Home | Dnes je 27.05.2024
AKTUALITY

Konference NSK: „Úspěšnou firmu tvoří kvalifikovaní zaměstnanci“

Ostrava/ Na 50 zástupců převážně moravskoslezských firem si dne 3. prosince 2014 v multifunkční aule GONG Vítkovice převzalo čestný certifikát Národní soustavy kvalifikací (NSK). Stalo se tak při příležitosti poslední regionální konference NSK, na které se setkali zaměstnavatelé, kteří ve své firemní praxi prověřili kvalitu tohoto systému nejen při získávání nových zaměstnanců.


Certifikát mají možnost získat společnosti, které využívají systém NSK při své personální práci, čímž podporují možnost získat profesní kvalifikaci i jinak, než jen ve škole.


Setkání se za konsorcium NSK účastnila Romana Nováčková z Hospodářské komory ČR, Petr Holica z regionálního zastoupení Svazu průmyslu a dopravy ČR a Jaromír Janoš ze společnosti TREXIMA, spol. s r.o., který ve svém příspěvku bilancoval dosavadní výstupy NSK.


V současnosti má Osvědčení o profesní kvalifikaci již více než 106 tisíc občanů, což pro srovnání odpovídá úbytku počtu devatenáctiletých absolventů vstupujících na trh práce. Bohužel tento propad je nevratný a ve svém důsledku bude za 10 let znamenat absenci 400 tisíc lidí na trhu práce. „Rychlost technologického vývoje nutí firmy ke zcela novému způsobu získávání a vzdělávání pracovníků. Do roku 2025, což je pro zajímavost doba platnosti dnes vydaného cestovního pasu, přijde trh práce o 30% profesí, které bude třeba nahradit zcela jinými. Je proto zřejmé, že počáteční vzdělávání je třeba stále těsněji provazovat se všemi dostupnými nástroji a cestami“ uvedl Janoš.


Ocenění získalo téměř 50 firem reprezentujících široké oborové spektrum zaměstnavatelů v České republice: strojírenství, automobilový průmysl, vzdělávání a poradenství, úklidový servis a další. Ocenění v podobě čestného certifikátu si odnesla například společnost IHAS s.r.o., kterou charakterizují činnosti v oblasti bezpečnosti práce, rizik požáru a výbuchu, dále jediný producent černého uhlí v České republice – společnost OKD nebo Střední škola techniky a služeb v Karviné, jedna z největších škol v regionu, nabízející tříleté obory s výučním listem a čtyřleté obory s maturitou.


Za všechny oceněné shrnula přínosy NSK paní Petra Pavelková, obchodní ředitelka společnosti Advey services, s.r.o.: „Jsme hlasitým propagátorem a šiřitelem myšlenky NSK, která je velmi dobrá. Téměř každý z nás v profesním životě alespoň jednou či dvakrát změní své profesní zaměření, svou odbornost. NSK tak nabízí možnost dosáhnout formálního vzdělání a uznání i v jiném profesním oboru, než který jsme studovali.“


Certifikované firmy využívají NSK především při náboru nových zaměstnanců, kdy jim tento systém pomáhá konkrétně specifikovat potřebnou kvalifikaci. Dále pak při popisu pracovních míst, tvorbě kompetenčních modelů, při nastavení firemního systému hodnocení, odměňování a vzdělávání pracovníků. Systém NSK nadále zůstává účinným a uceleným nástrojem moderní personalistiky.


Kontakt:
Petra Soukupová
HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY Freyova 27/82 | 190 00 Praha 9 – Vysočany
T: 266 721 553 | M: 724 613 973

 

Společná fotografie certifikovaných firem a zástupců konsorcia Hospodářské komory ČR Svazu průmyslu a dopravy ČR a společnosti TREXIMA spol s r o


Diskuse:
Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Další články: 352
Reklamní partneři:

www.montycon.cz   www.romanabennet.cz

Mapa webu RSS
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod