Home | Dnes je 21.07.2024
AKTUALITY

Od 1. července 2005 budou muset obchody dávat účty k nákupům nad 50 Kč

Českým živnostníkům se od července přitíží. Ke každému nákupu nad 50 korun budou totiž muset vydat zákazníkovi účet a v případě nesplnění jim hrozí pokuta až milion korun. Účty budou moci být z elektronické pokladny nebo psané ručně, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Nová povinnost se v tichosti dostala do novely zákona o živnostenském podnikání a podle živnostníků se tím výrazně zkomplikuje jejich podnikání.


Podnikatelé se v posledních měsících obávali především zavedení registračních pokladen, které by měly začít platit od roku 2007. Zavedení povinného vydávání účtů při nákupu nad 50 korun tak je pro ně šokem. "Je to strašné, nechápu, kdo to navrhl. To opatření nic neřeší a je to jen šikana drobných živnostníků," řekl ČTK předseda Svazu podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda.


Opatření podle něj podnikatelům pouze zvýší náklady a sníží tržby, protože lidem se nebude chtít stát delší fronty a čekat, než pokladní sepíše všechny účty za drobné nákupy. V případě porušení jim navíc podle živnostenského zákona hrozí pokuta až milion korun. "Bohužel je to naše chyba, že jsme to neodhalili již při přípravě zákona," dodal Danda.


Nedávno přijatý zákon o registračních pokladnách navíc zpřísňuje podmínky všem obchodům a restauracím, které používají jakoukoli elektronickou pokladnu, která tiskne pokladní blok. Tito podnikatelé budou mít povinnost umístit u každé pokladny upozornění na to, že jsou povinni za provedenou platbu nad 50 Kč vystavit a předat zákazníkovi potvrzení o platbě.


Prodávající, který provozuje maloobchodní či hostinskou činnost, a který doposud nepoužívá jakoukoliv elektronickou pokladnu, nemusí tuto pokladnu pořizovat k 1.7.2005. Taktéž nemusí mít v prodejním místě umístěno oznámení o povinnosti vydat doklad o platbě. Tyto a další povinnosti vyplývající ze zákona o registračních pokladnách musí splnit nejpozději od 1.1.2007. Doklad o prodeji zboží či služeb nad 50 Kč však musí prodávající vydat a to v souladu s novelou zákona o živnostenském podnikání, byť by to byl paragon vypsaný ručně.


Tato informace je dostupná na internetových stránkách české daňové správy http://cds.mfcr.cz/ v sekci Novinky.


Přílohy
pdfŽivnostníci musí vydávat doklad o zaplacení [pdf, ]
Informace České daňové správy ve formátu PDF [0,7 MB]
Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod