Home | Dnes je 26.06.2024
AKTUALITY

Neplaťte autorské honoráře za to, za co nemusíte.

Vážení kolegové,


trvalo nám čtyři roky, než se podařilo prosadit novelu autorského zákona. Tato novela, která platí od 23.2.2005 osvobozuje od placení autorských honorářů za rozhlasové a televizní přijímače umístěné na hotelových pokojích.

Ale to je pouze jedna část novely. V současné době stále probíhají jednání zástupců NFHR ČR, HO.RE.KA ČR, SPOLHOSTu a UNIHOSTu se zástupci kolektivních správců o stanovení jedné výběrčí organizace a výše autorských honorářů. V současné době jsou totiž čtyři kolektivní správci (licenci získala čtvrtá výběrčí organizace OOA-S) a novela ukládá, že musí být určen jeden kolektivní správce, který bude uzavírat smlouvy s uživateli.

I když je novela v platnosti a starý autorský zákon již neplatí, někteří kolektivní správci stále vysílají své zástupce na jednotlivé provozovny nebo telefonicky nutí uživatele uzavírat smlouvy dle již neplatného autorského zákona. Dokonce jsou známy případy, že chtějí vybírat autorské honoráře za přijímače na hotelových pokojích. To je jasné porušování zákona.

V nejbližší době by se mělo uskutečnit další jednání se zástupci kolektivních správců a uživatelů, na kterém by měly být dořešeny všechny podmínky tak, aby se mohly začít uzavírat smlouvy dle platné novely autorského zákona.

Vím o tom, že ministerstvo kultury připravilo návrh další novely autorského zákona, který je předložen legislativní radě vlády a v nejbližší době má být předložen do Parlamentu ČR k hlasování o jeho schválení

Věřím, že pro podnikatele našeho oboru zůstane v platnosti novela, kterou se nám podařilo prosadit a že tato novela bude kolektivními správci respektována.

Zdeněk Kopka
předseda představenstva UNIHOSTu Ostrava


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod