstva podnikatelů v pohostinství Unihost Zdeněk Kopka.

Dodal, že nový školský zákon stanoví vyplatit za praxi odměnu nejméně ve výši třiceti procent minimální mzdy, tedy 12,75 Kč na hodinu bez ohledu na skutečný přínos této činnosti


Rozdílné tarify


„Zákon navíc státním školám dovoluje podnikat při účtování tarifů za praxi,“ dodal s tím, že smlouvu uzavírá příslušný zaměstnavatel se vzdělávacím zařízením a z mnoha smluv ani není jasné, kolik ze sumy dostane učeň a jaká část peněz zůstane škole. „Různé školy si přitom nastavují rozdílné tarify, od 12,75 Kč až po například 35 korun za hodinu, což už je hodně přemrštěné,“ řekl.

S výhradami podnikatelů v pohostinství souhlasí předseda Krajské hospodářské komory (KHK) Pavel Bartoš. „Velké firmy tento dopad tolik nepocítí, ale u malých firem vyvstává hrozba, že nebudou brát na praxi učně vůbec,“ řekl Právu. Kopka dodal, že už zaznamenal několik případů, kdy majitelé restaurací učně nechtějí, protože se to pro ně stává příliš velkou finanční zátěží.

Jak uvedl, minulý školní rok mělo odbornou praxi v jeho provozovnách na 80 mladých lidí, ale nyní zvažuje, že tento počet sníží. „Stejně to mnohdy dopadá tak, že u nás se mladý člověk vyučí a pak mi uteče do Prahy,“ poznamenal.

Jak dále řekl, podnikatelská sféra sdružená v KHK zásadně nesouhlasí se zněním příslušného paragrafu nového školského zákona: „Napsali jsme proto poslancům a senátorům, že je potřebné zákon novelizovat.“


Novelu doporučuje také Asociace krajů


Problémem se podle náměstkyně moravskoslezského hejtmana Jaroslavy Wenigerové (ODS) zabývala už počátkem léta i školská komise Asociace krajů ČR. „Jako řešení jsme doporučili intenzivní práce na novele zákona a nové podzákonné normě, která by byla vypracována se zainteresovanými stranami včetně podnikatelské sféry,“ řekla Wenigerová Právu. „Je v pořádku, že žák, pokud vykonává produktivní práci, dostane zaplaceno. Ale někdo musí určit, zda to je, nebo není produktivní práce. Těžko student hotelové školy první měsíc na praxi dělá produktivní práci.“

Dodala, že v září na jednání Asociace krajů v Českých Budějovicích, jemuž byla přítomna i ministryně školství a její náměstkové, představitelé krajů upozornili na další úskalí v oblasti odměňování za produktivní práci:
„Pokud podnikatel zkrachuje nebo nebude platit, je problém ponechán na bedrech rodičů nebo zletilých žáků.“


Diskuse: 1

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod