Home | Dnes je 19.03.2024
AKTUALITY

Odbory chystají demonstraci proti odkladu zákoníku práce

Českomoravská konfederace odborových svazů hodlá protestovat proti snaze vlády odložit účinnost zákoníku práce. Demonstrace v blízkosti Úřadu vlády by se měla uskutečnit během několika týdnů, přesné datum zatím nebylo stanoveno. Novinářům to dnes řekl předseda ČMKOS Milan Štěch. Pokud vláda rozhodnutí o odložení zákoníku práce zruší, demonstrace bude odvolána, dodal Štěch, který je zároveň senátorem za ČSSD.

Kabinet navrhuje roční odklad pracovního kodexu, který má platit od ledna 2007. Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů. Legislativní rada vlády minulý týden odklad podpořila. Štěch dnes uvedl, že vláda radu politicky zneužila. Odložení účinnosti zákoníku je podle něj prvním a rozhodujícím krokem ke zrušení celého zákoníku a výrazného oslabení práv zaměstnanců. Vláda odložení platnosti normy obhajuje množstvím chyb, které prý jsou v zákoně obsaženy.

"Část odborových předáků se zjevně nechala zapojit do předvolební kampaně ČSSD," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Hodnotit by se podle něj mělo jen to, zda zákon s takovým množstvím chyb a omylů bude zaměstnancům škodit, či prospívat. Nečas odmítl nařčení o chystaném záměru zrušit zákoník a zopakoval, že odložení má umožnit opravení legislativních chyb.

Odbory se podle Štěcha rozhodly pro ustavení krizového štábu a svolání demonstrace kvůli tomu, že návrh na odložení platnosti normy nebyl projednán na jednání tzv. tripartity (zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů) ani se samotnými odbory, čímž byl porušen platný zákoník. "Tyto dva kroky považujeme za jednoznačné porušení sociálního smíru ze strany vlády," prohlásil Štěch.

"Jde o snahu odborových špiček demonstrovat pozici a sílu. Akci nelze nazvat jinak než hysterickou a zcela zbytečnou reakcí na zachování kodexu, který by neprospěl ani jedné ze stran," reagoval prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Současný stav v pracovně-právní oblasti i nový zákoník práce nemotivuje podnikatele k zaměstnávání, a zaměstnance tím v důsledku poškozuje, dodal.

Přesné datum konání demonstrace bude podle Štěcha v kompetenci krizového štábu, ale akce by se měla konat před jednáním o zákoníku v poslanecké sněmovně. Pokud vláda návrh do sněmovny nepředloží a veřejným prohlášením sdělí, že od návrhu na odložení platnosti zákoníku ustupuje, nemají prý odbory zájem napětí prohlubovat. Štěch demonstraci považuje za nejmírnější možnou formu protestu. Loni na podobnou demonstraci na podporu zákoníku práce přišlo kolem 30.000 odborářů.

Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty přes veto prezidenta. O posouzení kodexu požádal vládní legislativce ministr Nečas. Podle něj analýza jeho ministerstva prokázala, že by bylo nutné novelizovat 60 bodů. Kodex by prý mohl být v několika ustanoveních i v rozporu s ústavou. Nečas již dříve zdůraznil, že nejde o politický konflikt, ale odstranění konkrétních legislativních chyb.

Kritici soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak jeho zastánci míní, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.

Nedostatky v novém zákoníku práce nejsou podle představitelů ČSSD podstatné. Vláda Mirka Topolánka chce odložením platnosti normy vyvolat chaos, zajistit její zrušení a omezit práva zaměstnanců a jejich zástupců, tvrdí stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).


Některé body v možném rozporu s Ústavou ČR:
- Oprávnění odborové organizace zakázat práci přesčas
- Vydávání vnitřních předpisů firmy v závislosti na odborové organizaci
- Uzavírání kolektivních smluv za všechny zaměstnance, tedy bez souhlasu těch, kteří nejsou členy odborů
- Uzavírání kolektivní smlouvy s největší odborovou organizací u zaměstnavatele

Některé body v možném nesouladu s platnými zákony:
- Vyloučení použití vyrovnávacího příspěvku pro ženy v těhotenství a mateřství
- Výpočet průměrného denního výdělku pro účel denního vyměřovacího základu
- Povinnost zaměstnavatele zřizovat, udržovat a vylepšovat zařízení pro zaměstnance
- Řešení důsledku odstupného při rozvázání pracovního poměru z organizačních důvodů
- Otázky náhrady škody na zdraví zaměstnance


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod