Home | Dnes je 24.04.2024
AKTUALITY

Nečas s Kalouskem chystají daňové úlevy

Navrhovaná opatření mají mít prorůstový charakter. Vláda projedná soubor změn, které mají zjednodušit administrativu v podnikání. Nečasův kabinet ze změn, které měly začít platit až od roku 2015 rozhodl vybrat ty „příjemné„ a zajistit jejich účinnost již od příštího roku. Píší o tom Hospodářské noviny. Opatření mají zajistit mimo jiné podporu exportu, vědy a výzkumu.

 

Hlavních změn, které mají pomoct byznysu je podle Hospodářských novin osm.

 

Zrychlené daňové odpisy patří k těm stěžejním. Nečasův kabinet se vrací k opatření, které platilo již v roce 2009. Konkrétně to znamená, že například automobil bude možné odepsat z daní za dva roky oproti nynějším 5 letům. Ve hře je prý dokonce varianta, že by to bylo možné během jednoho roku.

 

Podle deníku se opatření dotknou i vědy a výzkumu. Nově by firmy, které nakoupí „výsledky výzkumu a vývoje„ od výzkumných organizací, mohly o tyto náklady snížit daňový základ. Změny uvítají i studenti a učni. Zatímco jejich výdělky z praxí jsou nyní daněny, od příštího roku by byly zcela osvobozeny. Zrovna tak se ulehčí, píší Hospodářské noviny, těm, kteří dosahují příležitostných příjmů. Nyní je limit pro osvobození od daně 20 tisíc. Nově se zvedá o 50 procent, tedy na 30 tisíc.

 

Konec dvojího zdanění zisku

 

Podnikání má dále ulehčit třeba zjednodušené odepisování pohledávek, po němž soukromý sektor volá již dlouho. Upřesňují Hospodářské noviny. Exportérům má toto opatření dodat odvahu rozšíření možnosti zahrnout nesplacené pohledávky do nákladů.

Změny se týkají také darů. Dosud si mohly fyzické osoby odečíst od základu daně dary na veřejně prospěšné účely do výše 10 procent daňového základu. Právnické osoby pak 5 procent, respektive 10, pokud byl dar pro VŠ nebo výzkum. Nově fyzické osoby budou moci odepisovat 15 procent a firmy jednotně 10 procent.

 

Od ledna bychom se mohli dočkat osvobození dividend a podílů na zisku od daně z příjmu fyzických osob. Hospodářské noviny upozorňují, že zdanění dividend, čili dvojí zdanění je kritizováno dlouhodobě. To by tedy mělo zmizet. Dosavadní praxe byla taková, že firma nejprve zdanila svůj zisk 19 procenty a její akcionáři následně z téhož zisku státu odvedli dalších 15 procent při výplatě dividendy. Nyní je prodej akcií od dně osvobozen pokud jsou drženy ve vlastnictví alespoň půl roku. Nově by to mělo být 3 roky. Toto opatření spolu se zrušením zdanění dividend má být motivační třeba pro zajištění na stáří, a to nákupem dividenových titulů. 

 

28.3.2013 parlamentnilisty.cz 

http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1401&clanek=267238


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod