Home | Dnes je 23.02.2024
AKTUALITY

Sněmovna: Pokladny s fiskální pamětí do konce roku??

Zákon o zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí by měla sněmovna přijmout ještě do konce letošního roku. Neznamená to ale, že by živnostníci byli povinni pokladny do svých obchodů hned zavést. Účinnost zákona bude zřejmě až od počátku roku 2007. Předlohu by měla sněmovna schvalovat v polovině prosince.


Druhým sněmovním čtením prošel zákon 24. listopadu. Před hlasováním je ale několik termínů, od kdy by měly být pokladny povinné. Například sněmovní rozpočtový výbor navrhuje zavést pokladny od počátku roku 2007. Pro jsou poslanci ČSSD a KSČM. Termín se ale nelíbí lidovcům a zákon jako takový občanským demokratům. Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý již před časem řekl, že ODS po volbách v roce 2006 navrhne zákon zrušit.


Ve druhém sněmovním čtení ale poslanci vrátili do hry i další termíny pro zavedení pokladen. Hlasovat se má o termínu 1. ledna 2008 a 1. července 2006. Předseda rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) již dříve řekl, že pokud bude schválen některý z termínů před rokem 2008, bude to fiasko. Myslí si totiž, že živnostníci se na zavedení pokladen nestihnou připravit.


Termín roku 2008 vychází podle Kalouska vstříc těm, kteří si již koupili pokladnu bez fiskální paměti. Kalousek chce umožnit, aby si tuto pokladnu mohli živnostníci do roku 2008 odepisovat, a teprve pak koupili pokladnu s pamětí. Jiný názor ale zastává ministerstvo financí. Náměstkyně ministra financí Yvona Legierská již dříve řekla, že si do současných pokladen mohou živnostníci dokoupit fiskální paměť, která podle ní stojí asi 1500 korun.


Registrační pokladny s fiskální pamětí patří k hlavním bodům ekonomického programu vlády Stanislava Grosse (ČSSD). Podle původního návrhu je měli od ledna příštího roku používat živnostníci, kteří provozují obchody a restaurace. Za porušení zákona by platili pokutu až půl milionu korun. Opatření, které má vládě pomoci bojovat se šedou ekonomikou, se živnostníkům nelíbí.


Tvrdí například, že uvažované pokladny s pamětí přijdou na 20.000 až 40.000 Kč a jsou pro menší živnostníky drahé. Obávají se, že pokladny by znamenaly pro drobné živnostníky vysoké náklady. Podle nich stačí, aby finanční úřady důsledně kontrolovaly užívání registračních pokladen jakéhokoli typu.


Fiskální pamětí se rozumí elektronické zařízení, které by dokumentovalo všechny operace pokladny od jejího uvedení do provozu. Falšování údajů a krácení tržeb by bylo obtížnější. Do fiskální paměti by měli přístup jen kontroloři finančních úřadů a při opravách pracovníci specializovaných servisních firem.


Zdroj: ihned.cz


NAJDĚTE SI SVÉHO DODAVATELE:

» Registrační pokladny a systémy


Diskuse: 5

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod